image 37300 25 v1

Ako sa zbaviť puklíc na napadnutých citrusoch?

Po prenesení citrusov dnu (na prezimovanie) som zistil, že sú napadnuté puklicami. Asi od figovníka, ktorý je blízko citrusov. Snažil som sa ich ručne očistiť, ale nepodarilo sa mi zbaviť všetkých puklíc. Ako sa ich môžem zbaviť úplne? (Tomáš V., e-mail)

Citrusy napadol škodca červec izbový (Coccus hesperidum) alebo červec citrónovníkový (Pseudococcus citri), prípadne štítnička brečtanová (Aspidiotus hedera). Napádajú aj te­plomilné rastliny, ktoré letníme v záhradách, najmä oleandre, palmy, fikusy (figovníky), muškáty, kaktusy a brečtan. Všetky druhy škodia cicaním rastlinných štiav a červce i vylučovaním lepkavej medovice. Tá zostáva na listoch a stáva sa živnou pôdou pre huby, tzv. čerňovky. Škodce možno zničiť mechanicky: častým umývaním listov vlažnou vodou pomocou jemnej špongie. Zasiahnuť môžeme i chemicky. Účinné sú prípravky Dursban 480 EC, Karate Zeon 5 CS. Prípravky treba striedať a ošetrenie opakovať minimálne dvakrát s odstupom 10 dní. Listy sú kožovité, preto treba do postreku pridať zmáčadlo, napr. Silwett, aby prípravok na listoch uľpel. Z biologickej ochrany možno využiť užitočné organizmy, napr. Citripar – parazitickú osičku, Cryptobug – dravú lienku, Leptopar – parazitickú osičku. Na udržiavanie rastlín bez škodcov v ďalšom období môžeme raz za mesiac použiť biologický prípravok CoCana, ktorý obsahuje draselné kokosové mydlo.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock 

 1. jana says:

  na toto mi VZDY zarucene zaberie umytie celej rastliny jarovou vodou (spongiou). nechat zaschnut, neoplachovat…pozivam to uz roky, rada od starkej

  1. jozef says:

   koľko vody a koľko jari?

 2. Alojzia says:

  Žiadnu chémiu netreba, namočte 10 cesnakových strukov do rozprašovača s vodou, nechat dobre postáť na slnku a aplikovať, aj viackrát, takto ekologicky ničim všetku háveď na rastlinách

 3. Renáta says:

  Ja som zapichla do zeme škoricove tyčinky a oni zdrhli😁

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.