Sukulenty do skalničky
Galéria (9) Zdroj: shutterstock.com

Top rastliny do suchých skaliek: Táto silná sedmička nestratí z pôvabu ani v horúčavách!

Záhradné skalky sa nápadne ponášajú na horské prostredie. Rovnako ako na suchšej a kamenistej skalke, ani vo vyšších oblastiach hôr totiž nie sú ideálne podmienky pre rast všetkých druhov rastlín. Prežijú len tie najodolnejšie. Také, ktoré sa nezľaknú sucha, štrkovej až kamenistej pôdy a výkyvov teplôt. Ak chcete svoju skalku pretvoriť na menej „údržbovú“, no zároveň podporiť jej šmrnc, stavte na skalničky, ktoré znesú celodenné svetlo, plytkú pôdu a poradia si aj s nedostatkom vody.

Galéria

Sukulenty do skalničky
Skalnica (Sempervivum)
Rozchodník (Sedum)
Lomikameň (Saxifraga)
Klinček (Dianthus)
Poludňovka (Delosperma)
Flox (Phlox)
Iberka (Iberis)

Skalnica (Sempervivum)

Skalnice, známe aj ako skalné ruže, patria k vďačným a veľmi obľúbeným skalničkám s minimálnymi nárokmi na pestovanie. Ide o sukulentné rastliny, ktoré vytvárajú krásne usporiadané ružice listov (do tvaru ruže), v ktorých zadržiavajú vodu.

Skalnica (Sempervivum)
Skalnica (Sempervivum) | Zdroj: shutterstock.com

Skalnice znesú extrémne podmienky – sucho, celodenné slnko a piesčitú pôdu. Vysadiť ich môžete do štrbín, medzi kamene aj do múrika. Hýria krásnymi farbami a do záhradnej skalky vnášajú atraktívnu dynamiku.

Rozchodník (Sedum)

Existuje obrovské množstvo rozchodníkov – od pôdopokryvných až po vyššie a výraznejšie. S ich pomocou viete v skalke vyformovať a vyplniť rôzne úrovne. Milujú slnko, výborne znášajú sucho a okrem zastrihnutia odkvitnutých kvetov s nimi nebudete mať žiadne starosti. Rýchlo si zaberajú územie, preto si budú z času na čas vyžadovať „usmernenie“.

Rozchodník (Sedum)
Rozchodník (Sedum) | Zdroj: shutterstock.com

Medzi najobľúbenejšie patrí napríklad:

  • rozchodník prudký vytvárajúci žltozelené koberce
  • rozchodník pochybný so zelenobordovým listom a ružovými kvetmi
  • rozchodník skalný so striebornosivými až bielymi listami a žltými kvetmi
  • rozchodník veľký, ktorý kvitne veľkými ružovými až purpurovými kvetmi na vyšších stonkách.

Lomikameň (Saxifraga)

Jeho názov znie ako z rozprávky, no v skutočnosti hovorí o spôsobe rastu tejto elegantnej skalničky.

Lomikameň (Saxifraga)
Lomikameň (Saxifraga) | Zdroj: shutterstock.com

Lomikameň nesie latinský botanický názov saxifraga, ktorý je zložený z dvoch slov – saxum = kameň a frangere = lámať. Poukazuje na to, ako lomikamene rastú – konkrétne v stiesnených štrbinách skál a vyzerá to, ako keby dokázali „lámať“ samotné kamene. Prirodzene rastú v drsnejšom skalnatom prostredí, a preto nečudo, že medzi kameňmi sa im bude dariť aj vo vašej skalke.

Klinček (Dianthus)

Aj medzi klinčekmi natrafíte na rôzne druhy a kultivary, ktoré sa líšia výškou, farbou kvetov, vôňou a tvarom listov.

Klinček (Dianthus)
Klinček (Dianthus) | Zdroj: shutterstock.com

Na vyplnenie medzier medzi kameňmi, do skalných štrbín alebo ako previsy cez okraje múrikov sú ideálne pôdopokryvné klinčeky s výškou do 15 cm. Stredne vysoké klinčeky s výškou do 30 cm sa zase budú vynímať v centrálnej časti skalky. Ich omamná vôňa je príjemným bonusom ku krásnej estetike.

Poludňovka (Delosperma)

Typickým poznávacím znakom pôdopokryvných poludňoviek mäsité a dužinaté sukulentné listy, v ktorých uchovávajú vodu.

Poludňovka (Delosperma)
Poludňovka (Delosperma) | Zdroj: shutterstock.com

Aj v tomto prípade je názov veľavravný – žiarivé kvety sa na poludňovkách otvárajú iba na plnom slnku a zvyčajne v čase poludnia. Podvečer a pri zamračenej oblohe sú zatvorené. Pre ich farebnosť zrejme nezostanete len pri jednej rastline. Kvety poludňoviek môžu mať rôzne odtiene žltej, oranžovej, červenej, ružovej, fialovej až po bielu.

Flox (Phlox)

Čo by to bolo za skalku, keby v nej chýbali legendárne skalničky – floxy? Tieto vďačné trvalky vnesú do záhrady záplavu farieb a nevyžadujú si pri tom veľkú starostlivosť.

Flox (Phlox)
Flox (Phlox) | Zdroj: shutterstock.com

Skôr, sko floxy do skalky vysadíte, majte jasno v tom, či ide o nízky pôdopokryvný flox (napríklad flox šidlolistý) alebo vysoký flox, ktorého metlinaté súkvetia dorastajú až do výšky cez 50 cm (napríklad flox metlinatý). Kým nízke floxy obľubujú suchšie podmienky a plné slnko, vyššie floxy sú vhodné do polotieňa a potrebujú aj pravidelný prísun vlahy.

Iberka (Iberis)

V piesočnej až kamenistej pôde si bude spokojne hovieť aj iberka. Nevyžaduje takmer žiadnu starostlivosť, a predsa na plnom slnku poteší bohatým kvitnutím v bielej farbe.

Iberka (Iberis)
Iberka (Iberis) | Zdroj: shutterstock.com

Ak na iberku v záhradkárstve narazíte, presvedčte sa o tom, že ide o iberku vždyzelenú, ktorá je celoročne zelená a kvitne na bielo. Iberka okolikatá síce zaujme nežnými odtieňmi ružovej a fialovej, ide však o letničkový typ. Je vhodná skôr do kvetinových záhonov, kde sa pestuje ako jednoročná záležitosť, ktorá si vyžaduje opakovanú výsadbu.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.