Ako pripraviť chatu na zimu? Vďaka týmto tipom sa vyhnete nepríjemnostiam
Ak chatu navštevujete počas zimy len sporadicky, musíte ju pripraviť tak, aby počas vašej neprítomnosti nebola vystavená zbytočným rizikám. O to väčšiu pozornosť si vyžaduje, ak vás od nej delí väčšia vzdialenosť a nemáte v blízkom okolí človeka, ktorý by na ňu dohliadal. Ako sa o chatu či chalupu pred zimou postarať?
Nedovoľte vode napáchať škody
Veľké škody dokáže na nehnuteľnosti napáchať samotná voda. Voda, ktorá zamrzne v potrubiach alebo nádržiach, sa rozpína a môže spôsobiť vážne trhliny až prasknutia. Pred zimou je preto dôležité uzatvoriť prívod vody a vypustiť vodu zo systému (z hadíc na záhrade, z potrubí aj zo záchoda). Niektorí majitelia chát pristupujú aj k vypusteniu vody zo zásobníkového ohrievača vody. Tu však postupujte obozretne a riaďte sa pokynmi v návode na používanie a prevádzkovanie. Prázdny bojler, ktorého vnútorný obal tvorí oceľový plech, bude totiž bez vody náchylný na hrdzavenie. Pri smaltovaných a nerezových povrchoch je toto riziko nízke.
Vypnite elektrické spotrebiče
Všetky v danom období nepoužívané elektrické spotrebiče vypojte z elektrických zásuviek. V tomto bode nezabudnite ani na vyprázdnenie chladničky a mrazničky. Nájsť tu po niekoľkých týždňoch zabudnuté potraviny by znamenalo veľmi nepríjemný šok. Vypnúť aj poistky? To závisí od toho, či bude nejaký prístroj/zariadenie vyžadovať nonstop elektrické zapojenie. Najčastejšie ide o zabezpečovacie systémy, monitoring na diaľku (cez aplikáciu v telefóne, tablete) či vonkajšie svetlo so senzorom pohybu, ktorých funkčnosť je od elektriny závislá.
Opravte poškodenia strechy
Silnejšie zrážky, väčšia vrstva snehu alebo zimná víchrica môžu byť pre poškodenú strechu vážnou skúškou. Odsledujte nielen stav strešnej krytiny, izolácie a podbitia, preventívne skontrolujte tiež konštrukciu strešného krovu, aby sa poškodený trám nepoddal pod tiažou snehu.
Vyčistite odkvapový systém
Ak už budete upierať zrak na strechu, nevynechajte ani odkvapový systém. Po jeseni býva upchatý listami, konárikmi, machom a uhynutým vtáctvom. Vyčistite ho v každej časti, aby bol bezproblémovo priechodný.
Zabezpečte všetky potraviny
Pohrávate sa s myšlienkou, že na chate ponecháte zásobu trvanlivých potravín? Urobte tak iba pri potravinách, ktoré sú bezpečne uzatvorené v konzervách alebo zaváracích pohároch. Zásoby múky, obilnín a rôznych strukovín sú lákadlom pre hmyz a hlodavce. Počas vašej neprítomnosti znehodnotia potraviny a navyše aj zamoria priestor. Bez výnimky ich z chaty odneste preč.
Nedajte šancu vlhkosti
V dlhšie nevetranom priestore sa naplno preukazujú jeho nedostatky. Staršie nehnuteľnosti, akými chaty zväčša bývajú, môžu trpieť vyššou vlhkosťou spôsobenou zlou izoláciou alebo zatekaním starších okien. Vyššia vlhkosť úzko súvisí s rizikom zaplesnenia. Ak o týchto slabinách viete, pokúste sa ich vplyv čo najviac minimalizovať a ešte pred zimnou sezónou ich odstrániť. Okná zabezpečte pred zatekaním a na viacero miest umiestnite neelektrické odvlhčovače.
Ochráňte lôžkoviny
Nechávate periny, deky a vankúše voľne položené na posteliach alebo ich schovávate do skrine? V oboch prípadoch môžu navlhnúť alebo sa stať terčom pre šatové mole. Lepšiu službu im urobíte, ak ich zabalíte do „vákuových“ sťahovacích vriec.
Aj záhradka vás potrebuje
Trvácne a okrasné rastliny, ktoré sú vysadené v blízkosti chaty, potrebujú pred zimou rovnakú starostlivosť, ako tie, ktoré sú pestované pri trvalo obývaných nehnuteľnostiach. Vysoké trávy zviažte, nedávno vysadené mladé stromčeky a kry ochráňte hrubšou vrstvou mulča, jutovou textíliou alebo iným vhodným spôsobom. Stromom náchylnejším na vyvrátenie a zlomenie vytvorte aspoň z troch kolov stabilnú zábranu.
Záhradné náradie a techniku presuňte pod zámok
Všetko, čo necháte vonku pred chatou bez zabezpečenia, už nemusíte nájsť na svojom mieste. Záhradné náradie a techniku očistite, vykonajte základnú údržbu a odložte ich na miesto, kde budú cez zimu uskladnené pod zámkom – môže to byť napríklad pivnica, šopa alebo záhradný domček.
Vylepšite bezpečnosť chaty
Okrem toho, že so sebou odnesiete všetky cennosti a drahšiu výbavu, ktorá by mohla byť lákadlom pre zlodejov, popremýšľajte, akým spôsobom zvýšite zabezpečenie chaty. Veľkú úlohu zohráva lokalita chaty a jej izolovanosť. V chatkovej oblasti sa pri dobrých susedských vzťahoch môžete dohodnúť na občasnej kontrole a informovaní sa navzájom. Mreže pred vstupnými dverami a pevné uzamykateľné okenice síce nie sú síce ochranou na 100 %, no vždy lepšie, ako nič. Zvážte napríklad inštaláciu bezpečnostného systému. Jeho senzory by mali byť schopné detekovať pohyb v okolí chatky/v chatke, spustiť poplach, sirénu a výhodou je, ak vám bude poskytovať okamžitú odozvu prostredníctvom SMS, e-mailu alebo mobilnej aplikácie.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre