image 20366 25 v1

Zvýšte trhovú cenu nehnuteľnosti

Príprava nehnuteľnosti na predaj je jediný krok v procese predaja, ktorým môžete zásadne ovplyvniť jeho priebeh aj výsledok. Napriek tomu tento krok vynecháva osem z desiatich majiteľov. Skôr sa sústreďujú na cenu, s ktorou nemôžu urobiť takmer nič.

Tri najčastejšie dôvody ignorovania prípravy nehnuteľnosti na predaj sú nedostatok času, nedostatok financií a mylná predstava, že nehnuteľnosť je zaujímavá „taká, aká je“. 

Podľa rôznych prieskumov v zahraničí zabezpečí dôkladná príprava nehnuteľnosti rýchlejší predaj, ako aj jej vyššiu realizačnú cenu. Ak je dôvodom absencia času, zvážte, či by ste venovali príprave nehnuteľnosti čas, ak by vám to pomohlo predať drahšie o tri alebo štyri percentá. 

V prípade nedostatku financií je na mieste porovnanie nákladov na opravu vo výške dvoch percent z ponukovej ceny a úspory piatich percent, ktoré by ste museli tak či tak ponúknuť ako zľavu za nevyhovujúci stav. Ak je dôvodom presvedčenie, že nehnuteľnosť je dobrá v momentálnom stave, skúste si vypočuť názor nezávislého odborníka – realitného makléra.

Súťaž: Vyhrajte zmluvu o stavebnom sporení

 

Príprava na predaj

Príprava nehnuteľnosti na predaj je proces pozostávajúci zo štyroch častí: vypratanie, opravy/úpravy, upratanie a aranžovanie – staging. Najlacnejším a najefektnejším krokom prípravy nehnuteľnosti je jej vypratanie. Väčšina domácnosti sa pomaly, ale isto rokmi stala malým skladiskom. Časť týchto vecí sú spomienky, s ktorými sa nechcete rozlúčiť, vo väčšine prípadov však ide o predmety, ktoré už dávno nepotrebujete.

Upratanie nehnuteľnosti nie je len o jednorazovej úprave vášho domu alebo bytu do stavu vysokého lesku. Je to o udržaní tohto stavu počas celého obdobia predaja (alebo minimálne počas obhliadok).

Odstránenie nepotrebných vecí zviditeľní technické nedostatky a problémové aspekty nehnuteľnosti. To, že ste si zvykli na prasklinu na stene, že nevidíte rozbitú kachličku a nepočujete kvapkajúci kohútik, neznamená, že tam nie sú. Kupujúci si pri obhliadkach všímajú práve také nedostatky. Preto sa prejdite svojou nehnuteľnosťou ako budúci kupujúci. Isto objavíte viaceré chyby.

Na nasledujúci krok by ste tiež nemali zabúdať. Upratanie nehnuteľnosti znamená, že sa postaráte o poriadok a čistotu v prípade všetkých drobností, ktoré ste pri bežnom, a dokonca aj veľkom jarnom či predvianočnom upratovaní prehliadali. Nehnuteľnosť je potom pripravená na predaj. Vaše vyhliadky na dobrú cenu sa radikálne zvyšujú.


realitný maklér
Ing. Martin Čapo
CEO realitnej kancelárie Riešime bývanie, viceprezident NARKS
www.riesimebyvanie.sk

Znížte si finančné náklady

Na jednej strane je predávajúci, ktorý sa snaží zvýšiť trhovú cenu nehnuteľnosti. Na druhej strane je kupujúci, ktorý sa zas snaží získať nehnuteľnosť čo najvýhodnejšie. Je dobré poznať, ako to funguje na oboch stranách, keďže z predávajúceho môže byť čoskoro kupujúci a naopak. Príprava financií na kúpu nehnuteľnosti je krok, ktorým môžete ovplyvniť svoje celkové náklady na kúpu bytu alebo domu. Postupná a najmä včasná finančná príprava je dosť opomínaná či podceňovaná. Hoci prípravou v dostatočnom predstihu môže kupujúci výrazne ušetriť, väčšina stále rieši financie až v hodine dvanástej. I tu platí, že čas sú peniaze. Málokto dnes financuje kúpu svojho bývania len z úspor. Trendom (a hlavne nutnosťou) je zabezpečenie si vlastnej strechy nad hlavou pomocou úveru. No nie je úver ako úver. Je omyl myslieť si, že výška úrokovej sadzby úveru je jediný dôležitý údaj, a tiež, že výška úroku je len otázkou aktuálnej ponuky bánk. Porovnanie ponúk je však správny postup a často aj to jediné, čo sa dá robiť, keď „čas tlačí“. Siahnuť môžete aj po medziúvere Wüstenrot stavebnej sporiteľne, čím získate okamžitý úver (bez sporenia) aj dlhodobú garanciu zvýhodneného úroku. Predídete tak zvýšeniu nákladov v budúcnosti. A stačí málo, aby ste na svojej strane mali ďalšie dve veľké výhody. Uzavretím stavebného sporenia v predstihu môžete sami ovplyvniť, resp. znížiť úročenie úveru (na 3 % p. a.), a zároveň si zabezpečiť právny nárok na výhodný úver. Finančná príprava vám vo finále umožní realizovať kúpu nehnuteľnosti aj o niekoľko tisíc eur výhodnejšie. Napokon, o tom, že budete chcieť vlastné bývanie, viete predsa oveľa skôr, než sa vyberiete na prvú obhliadku bytu či domu. Nielen príprava na predaj, ale aj príprava na kúpu sa oplatí. Ak ste však ochotní platiť viac len preto, že sa vám nechcelo včas zamyslieť a využiť dostupné možnosti, je to len na vás (a vašej peňaženke). Ste ochotní platiť viac ako je nutné? Alebo to chcete zmeniť? Ešte nemusí byť neskoro. Poupratujte nielen v domácnosti, ale aj vo financiách. Pozrite sa napríklad na starší úver, ktorým už splácate svoje bývanie. Jeho refinancovaním si môžete znížiť mesačné i celkové náklady. Možno budete prekvapení, čo (koľko) vám to prinesie. 

 

Na kúpu domu alebo bytu myslite dopredu a ušetríte tisíce eur

www.wuestenrot.sk

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.