image 29075 25 v1
Galéria (13)

Skalka za jeden víkend

Ak neviete, čo so zemopu a s kameňmi z predchádzajúcich záhradných úprav, skrášlite si záhradu skalkou. Existuje veľa druhov. Sú totiž napodobeninou množstva horských, podhorských a skalných prírodných biotopov. Skalničkám zabezpečia prirodzené podmienky a vám oživia svahovitú či rovnú záhradku.

Galéria

Budujeme skalku
Budujeme skalku
Budujeme skalku
Budujeme skalku
Budujeme skalku
Budujeme skalku
Budujeme skalku
Budujeme skalku

UROB SI SÁM

náročnosť: ***
čas: 1 víkend
náklady: asi 160 € až 310 €
ľudia: 2
obdobie: leto

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 160 – 310 €
(skalka 5 × 6 m, vrátane rastlín*)
• štrková drenáž 0 € – 150 €
frakcia 28 – 32 mm (0 € – 16 €/t)
• jemný štrkopiesok 13 €
zo starých zásob alebo z lomu (0 € – 13 €/t)
• preosiata zemina 0 €
z výkopu a okolia
• netkaná textília 12 €
30 m2, 50 g/m2, (16 m2/6 € – 1 bal)
• veľké kamene 0 €
z okolia
• menšie okruhliaky 0 €
z okolia, z potoka, od známych
• rastliny asi 135 €
maximálne 6 ks/m2 (v závislosti od počtu kameňov); rôzne druhy: dryádka 2 €/ks; trávnička 1,60 €/ks; mydlica 2 €/ks;
flox 1,50 €/ks; iberka 2,50 €/ks; tarička 1 €/ks; tarica 1,60 €/ks; rozchodník 1,60 €/ks; skalná ruža 1,50 €/ks

*Výška nákladov je orientačná, pretože sa mení v závislosti od rozlohy skalky a od toho, koľko materiálu už doma máte. Skúsení záhradkári iba dokúpia niektoré rastliny.

NÁRADIE
• pracovné rukavice
• rýľ
• fúrik
• lopata
• lopatka 

PRACOVNÝ POSTUP

1. VHODNÉ MIESTO
Na skalku vyberáme chránené miesto, ale plne oslnené, najlepšie orientované na juh. Severné polohy a navyše v tieni sú úplne nevhodné.

2. VYTÝČENIE PLOCHY
Skalka je špecifický biotop, odlišný od ostatných okrasných záhonov, preto si jej plochu presne vytýčime. Lepšie si tak vypočítame množstvo drenážneho materiálu. 

3. VYBERANIE ZEME
Z hĺbky asi 20 cm rovnomerne vyberieme pôdu, pričom odstránime všetky podzemky, korene, veľké kamene či nepriepustné ílové „koláče“. 

4. ŠTRKOVÁ DRENÁŽ
Po úroveň terénu navezieme drenážnu vrstvu z riečneho štrku – zabezpečí odtok prebytočnej vody (najmä v období jarných dažďov).

5. NAVÁŽKA ZEME I
Navezieme zeminu so štrkopieskom až po najvyšší bod skalky, ak treba, upravíme terén do požadovaného tvaru a uložíme naň netkanú textíliu. 

6. NAVÁŽKA ZEME II
Netkaná textília prepustí vodu a zabráni zmiešaniu pôdy s drenážou. Celú plochu skalky teraz pokryjeme pôdou, pričom použijeme aj pôdu z výkopu. 

7. VEĽKÉ KAMENE I
Kamene začíname ukladať odspodu smerom nahor. Kotvíme ich v teréne čiastočným zakopaním a kladením kolmo na vrstevnice svahu. 

8. VEĽKÉ KAMENE II
Začneme s najväčšími kameňmi, no niekoľko kusov si necháme aj na vyššie partie. Kamene rozmiestňujeme nepravidelne, aby skalka pôsobila prirodzene. 

9. VÝSADBA RASTLÍN
Rastliny vysadíme do pazúch kameňov, k ich pätám či do priestorov medzi nimi, do tzv. káps. Kapsy sú praktické, pretože chránia rastliny pred zimnou vlahou. 

10. VÝSTELKA Z DRVINY
Skalku vystelieme jemnou skalnou drvinou. Tá bude dobre držať aj na svahu, zabráni pôdnej erózii a skalničky cez ňu poľahky vyrastú. 

11. FINALIZÁCIA
Prílišný kontrast veľkých kameňov a drobnej drviny zmiernime doplnením stredne veľkých kameňov. Znova sa snažíme o asymetriu. vizualizácia: Ing. arch. Miroslav Šteiner

Autor radí
Do skaliek vyberajte druhy, ktoré nemajú mohutný koreňový systém, nerastú rýchlo alebo do veľkých rozmerov a milujú slnko v kombinácii so suchým podložím. Doprajte im dostatok miesta. Inak sa po 3 rokoch budete musieť mnohých rastlín vzdať.

Text a vizualizácie: Ing. arch. Miroslav Šteiner
Zdroj: časopis Urob si sám 8/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. MF says:

    vie niekto v akom programe su robene tie vizualizacie? diky

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje