Grilovanie na špinavom grile
Zdroj: iStock

Viete, ako pripraviť grilovacie rošty na novú sezónu a čo rozhodne pri čistení nerobiť?

Grilovacia sezóna je tu. Skôr, ako sa dostaneme k príprave chutných jedál v spoločnosti priateľov či rodiny, chce to aj trošku práce. Gril zvyčajne ponúka tú najväčšiu varnú plochu, akú vlastníme, ale zároveň je dosť možné, že o nej vieme najmenej. Ako bezpečne vyčistiť grilovacie rošty?

Pripravte sa na skvelú grilovaciu sezónu – ešte lepšie ako po minulé roky: Čomu sa vyhnúť a na čo nezabudnúť?

Grilovanie na neočistených grilovacích roštoch je skutočne zlé

Je veľmi lákavé narýchlo prebehnúť rošty kefou a pustiť sa priamo do grilovania. Možno si dokonca poviete, že tá čierna hmota je len „pridaná chuť“, však? No nie je to tak. Čerstvé jedlo by nemalo chutiť ako večera spred pár dní. Nahromadená mastnota môže viesť k nebezpečnému vzplanutiu.

Usmiaty muž griluje partii ľudí
Zdroj: iStock

Na špinavých roštoch sa množia baktérie i plesne, ktoré sa môžu preniesť na jedlo. Nehovoriac o obsahu karcinogénnych látok, ktoré vo zvyškoch spáleného mäsa a tuku jednoznačne sú. Veľkú pozornosť venujte prvému čistenie grilu pred začiatkom sezóny. Nenechávajte si ho na poslednú chvíľu, aby ste skutočne varili na čistom povrchu! Zvyčajne si totiž vyžaduje viacnásobné čistenie – podľa toho ako a kde ste mali gril uložený.

Na konci sezóny gril vyčistite kompletne

Nikdy nezabudnite vyčistiť gril, keď ho nemienite používať niekoľko dní či týždňov a veľmi dôsledne na konci grilovacej sezóny. Čistenie grilovacích mriežok na konci grilovacej sezóny pred uložením grilu do zimného spánku by malo byť na prvom mieste kontrolného zoznamu údržby grilu. Vyčistením grilu po letnom náročnom používaní odradíte škodcov, ktorých by mohli prilákať zvyšky jedla a zabránite rastu plesní. Zároveň grilu predĺžite životnosť.

gril s klobásou a zeleninovými špizami
Zdroj: iStock

Grilovacie rošty nemôžete umývať v umývačke riadu

Umývačka riadu je rýchlym a jednoduchým riešením na čistenie mnohých nádob a kuchynských pomôcok. Žiaľ, grilovacie rošty na tento zoznam nepatria. Nielenže po takomto ošetrení budú stále špinavé, ale je tiež celkom možné, že pripečené zvyšky bude ešte namáhavejšie odstrániť. Na roštoch z liatiny alebo ocele ľahko vzniká hrdza.

Nečistoty z roštov vám môžu upchať filter na umývačke. Radšej použite bezpečný a rýchlejší spôsob čistenia roštov pomocou spreju na čistenie rúry a/alebo cibule či alobalu. Po použití prípravku na čistenie rúry rošty ešte dôkladne umyte mydlom a vodou, aby sa chemikálie nepreniesli na jedlo a nechajte dôsledne vyschnúť. Ďalším trikom, ako vyčistiť grilovací rošt, je zubná kefka a zmes sódy bikarbóny.

špinavý gril
Zdroj: iStock

Po čistení kefami gril skontrolujte

Mnohí nedajú dopustiť na drhnutie grilovacích roštov kefami s tvrdými drôtenými štetinami. Viete však o tom, že takéto čistenie môže byť i nebezpečné? Drôtené štetiny totiž z kefy ľahko vypadnú a prilepia sa na rošt. Kvôli tomu je možné, že skončia v jedle, ktoré zjete alebo podávate. Ako sa tomu vyhnúť? Po každom kefovaní mriežky prezrite alebo prejdite po nich drevenou škrabkou, aby ste prípadne prichytené štetiny odstránili.

Drôtenka na čistenie grilu skutočne funguje

Výborným nástrojom na čistenie grilu je drôtenka. Keď ju použijete v kombinácii saponátu na riad a sódy bikarbóny, budete mať gril pripravený na novú sezónu raz-dva.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje