Záhradné náradie
Zdroj: shutterstock.com

Ako sa postarať o záhradné náradie po sezóne? Predĺžte mu životnosť správnou údržbou v ôsmich krokoch

Na záhradné nožnice, pílky, motyky, hrable, vidly a rýle už teraz čaká zimný oddych. Ak chcete predĺžiť životnosť záhradného náradia a mať ho na jar po ruke v udržiavanom a plne funkčnom stave, pozrite si nasledujúce tipy, ako sa postarať o záhradné náradie.

1. Zbavte náradie blata

Prvým krokom je čistenie záhradného náradia od zvyškov blata či zaschnutej pôdy. Náradie stačí ponoriť do vedra alebo suda s vodou a počkať, kým nečistoty povolia. Na dočistenie použite drôtenú kefu alebo handru.

2. Odstráňte hrdzu

Ako odstrániť hrdzu zo záhradného náradia? Hrdza útočí na záhradné a dielenské náradie bez rozdielu. Bez veľkej námahy ju odstránite pomocou hotového prípravku – odhrdzovača, no za skúšku stojí aj bežný kuchynský pomocník – ocot. Budete potrebovať iba nádobu vhodnej veľkosti, do ktorej sa zmestí hrdzou zasiahnuté náradie a také množstvo octu, aby bolo náradie ponorené pod hladinou. Na väčšie záhradné náradie môžete ocot aplikovať pomocou rozprašovača.

Už po niekoľkých hodinách budete svedkom toho, ako sa hrdza postupne uvoľňuje a dá sa jednoducho zotrieť kefou alebo handričkou. Pri hrubších nánosoch hrdze si musí náradie octovú „kúru“ zopakovať. Aby sa zvyšky rozpustenej hrdze nehromadili v záhyboch a medzerách, vezmite si na detailné dočistenie starú zubnú kefku.

Čistenie záhradných nožníc
Zdroj: istock.com

3. Preč s lepkavou živicou

Záhradné nožnice a pílky sú bezprostredne v kontakte so živým drevom a vylučovanými živicami. Tie bývajú silno lepkavé a bez údržby sťažujú chod náradia. Na rýchle čistenie sa osvedčili špeciálne prípravky určené na rozpúšťanie živice (predávané pod názvom „rozpúšťadlo živice“). Svoju prácu tiež vykoná riedidlo na farby.

4. Dezinfikovať a vysušiť

Po vyčistení záhradného náradia od blata, zvyškov rastlín a hrdze je dobrým zvykom vydezinfikovať ho v roztoku s dezinfekčným prípravkom a dôkladne vysušiť. Vďaka tomu sa z čepelí a násad odstránia aj posledné odolné zvyšky chorôb a plesní, ktoré by sa mohli preniesť na rastliny do ďalšej sezóny.

5. Starostlivosť o rukoväte a násady

Pri starostlivosti o záhradné náradie sa veľká pozornosť venuje najmä kovovým častiam. Tú si však zaslúžia aj rukoväte a násady. Ak sú drevené násady v motykách, rýľoch či hrabliach uvoľnené, prasknuté, hnilé, pristúpte k oprave alebo výmene. Na jar sa viac nemusíte zdržiavať opravami.

Pogumované a plastové rukoväte sú počas zimy náchylnejšie na poškodenie mrazom. Aby si zachovali pružnosť a celistvosť bez prasklín, obaľte ich kusom látky alebo starým obväzom.

Záhradné náradie
Zdroj: shutterstock.com

6. Ostrenie záhradného náradia

Ostré záhradné náradie bude pracovať tak, ako sa od neho očakáva a práca s ním bude podstatne bezpečnejšia. Naostrite náradie ešte pred uskladnením a na jar okamžite poslúži.

7. Naolejovanie záhradného náradia

Náradie, ktoré má pohyblivé spoje, vyžaduje pravidelné olejovanie počas roka. Aj po vyčistení po hlavnej sezóne mu môžete dopriať tenký olejový film, ktorý ho udrží v plynulom chode, a zároveň vytvorí bariéru, ktorá eliminuje riziko hrdzavenia.

Chcete obmedziť praskanie a krútenie drevených násad? Nezabudnite ich naolejovať. Spevní sa ich povrch, budú odolnejšie a vydržia dlhšie. Dobrou voľbou je napríklad ľanový olej.

8. Bezpečné miesto na uskladnenie – suché a dobre vetrané

Ako záhradné náradie uskladniť? Možností jeho organizovania na háky, stojany, regály či vešiaky je neúrekom. Na uskladnenie vyberajte suché, dobre vetrané miesto – napríklad v dielni alebo záhradnom domčeku.

Malé ručné záhradné náradie je najlepšie zavesiť alebo rozložiť na police v jednej vrstve. Veľké záhradné náradie zase ocení pozíciu, kedy nie je priamo v kontakte so zemou (obmedzenie vlhkosti) a je otočené kovovou časťou nahor, aby sa neotupilo.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com, istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.