Saxifraga 2
Galéria (9)

Lomikameň je ideálny do ozdobných črepníkov. Ako na jeho pestovanie?

Ako už samotný názov prezrádza, táto rastlinka patrí k rekordérom rastlinnej ríše. Lomikameň je totiž najsevernejšie kvitnúcou rastlinou na svete. Rozšírený je na severnej pologuli v hornatých oblastiach. Lomikameň by sme našli rásť na severe Grónska, na Ellesmerovom ostrove v severnej Kanade, ale tento malý kvietok rastie aj na Slovensku – v Tatrách. Na svete je viac ako 400 druhov tejto krásnej a jemnej rastlinky.

Galéria

Lomikameň - Saxifraga-1
Lomikameň - Saxifraga-8
Lomikameň - Saxifraga-3
Lomikameň - Saxifraga-4
Lomikameň - Saxifraga-6
Lomikameň - Saxifraga-7
Lomikameň - Saxifraga-5

Popis a pestovanie

Lomikameň predstavuje drobnú a otužilú trvalku. Vytvára nádherné plazivé vankúše. Listy sú malé, mäsité, sivozelenej farby. Lomikameň patrí k nenáročným rastlinám a dobre odoláva mrazom. Odolnosť proti mrazu mu zabezpečuje jeho mäsitá stavba.

Vyžaduje si dobre priepustnú pôdu, neutrálnu, prípadne mierne zásaditú. Stanovište mu vyberajte slnečné alebo polotienisté.

Lomikameň si získal svoje miesto aj v našich okrasných záhonoch, ale predovšetkým je ideálny do skalkovej výsadby. Pekné sú varianty s ružovými, ale tiež aj s bielymi kvetmi. V skalke je vhodné sadiť ho buď k väčším skalám, alebo pekne vynikne aj medzi skalami.

Na trhu sú dnes dostupné kontajnerové druhy (malé črepníky). Takto pripravené rastliny je možné vysadiť priamo na stanovište. Sadenice sa vyberú z črepníka, pričom sa snažíme nenarušiť koreňový bal. Rastlina sa vysadí do pripravenej jamky, ktorá zodpovedá veľkosti koreňového balu. Do jamky je vhodné pridať ešte kvalitný záhradnícky substrát na lepšie zakorenenie. Po vysadení sa rastlina výdatne poleje.

Lomikameň nie je vhodný len na skalkovú výsadbu, ale taktiež je ideálny aj do žardiniér alebo ozdobných črepníkov. Je to ideálne pre ľudí, ktorí nemajú možnosť mať vlastnú skalku. Pri črepníkovej výsadbe nezabúdajte na drenážnu vrstvu a kvalitný substrát. Keďže lomikameň je skôr skalnička, tak aj do črepníka je vhodné umiestniť niečím zaujímavý kameň, môžete použiť aj morské kamene. Takúto výsadbu oživíte napríklad štrkom, drobnými kamienkami či mušľami.

Lomikameň nemusí byť v ozdobnej nádobe nutne len sám. Správnou kombináciou dosiahnete zaujímavú dekoráciu, ktorá bude príjemným oživením terasy či balkóna. Lomikameň môžete napríklad kombinovať so skalnicou alebo rozchodníkom.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje