image 26949 25 v1
Galéria (13)

Jarná príprava skalky

Skalky sa už onedlho zaskvejú v plnej nádhere. Aby sme sa z nich mohli tešiť a popýšiť sa nimi, mali by sme urobiť základnú jarnú očistu. Poradíme vám, na čo by ste rozhodne nemali zabudnúť.

Galéria

Príprava skalky
Príprava skalky
Príprava skalky
Príprava skalky
Príprava skalky
Príprava skalky
Príprava skalky
Príprava skalky

UROB SI SÁM

náročnosť: *
čas: do 2 hodín
náklady: do 8 €
ľudia: 1
obdobie: marec až apríl

KONTROLNÝ ZOZNAM

Materiál 7,61 €
• záhradnícky substrát 2,11 €
10 l
 kamenná drvina 3 €
25 kg (podľa veľkosti skalky)
 viacložkové zásobné hnojivo 2,50 €

Náradie a pomôcky
 záhradnícke nožnice
 záhradnícka lopatka
 nožnice na papier
 vypichovač buriny
 skalkový kyprič 

PRACOVNÝ POSTUP


1. Odokrytie
Odstránime čečinu zo skalničiek. Ešte sa môžu objaviť neskoršie mrazy, preto si ju necháme k dispozícii niekde bokom. Odstránime aj suché listy a nafúkané konáriky. 


2. Strihanie
Zoschnuté, odumreté a poškodené nadzemné časti trvaliek v skalke by sme mali čo najrýchlejšie ostrihať a uvoľniť tak cestu novým výhonkom. 


3. Burina
Ak sme po zime našli v skalke burinu, ihneď ju odstránime aj s koreňmi. Pomôcť si môžeme praktickým vypichovačom buriny. 

4. Uvoľnenie kameňov
Po zime sa niektoré kamene v skalke môžu uvoľniť. Treba ich pevne osadiť a čiastočne zapustiť do pôdy. Teraz možno skalku doplniť aj o nové kamene. 


5. Strih
Ak majú skalničky optimálne podmienky, rýchlo sa rozrastú aj tam, kde netreba. Krehké trsy môžeme zredukovať, upraviť pomocou obyčajných nožníc. 

6. Substrát
Po mrazivej zime bývajú korene skalničiek a drevín často odhalené. Na lopatku naberieme substrát a zasypeme ich. Takisto dosypeme okolo skalničiek aj kamennú drvinu. 


7. Rozdelenie
Skalničky treba raz za 3 roky rozdeliť a rozsadiť. Signálom je nepekné vysychanie stredov kobercových skalničiek. Trsy rozdelíme na menšie časti ostrým nožom. 


8. Očista
Pri jarnom čistení skaliek sa zameriame hlavne na druhy, ktoré kvitnú ako prvé (prvosienky, hlaváčiky, poniklec). Trsy pred kvitnutím neredukujeme ani nepresádzame. 


9. Prekyprenie
Skalničky budú povďačné za prekyprenie substrátu. Pri práci treba dať pozor, aby sme nepoškodili krehké korene, prípadne samotné trsy. Kypríme plytko. 


10. Prihnojenie
Po očistení skalky rastliny prihnojíme. Granulky sypeme k trsom. Veľa hnojiva na jednej kôpke im však môže ublížiť. Nehnojíme skalničky sukulentného charakteru. 


11. Otvorenie
Zo skalničiek, ktoré neznášajú zimnú vlhkosť a boli na zimu zakryté, odstránime sklené kryty. Ak ešte hrozí zlé počasie, necháme tieto rastliny zakryté. 

dobré rady

Jarné opravy
Skalku budujte len z jedného druhu kameňa (rôzne veľkosti, nie iba menšie), mal by tvoriť asi polovicu jej plochy. Vhodné sú žula, rula, zvetrávajúci vápenec, travertín, dolomit alebo bridlica. Kamene postavte plochou stranou dolu a mierne ich zapustite do substrátu. Nesmú stáť kolmo! Bridlice možno ukladať horizontálne aj vertikálne. Používajte kamene, ktoré sú pekne opracované poveternostnými vplyvmi, prípadne porastené machmi a lišajníkmi. Odporúčaná šírka skalky je 1,5 m, takýto priestor je praktický na ošetrovanie.

Miesto
Keďže skalničky majú rady svetlo, prúdiaci vzduch a dostatočnú vlhkosť pôdy, miesto na skalku by malo byť dlhodobo nezatienené. Skalku nezakladajte pod stromami, najmä nie pod opadavými listnáčmi, pretože tu bude robiť šarapatu padajúce lístie (pod ním môžu skalničky hynúť) a  hrubnúce korene stromu môžu vytláčať kamene aj samotné skalničky. Pôda je ideálna vápenatá a dobre priepustná.

Pozadie skalky
Mali by ho tvoriť živé ploty, tehlové múry či vyššie ihličnany (borievky, smreky, borovice, cyprušteky).

Ošetrovanie
Skalku je najlepšie ošetrovať v dňoch, keď nie je silné slnko. Rozrastené druhy skalničiek treba na jar rozdeliť a rozsadiť. Tohto radikálneho zásahu sa netreba báť. Odkvitnuté kvety prvých skalničiek odstraňujte.

Prečítajte si tiež: Ako si vybudovať skalku a ktoré rastliny na ňu použiť?

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Urob si sám, 4/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. Satan says:

    Satan diabol vladne svetu

  2. klitoriš says:

    Hádanka: Keď ide had a slon kam idú?

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.