Čo si všímať na obhliadke nehnuteľnosti
Prehodnotili a utriedili ste si už kritériá výberu svojej vysnívanej nehnuteľnosti. Prehrýzli ste sa množstvom inzerátov. Máte za sebou niekoľko telefonátov a pred vami stojí ďalšia zastávka na ceste k bytu alebo domu snov. Obhliadka. Čo si na nej všímať, na čo sa pýtať a ako k nej pristupovať, to sa pokúsime objasniť v našej realitnej poradni.
Prvou radou je: vaše obhliadky by nemali byť len realitnou turistikou. Keď si už nájdete čas, dohodnete si obhliadku a prídete na miesto, mali by ste z nej vyťažiť čo najviac. Veľká časť kupujúcich robí chybu a len letmo, často od dverí, si prezrie nehnuteľnosť a pasívne počúva výklad makléra či majiteľa. Takáto obhliadka je doslova premárnený čas. Ak predpokladáme, že ste si obhliadku nehnuteľnosti vybrali na základe svojich kritérií, je na mieste, aby ste ju dôkladne prezreli nezávisle od prvého dojmu.
Bohužiaľ, stále je veľa nehnuteľností a ich majiteľov, ktorí si neuvedomujú význam prvého dojmu, a tak nehnuteľností, ktoré vás nadchnú už pri vstupe do dverí, býva pomenej. Dajte nehnuteľnosti počas obhliadky šancu a potlačte aspoň na okamih svoje emócie.
Nenechajte sa tlačiť do rýchlej obhliadky. Ak aj necháte makléra alebo majiteľa viesť obhliadku, pristavte sa v každej miestnosti a dôkladne si pozrite každý, nielen okomentovaný, detail. Toto platí osobitne v prípade, že obhliadku realizuje sám majiteľ alebo maklér, ktorý nehnuteľnosť nepozná.
Súťaž: Vyhrajte zmluvu o stavebnom sporení
Čo si všímať
V prvom rade posudzujte priestor – veľkosť miestností, ich rozdelenie. Posúďte svetlosť jednotlivých miestností. V prípade obhliadok vo večerných hodinách alebo počas horšieho počasia si overte orientáciu miestností na svetové strany. Ak si všimnete nedostatky v dispozičnom riešení, zvážte, nakoľko sú riešiteľné úpravou.
Ako druhý v poradí si všimnite stav nehnuteľnosti. Vyžaduje to, aby ste pristúpili k stenám, dverám a podlahám a pozreli sa zblízka. Buďte zvedaví, ale slušní. Opýtajte sa, či môžete nazrieť pod koberec, do vstavaných skríň a podobne. Majiteľ, ktorý nemá čo skrývať, sa len poteší vášmu záujmu.
Pozrite si podlahy, ktoré často odrážajú opotrebenie nehnuteľnosti, pozrite si steny a hľadajte akékoľvek známky poruchy. Vyskúšajte otváranie dverí a okien, vyťahovanie žalúzií na oknách, pustite vodu v kúpeľni a umývadlách, pozrite si splachovanie WC. Ak narazíte na nedostatok, majiteľ alebo maklér by mal sám vysvetliť, o aký problém ide.
Nakoniec sa zastavte na chvíľu v miestnostiach a požiadajte majiteľa alebo makléra, aby na chvíľu utíchli. Chcete spoznať zvuky a ruchy, s ktorými by ste v budúcnosti bývali. Potrebujete si overiť aj svoje pocity v jednotlivých miestnostiach. Po absolvovaní kompletnej vizuálnej obhliadky je vhodné zrekapitulovať si fakty a doplniť informácie otázkami pre majiteľa či makléra. Cieľom je dozvedieť sa o nehnuteľnosti všetko, čo nebolo zjavné, keď ste ňou prechádzali alebo z výkladu, prípadne doplniť si či overiť fakty, ktoré ste sa dozvedeli.
V prípade bytu ide o tieto parametre: výmera, orientácia, pivnica, komora, garáž, možnosť parkovania, informácia o najbližších susedoch, informácia o výške a štruktúre prevádzkových nákladov. V prípade domu prediskutujte aj presné hranice pozemku alebo umiestnenie a druh pripojení na inžinierske siete.
Text: Martin Čapo
Foto: thinkstock.com
Rovnako dôležitý je prieskum úverovej ponuky
Urobiť si prehľad a nedať hneď na prvý dojem platí v realitách, ako aj vo financiách. Najmä ak svoju vyhliadnutú nehnuteľnosť budete financovať z úveru, ktorý sa stane vaším súpútnikom na dlhé roky. Konkurencia v úveroch na bývanie je silná, využite to vo svoj prospech. Nenechajte sa opantať prvou lákavou ponukou. Uvažujte v dlhšom časovom horizonte. Svoj byt alebo dom si tiež nekupujete len na pár mesiacov a podobne je to aj s úverom. Čo si teda všímať? Čím viac, tým lepšie. Úrokovú sadzbu, výšku splátky, akceptované zaručenie, obdobie splatnosti či možnosť predčasného splatenia úveru, ale aj obdobie fixácie zvýhodneného úroku, respektíve garancie dohodnutých podmienok. Lebo výhodné dnes neznamená automaticky výhodné aj neskôr. A momentálne lákavá ponuka by sa o pár rokov mohla stať príťažou. Ako tomu predísť? Pýtajte sa, porovnávajte a starostlivo zvážte, čo je pre vás prospešné momentálne, ale tiež dlhodobo.
Tip
Výhodným riešením môže byť napríklad akciový medziúver za 3,99 % p. a. Získať ho však môžete len do konca mája 2014. Dostupný je pre súčasných i nových klientov (aj z inej banky) bez predchádzajúceho sporenia a bez čakania. Úver na bývanie, ktorého náklady poznáte od prvej až po poslednú splátku. Žiadne nečakané prekvapenia či zvýšené náklady do budúcna. Choďte na vec s rozumom.
Upozornenie
Najmä u mladých ľudí sa prejavujú príznaky niečoho, čo by sa dalo nazvať „finančná krátkozrakosť“. Posudzujú úver na bývanie z pohľadu tu a teraz. Čo bude o 5 až 10 rokov ich netrápi. No malo by. Situácia v oblasti úrokových mier sa môže zmeniť natoľko, že za podmienok aktuálnych neskôr – po ukončení fixácie – nemusia byť schopní úver splácať. Sú situácie, keď sa naozaj oplatí vypočuť si kvalifikovaný názor. Napriek vymoženostiam internetu a dostupnosti informácií je ľudský faktor stále dôležitý. Dobrý finančný poradca sa totiž najskôr oboznámi s vaším bytovým zámerom, finančnými možnosťami či časovou predstavou a potom vám z množstva produktov odporučí najvhodnejšie riešenie.
Reklamny clanok ktory je uplne k nicomu.
Suhlasim, ta reklama v nom je urazka citatela!!!