Odborník radí: Ako správne zazimovať skalku

Odborník radí: Ako správne zazimovať skalku

Na svahu pri dome sme si na jar vybudovali skalku. Vysadili sme do nej skalničky aj krásne dreviny. Obávame sa však zimy a toho, že nesprávnym postupom pri zazimovaní môžeme o mnohé krásne rastliny prísť. Ako správne skalku zazimovať? Odložené máme nahrabané lístie. Milan, Polomka 

Lístie na zakrytie skalky určite vhodné nie je. Dokonca by ste ho mali pred príchodom zimy a mrazov zo skalky dôkladne odstrániť. Oveľa lepšie je zakryť skalku ihličnatými chvojkami. Dôležité je na toto nezabudnúť hlavne pri skalkách vybudovaných na južnej strane kde hrozí kolísanie teplôt.  Chvojky ale treba potom skoro na jar odstrániť pretože mnohé skalničky začínajú rozkvitať. Najideálnejšia je pre skalky snehová prikrývka, avšak na mnohých miestach Slovenska chýba, a tak sú rastlinky ohrozené mrazom.

Skalka

Pozor treba dať aj na ochranu druhov citlivých na zimnú vlhkosť. To sú napríklad levízie. Ideálne je nad ne postaviť malé striešky, vďaka čomu nebude voda stekať priamo do trsov. V opačnom prípade by hromadenie vlhkosti spôsobovalo zahnívanie rastlín. V prípade, že máme v skalke vysadené miniatúrne dreviny – ihličnany aj listnáče, vyplatí sa im počas slnečných a bezmrazových dní sem tam zaliať. Silné zimné slnko a k tomu nedostatok prirodzenej vlahy by totiž mohlo spôsobiť ich zaschnutie.

Odpovedal: Daniel Košťál, záhradnícky špecialista 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje