Vypestuje si mangold vo vlastnej záhrade

11.05.2018
11.05.2018 (4) (0)
Vypestuje si mangold vo vlastnej záhrade

Zelenina, ktorá sa na dlhé desaťročia vytratila z našich záhrad hlási návrat. Mangold, ktorý mnohí ľudia dnes vôbec nepoznajú, poznal už Aristoteles. Kým v stredomorskej strave sa udržal, u nás ho pestuje málokto. Našťastie sa čoraz viac dostáva do povedomia i naším pestovateľom. 

Prospešný pre zdravie

Táto listová zelenina s výrazne zafarbenými stonkami je veľmi prospešnou pre naše zdravie. Dokáže regulovať hladinu cukru v krvi, upravuje trávenie, obsahuje veľa vlákniny a tiež bielkoviny. Je veľmi vhodný pre diabetikov i preto, že dokáže regenerovať bunky pankreasu. Z antioxidantov v ňom nájdete vitamín A, E, C a minerály mangán, železo a zinok. Celkovo však obsahuje až 30 rôznych antioxidantov, ktoré umocňujú jeho ochrannú silu proti oxidačnému stresu a poškodeniu tela voľnými radikálmi. Podporuje tiež silné kosti.

Ako ho konzumovať?

Mangold má veľmi jemnú chuť, ktorá nepôsobí rušivo ani v ovocných kombináciách. Jednoducho si ho pridajte do šalátu, alebo si z neho pripravte pesto, polievku ako zo špenátu, či smoothie. Krátke varenie mu neublíži, ale môžete ho konzumovať aj v surovom stave. Často sa používa ako alternatíva k špenátu.

Vypestuje si mangold

Vypestujte si ho vo vlastnej záhradke

Veľkou výhodou tejto chutnej a zdraviu prospešnej zeleniny je, že nie je náročná na pestovanie. Podľa Magdalény Valšíkovej-Frey, profesorky na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre zaoberajúcej sa zeleninárstvom, sa môže pestovať takmer všade. Najlepšie sa mu však darí v repárskej oblasti na vlhkých pôdach s vysokým obsahom živín. Znáša aj polotieň a prospieva mu vyššia relatívna vlhkosť vzduchu.

Dva druhy mangoldu

Známe sú dva druhy tejto zeleniny – listový a špargľový. Listový má úzke stopky a menšie bublinaté farebné čepele, špargľový širšie stopky a výrazne rebrovité listy. Ak chceme mať krásny rozvinutý mangold s bohatými listami, je dôležitá jeho dobrá výživa. Ak jej nemá dostatok, vytvára drobné listy a tenšie listové stopky.

Vypestuje si mangold

Aby nevybehol do kvetu

„Keď sa rastlina poškodí mrazom alebo mechanicky pri okopávke a pri nedostatku vlahy ľahko vybieha do kvetu,“ upozorňuje Magdaléna Valšíková-Frey. Vysievame ho priamo do voľnej pôdy, do hĺbky 2 až 4 centimetre. Šírka riadkov by mala byť 30 až 50 centimetrov. V záhradke ho tiež môžeme siať do hniezd po 3 až 4 klbôčka. Nezabudnite na dostatočné zavlažovanie.

Vypestuje si mangold

Úroda o dva mesiace

Úrodu zberáme otrhávaním listov už dva mesiace po sejbe a prakticky celé leto. Po zbere je listy potrebné čo najskôr upotrebiť, lebo rýchlo vädnú a strácajú kvalitu. Na jeseň bulvičky zbavte listov (okrem srdiečkových) a uložte do pareniska alebo fóliovníka, aby boli chránené pred mrazom. V zime ich chráňte lístím alebo slamou. Už v apríli z nich vyrastú chutné mladé lístočky.

Sabína Zavarská
Zdroj: Magdaléna Valšíková-Frey: ROK V ZELENINOVEJ ZÁHRADE + BIOLOGICKÁ OCHRANA
Foto: shutterstock.com

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Prečítajte si
Reklama