Roubenka na Jelení hoře
Galéria (11) Zdroj: Amazing Places

V panenskej prírode postavili drevenicu s kachľovou pecou, ktorá pohladí dušu každého chalupára

Poctivá novostavba medzi hlbokými lesmi, na ktorej si majitelia dali skutočne záležať. Odráža vkus majiteľky a skúsenosti majiteľa. Ich spoločné dielo, do ktorého vložili kus seba, pohladí dušu každého chalupára a zároveň vyznávača minimalizmu.

Galéria

Roubenka na Jelení hoře
Roubenka na Jelení hoře
Moderná kuchyňa v drevenici
Kúpeľňa v drevenici
Tradičná kamenná pec v drevenici
Nábytok vyrobený z masívu borovice
Retro batérie a moderné umývadlo v drevenici
Drevenica sa môže pochváliť tromi spálňami.

Roubenka na Jelení hoře v českej dedinke Horní Blatná už podľa názvu prezrádza, že ide o rozprávkové miesto. Poklad medzi drevenicami a zároveň s modernými prvkami ako dôkaz, že aj nové veci môžu mať svoju auru. Jej majitelia hľadali jedinečné miesto. Také, na ktoré natrafíte skutočne len málokedy.

„Naša firma pripravuje, realizuje a predáva developerské projekty v Krušných horách. Pri tejto príležitosti sme hľadali vhodný pozemok na výstavbu našej drevenice. Trvalo takmer dva roky – ešte pred obrovským dopytom po nehnuteľnostiach na horách – než sme našli výnimočný pozemok na samote s kusom lesa s nádherným výhľadom v takmer 1 000 metrov nad morom,“ hovorí na úvod návštevy Petr Vlášek, ktorý spolu s manželkou Veronikou vytvorili oázu pokoja v Krušných horách.

Roubenka na Jelení hoře
Majitelia hľadali výnimočné miesto v lone prírody. | Zdroj: Amazing Places

Vysnívané pokojné miesto

Pre majiteľov bolo rozhodujúci pokoj a aj tradície. „Drevená stavba sa nám veľmi páčila a zapadá i do českej histórie, zrub by nám pamiatkari aj tak nedovolili. Vedeli sme, že chceme zaujímavé miesto, ale nie komerčne sprofanované, chceli sme niečo na pokojnom mieste,“ pokračuje majiteľ.

„Už na začiatku sme vedeli, že chalupa bude slúžiť na krátkodobé prenájmy najmä pre pracovné skupiny – teambuildingy – alebo pre rodiny s deťmi. Zároveň sme do toho vkladali vlastné invencie a vlastné srdcia tak, aby sa to páčilo predovšetkým nám. Po skúsenostiach z prevádzkovania krátkodobých prenájmov v Krušných horách sme presne vedeli, akú dispozíciu by mala chalupa mať a čo by mala obsahovať. Chceli sme ju urobiť veľmi precíznu a výnimočnú, pretože miesto, kde stojí, je veľmi výnimočné,“ hovorí.

Moderná kuchyňa v drevenici
Kuchyňa je vytvorená na mieru a presne navrhnutá majiteľkou. | Zdroj: Amazing Places

Interiér podľa predstáv

Žiadnych dizajnérov nepotrebovali. „Opierali sme sa o nejaké typové projekty, ale celú dispozíciu vrátane vonkajšieho vzhľadu sme si sami starostlivo navrhli vrátane elektroinštalácie a ďalších moderných technických prvkov. Moja manželka vymyslela dokonale celý dizajn interiéru. Projektant to už len nakreslil presne podľa nášho zadania,“ vysvetľuje majiteľ.

Ako to už na stavbe býva zvykom, aj tu bolo podľa nich veľmi náročné dohliadať a organizovať stavbu, aby realizácia prebehla presne podľa ich predstáv a toho, ako si to sami vymysleli. To napokon považujú za najnáročnejší proces. Petr si spomína aj na rozhovory s manželkou, ktorá má pre zariaďovanie cit.

„Pri výbere jednotlivých prvkov vybavenia a zariadení sme rozhodovali spoločne s mojou paňou (inak, toto je skôr český výraz, v slovenčine znie lepšie d mojou manželkou). Vždy určila smer, ktorým sa vydať, a potom sme o tom diskutovali.“ Mnohí ľudia čerpajú inšpiráciu pri zariaďovaní na internete. Majitelia Roubenky na Jelení hoře však hovoria, že inšpirácia prišla plynule. „Ani neviem, kde sme inšpiráciu čerpali, ale určite odniekiaľ pramenila. Mám pocit, že sme od začiatku s manželkou vedeli, čo a ako chceme, a potom to už plynulo všetko nejako prirodzene.“

Kúpeľňa v drevenici
Všetky interiéry sú vytvorené na mieru – od nábytku cez vešiak na oblečenie až po skrine, komody, postele. | Zdroj: Amazing Places

Tradičné materiály a nové technológie

Kameň, drevo a staročeské prvky ako kachle skoncipovali do minimalizmu. Drevenica síce dýcha moderným štýlom, ale na prvý pohľad z nej vyžaruje útulnosť. A spomínané materiály a štýl je skombinovaný s modernými prvkami popredných technológií. Siahli po technickom kameni na kuchynskej linke, vinyle na podlahe, flotexe (nanotechnológia) na podlahe v spálňach, ale tiež starobronzových kľučkách či lustroch.

„Dominantou drevenice je určite kachľová pec s bezkonkurenčnou vložkou Brunner,“ ukazuje nám Petr. Použili sklo so studeným oplachom a digitálny systém regulácie horenia. „Navrhli sme si ju spoločne s miestnou firmou Kamnářství Koutecký, ktorá nám ich aj zhotovila.“

Tradičná kamenná pec v drevenici
Kamenná pec slúži aj na príjemné posedenie najmä v zimných mesiacoch. | Zdroj: Amazing Places

A nakoniec nás zaujímal obľúbený kút majiteľov. „Hojdacie kreslo pred kachľovou pecou je moje najobľúbenejšie miesto. Manželka má asi najradšej kuchyňu,“ uzatvára Petr našu dnešnú návštevu.

Pripravila: Martina Baumann z Amazing Places
Foto: Amazing Places
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje