Kupujete byt alebo dom? Nechajte si poradiť

image 34033 25 v1

Určite máte predstavu, v akom dome či byte by ste chceli bývať. Pri kúpe nehnuteľnosti niektorí z nás dokonca zvládnu aj debatu o spotrebe energií na vykurovanie alebo ohrev teplej vody. Vedeli by ste však zhodnotiť napríklad izoláciu, hlučnosť  či nebodaj statika vášho budúceho domova? Tieto naoko maličkosti vás môžu vyjsť draho a nemali by ste ich podceňovať. Ponúkame vám pár tipov, ktoré môžu pomôcť pri zhodnotení technického stavu vášho budúceho vysnívaného domova.

Statika

Azda najviditeľnejšími príznakmi statických nedostatkov nehnuteľností sú pukliny. Ako laik však budete mať s najväčšou pravdepodobnosťou problém rozoznať puklinu, ktorá vznikla opotrebovaním omietky (napríklad pri starších stavbách) od tých, ktoré hlásia vážnejší problém. Práve problémy so statikou patria k tým najťažšie riešiteľným – jednou z možností nápravy takéhoto stavu sú nákladné injektáže. V skutočnosti bez odborného posudku nemáte nikdy istotu, že je problém riešiteľný.

Neexistuje zlé počasie, ale zle postavený dom

Izolácie, ktoré chránia dom pred únikmi tepla a naopak, pred vniknutím vody do konštrukcie, predstavujú pre laika veľmi ťažko odhaliteľný problém. Extrémnym príznakom zle riešených izolácií sú mokré mapy či plesne, ktoré však vznikajú až po nejakom čase. Pri novostavbách sú preto veľmi ťažko identifikovateľné. V prípade novej budovy vám tak nezostáva nič iné, len si vypýtať detailné informácie o type a hrúbke izolácií a poradiť sa s odborníkom.

Hluk

Je jedno, či sa zaujímate o dom či o byt, tak ako tepelnú, ani zvukovú izoláciu by ste nemali podceňovať. Zvuková izolácia je taktiež jednou z technických vlastností nehnuteľnosti. Ak sa dom alebo byt nachádza pri rušnej ceste, overte si, ako tesnia okná. Ak sú orientované smerom na hlavný ťah, berte do úvahy fakt, že vám v lete okrem hluku budú život znepríjemňovať aj výfukové plyny.

Stiahnite si brožúru „7 rizík, ktoré číhajú na vašu nehnuteľnosť“ na webe SPP

V prípade, že ide o byt v novostavbe, informujte sa, či bola pri výstavbe použitá zvuková izolácia medzi poschodiami, ale aj medzi jednotlivými bytmi. Ak zvuková izolácia chýba, pripravte sa na to, že ranný budíček vám urobí mladá suseda, ktorá skoro ráno uteká v podpätkoch po chodbe, aby stihla prísť do práce načas.

Spádovanie strechy a balkónov

Zlé vyspádovaná strecha, balkón alebo terasa predstavujú taktiež riziko. Chyby ľahko identifikujete po daždivom počasí – v zle vyspádovaných častiach sa totiž drží voda. Niekedy je tento problém relatívne neškodný, inokedy môže mať vážne dôsledky: vlhnutie konštrukcie či stien alebo tvorbu plesní priamo pod parketami, čo je už život ohrozujúce situácia.

Nechajte to na odborníkov

Ak chcete mať istotu a nie ste práve špecialista na technický stav nehnuteľností, obráťte sa radšej na odborníkov. Niektorí kupci to riešia tak, že si na obhliadku vezmú svojho kamaráta architekta či inžiniera. Pozor, ani to však nemusí byť zárukou kvalitného posudku – architekt alebo inžinier vidí do problému viac ako laik, no menej ako odborník na jednotlivé technické detaily.

Užitočným nástrojom je napríklad Inšpekcia budov od SPP, pri ktorej vám odborníci pomôžu odhaliť skryté technické chyby bytu či domu a vypracujú posudok, v ktorom sú spomenuté všetky potenciálne technické riziká. V rozšírenej verzii dokonca môžete získať návrh na opravu týchto problémov a ocenenie opravy problematických konštrukcií.

S inšpektorom od SPP je navyše možné nehnuteľnosť skontrolovať ešte pred jej kúpou, aby ste mali istotu, že nekupujete mačku vo vreci. Opravy niektorých vyššie spomínaných nedostatkov vás totiž môžu vyjsť na tisíce eur.

Foto: Nemopas, Dollar Photo Club 

ZDRPJ PR článok spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a.s.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.