Malý betónový gril alebo veľký kozub s grilom?

image 41103 25 v1

Pôjde o viac-menej dočasné riešenie alebo ho budete využívať dlhšie? Bude pri kozube zväčša veľa ľudí alebo ho využijete len raz ročne pri oslave narodenín? Chcete ho stavať pri svojom dome alebo na víkendovej chate? Vystačíte si s grilovaním klobások alebo si chcete opiecť prasiatko? Myslím, že svoju správnu odpoveď už poznáte.

MALÝ BETÓNOVÝ GRIL

Výhody
+ jednoduchá skladačka terasy aj kozuba
+ vymývanú dlažbu možno jednoducho vymeniť
+ kozub sa dá rozobrať a premiestniť
+ nenáročné konštrukčné detaily

Nevýhody
– lacnejší vzhľad
– žiadne manipulačné plochy v blízkosti

Umiestnenie

Terasa spolu so záhradným kozubom je umiestnená ďalej od rodinného domu v rohu pozemku. Má kompaktný tvar, ktorý nezaberá zbytočne veľa priestoru. Takéto riešenie sa dá považovať za dočasné, keďže ide o jednoduché stavby.

Kozub aj terasu možno v budúcnosti pomerne ľahko rozložiť a opätovne poskladať na inom mieste, zmeniť rozloženie alebo sa rozhodnúť pre luxusnejšie a stavebne náročnejšie riešenie.

VEĽKÝ KOZUB S GRILOM

Výhody
+ odkladacie plochy
+ pripojenie vody a odpadu
+ pohodlná obsluha
+ možnosť navrhnúť ho presne podľa vlastných predstáv
+ kompaktný tvar
+ blízkosť rodinného domu

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteNevýhody
– náročnejšia konštrukcia
– trvalé riešenie
– vyžaduje si zvýšenú údržbu
– v zime sa musí odpojiť voda, aby sa neroztrhlo potrubie počas mrazov
– nedá sa celoročne využívať v plnej miere

Umiestnenie

Záhradný kozub možno situovať priamo k rodinnému domu na terasu. V našom návrhu je umiestnený tak, aby sa v maximálnej možnej miere využil menší pozemok záhrady. Je to v postate trvalé riešenie, hlavne pri spojení s opornou stenou.

Tá samotná nadväzuje na rodinný dom. Kozub je otočený priamo na hlavný smer a je dominantou terasy. Celkovo je riešenie vhodné do moderných záhrad.
Za samotným záhradným kozubom je obslužný priestor. Využiteľný je hlavne na údržbu – napr. komín má vzadu revízne dvierka, po­mocou ktorých môžeme komínové teleso čis­tiť, čo je určite dôležité na správne používanie. Dymovod komína netreba izolovať, ale iba v tom prípade, ak sa kozub nepoužíva v zime. Ak je v blízkosti komína drevená konštruk­cia, musí byť od komína a všetkých horúcich častí vo vzdialenosti najmenej 50 mm.

Pekná dlažba aj ku kozubu

Natural dlažby, medzi ktoré patrí aj dlažba Woody, možno položiť do pieskové­ho (štrkového) lôžka. Ukladanie do pieskového lôžka: Zloženie jednotlivých vrstiev závisí od geologických podmienok a predpokladaného zaťaženia realizovanej plochy. Na vyspádovanú a zhutnenú zeminu rozhrnieme a zhutníme hrubšiu štrkovú drvinu frakcie 8 – 16, 32 – 63 alebo 0 – 63 s hrúbkou 100 až 200 mm. Podkladové vrstvy sa tiež spádujú podľa spádu budúcej plochy. Na takto zhotovenú podkladovú vrstvu rozhrnieme jemný štrk frakcie 4 – 8 mm v hrúbke asi 5 cm, stiahne sa latou a nehutní sa. Do tejto vrstvy kladieme jednotlivé dlažobné dosky so škárou 10 – 15 mm. Vzniknutú plochu vyškárujeme kremičitým pieskom alebo okrasnou farebnou drvinou s veľkosťou zrna do 4 mm. Aby sa postranne zabezpečili dlažobné dosky voľne položené do pieskového lôžka, možno tieto plochy ukončiť rôznymi obrubníkmi a lemami. Tieto prvky sa osádzajú do betónového lôžka a vytvárajú pevný okraj vzniknutej plochy.

Text, kresby a vizualizácie: Ing. arch. Miroslav Šteiner
Zdroj: časopis Urob si sám 5/2017

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.