Poradili si aj s vlhkosťou! Po premene starej záhradnej chatky si dnes užívajú komfortné celoročné bývanie
Dôsledná prestavba záhradnej chatky priniesla domácim vyšší komfort, viac priestoru aj svetla do interiéru a úžasné vizuálne prepojenie s okolitou prírodou. Vďaka novému technickému zázemiu je konečne obývateľná po celý rok.
Rozhovor s architektkou o rekonštrukcii vlhnúcej chaty či chalupy
S presvedčením „nebúrať, ale obnoviť“ pracuje už niekoľko rokov. Ako sama hovorí: „Okrem iného mám dobrý pocit, že svojou prácou nezahlcujem dnes už také vzácne zelené lúky. Radšej sa venujem záchrane a adaptácii existujúcich starých domov na dnešný štandard, v ktorom napríklad vytvorím veľké zasklenie s výhľadom do prírody.“
Vlhkosť je nepriateľom stavebných konštrukcií. S týmto problémom, ktorý je typický najmä pre staršie stavby, sa museli popasovať aj pri stavebných prácach na chate v Malachove. Častou príčinou vlhkých múrov je práve zo zeme sa vzlínajúca voda. Problémy spravidla spôsobuje porušená, no najčastejšie úplne absentujúca hydroizolácia.
Ako konkrétne ste sa popasovali so spodným vlhnutím a zaizolovaním chaty v Malachove?
Keďže spodné podlažie zapustené do terénu bolo doň v podstate vyliate, museli sme pristúpiť ku kompromisu, aby sme mohli zachovať základnú konštrukciu chaty. Potrebovali sme vytvoriť difúzne otvorenú skladbu, aby stavba vedela dýchať. Ako prvé sme odstránili betónové chodníky po obvode, ktoré zadržiavali zemnú vlhkosť a v podstate privádzali povrchovú vodu z dažďov k murivu. Stavbu sme obkopali do maximálnej možnej hĺbky po obvode, vybudovali kvalitnú drenáž štrkovým násypom s odvedením od domčeka smerom do záhrady. Nad terénom sme z exteriéru zaizolovali spodnú stavbu hrubou drevovláknitou doskou. Iba v páse tesne nad terénom v exteriéri sme použili extrudovaný polystyrén.
V interiéri sme steny zaizolovali tenkou drevovláknitou doskou, aby sme príliš nezmenšili vnútorný priestor. Drevenú masívnu podlahu, ktorá sama osebe pocitovo pôsobí teplo, sme upevnili na roštovanie tiež s izoláciou z tohto materiálu medzi ním. V celom interiéri sme na všetkých stenách, okrem steny za kuchynskou linkou a v kúpeľni na stene prichádzajúcej do kontaktu s vodou, použili hlinené omietky.
Prečo práve hlinené omietky?
Ich najväčším pozitívom je schopnosť hliny absorbovať nadbytočnú vzdušnú vlhkosť z interiéru, respektíve ju dokáže optimálne regulovať. Teda počas vykurovacieho obdobia, keď vlhkosť klesne pod štyridsať percent, prinavráti vnútornému prostrediu optimálnu mikroklímu. Vlhkosť vzduchu dokáže absorbovať trikrát rýchlejšie ako betón či vápennocementová omietka.
Aké izolačné materiály preferujete pri tomto druhu stavieb a prečo?
Pri takýchto starších zavĺhajúcich stavbách je nesmierne dôležité, aké materiály sú použité, lebo také, ktoré neumožňujú stavbe dýchať, skôr či neskôr spôsobia fatálne následky v podobe plesní či vlhnutia múrov.
Vďaka svojim dlhoročným skúsenostiam používam takmer výlučne prírodné izolačné materiály. Umožňujú stavbe prirodzeným spôsobom odvetrať vlhkosť, čo vytvára zdravé bývanie. Druhý vážny argument na použitie prírodných izolačných materiálov je ich veľká tepelná kapacita, ktorá zabraňuje prehrievaniu interiéru. Najviac ich účinok cítiť v letnom období v podkroví s príjemnou teplotou bez nutnosti použitia klimatizácie.
Ako ste zatepľovali novú strechu na chate v Malachove?
Starý krov sme tu museli nahradiť novým. Na zateplenie sme použili nadkrokvovú drevovláknitú izoláciu, medzi krokvami mäkkú izoláciu (takisto z drevovlákna) a tiež vnútorný záklop strechy. Pri búraní sme objavili tento materiál, donedávna vyrábaný v Smrečine v Banskej Bystrici, neporušený v streche, čo nás milo prekvapilo.
Text: Inéz Búci
Foto: Miro Pochyba, archív autorky projektu
Zdroj: časopis Urob si sám
Komentáre