Ako si vybudovať skalku a ktoré rastliny na ňu použiť?
Skalka je okrasný priestor záhonu, parku alebo záhrady vytvorený z kameňov. Umiestnenie závisí od pozemku. Pôsobí esteticky vo svahu, ale aj na rovine. Prípadne môžete terén prispôsobiť svojim požiadavkám a vytvoriť si vlastný umelý svah z navezenej zeminy.
Galéria
Rastliny a skalka
Do skalky okrem kameňov však patria aj rastliny. Ich správny výber a kombinácia majú vplyv na výsledný efekt. Výber rastlín nie je podmienený len výškou, ale aj samotnou pôdou. V prípade potreby je možné pôdu upraviť – pridaním rašeliny, maštaľného hnoja, kompostu alebo piesku. Rastliny vyberajte v závislosti od druhu zeminy. Vhodné sú také druhy, ktoré dosahujú výšku maximálne 30 cm. Použiť môžete trvalky, ale i cibuľoviny (narcis, tulipán, krókus…).
Skalničky by mali byť rozmiestnené aj podľa času kvitnutia, aby skalka kvitla počas celého vegetačného obdobia.
Možno použiť hladké, ale i prirodzene pórovité kamene. Do skalky sa hodia skôr veľké kamene, ktoré sú niečím zaujímavé. Pórovité kamene sa osádzajú nenáročnými druhmi, ako sú napr. rozchodník a skalnica. Po upravení terénu a rozmiestnení kameňov možno pristúpiť k výsadbe. Po vysadení sa prázdne miesta vyplnia napr. štrkom, drobnými kamienkami alebo prípadne mulčovacou kôrou.
Rozchodník
Rozchodník rastie aj vo voľnej prírode (rozchodník prudký). Táto nenáročná rastlina si našla svoje miesto aj v našich skalkách. V okrasných záhonoch vhodne vypĺňa prázdne miesta. Rozchodník predstavuje nízku bylinu s plazivým, rozkonáreným podzemkom. Vytvára husté koberce a veľmi jednoducho sa množí. Najlepšie je pestovať ho v suchej pôde s dostatkom vápna. V skalke mu vyberajte slnečné miesto, je vhodné umiestniť ho ku skalám, múrikom alebo do škár týchto okrasných prvkov. Múrik si môžete vytvoriť zo skál, ktoré na seba navrstvíte, alebo prípadne z kamenných tvárnic. Pekne vynikne napr. na začiatku alebo v strede skalky. Na oživenie môžete použiť mušle.
Skalnica
Skalnica predstavuje trvácu bylinu, ktorá vytvára ružicu prízemných, dužinatých listov. Vo voľnej prírode by sme našli rásť skalnicu strechovú, čo dorastá do výšky 20 až 30 cm. Tak ako aj rozchodník, patrí k obľúbeným skalničkám. Skalnici vyhovuje suchšie stanovište, je vhodné vysádzať ju ku skalám alebo priamo na skalu, pokiaľ je v nej dostatočný otvor. Rastlina sa pomerne jednoducho namnožuje – prostredníctvom dcérskych ružíc (vegetatívny spôsob rozmnožovania).
K iným nenáročným rastlinám, ktoré možno vďaka svojej výške rastu použiť do skalky, patria: rožec, sedmokráska, sirôtka, nezábudka, primula a klinček.
Rožec plstnatý
Rožec je obľúbenou a bežne pestovanou skalničkou. Jeho výhoda spočíva v nenáročnosti na pestovanie a veľmi jednoducho sa množí. Ďalšou takou výhodou je, že nemá problém s prezimovaním priamo na stanovišti. Dorastá do výšky zhruba 15 cm. Pôdu si vyžaduje priepustnú. V prípade ťažkej ílovitej zeme je vhodné do pôdy zapracovať hnoj a piesok. Rožec vytvára hustý a veľký vankúš s bielymi kvetmi. V skalke mu vyberajte slnečné stanovište s väčším priestorom na rast. Ak máte skalku vo svahovitom teréne, môžete ho umiestniť na vrch svahu.
Iné vhodné skalničky
Do skalky sa okrem uvedených druhov hodí napr. flox, ktorý dosahuje výšku zhruba 10 cm. Odporúča sa umiestniť ho na skalu tak, aby mohol vytvoriť previs. Prípadne ho uložte k múriku. Takýmto spôsobom možno vysadiť ešte aj napr. taricu a rozchodník. Medzi skaly sa hodí napr. iberka, ale i poniklec, kuklík či plesnivec…
Text a foto: Bc. Tatiana Plešová
Krásne je to, naozaj, krásne fotky, a ten text som využila a použila naozaj to pomohlo Pani, alebo Slečna, Tatiana Plešová tak sa s tým musela poriadne napracovať!!! :-).
Dobrý deň, ďakujem za veľmi milý a krásny príspevok. Veľmi si to vážim a to viac ma bude ešte viac baviť písať články a robiť fotky. Takto aspoň viem, že to má nejaký význam a teší ma, že som niekoho inšpirovala. Mám veľmi rada rastliny, prácu v záhrade a veľmi ma baví vymýšľať dekorácie do záhrady. Práca v záhrade je drina a samozrejme treba mať k tomu aj vzťah. Rastliny sú v podstate moja vášeň. Plešová.
Ďakujem za odborný článok, krásne fotky a super rady. Teraz to veľmi potrebujem, lebo nemám so skalkami žiadne skúsenosti a jednu by som si chcela spraviť. Tak dúfam, že sa podarí 🙂
Ďakujem za radu, idem robiť sklalku a nevedela som ako, teraz už viem postup a aké kvety tam zasadiť. Veľmi pekný a poučný príspevok.
Robila som návrh skalky do školy a Váš článok mi veľmi pomohol pri výbere rastlín. Ďakujem :*
Dobrý deň. Aj my plánujeme v škole skalku, mohli by ste ma kontaktovať?
(petra.gloncakova@gmail.com)
Díky za material na prezentaciu Alexa Uharčeková