Akú zeminu pre citrusy?

Akú zeminu pre citrusy?

Na jar sa chystám presádzať citrusy, ktoré som pred pár rokmi dostal. Známi mi radia použiť kompostovú zeminu, odborná literatúra špeciálny substrát. Čo by ste odporučili? V. B., Bratislava

Skôr špeciálny substrát, ktorý je namiešaný presne na mieru potrebám týchto rastlín a obvykle má vyšší podiel železa. Bežne ho dostanete kúpiť v záhradných centrách, dokonca niekoľko značiek. Vyberte si osvedčeného výrobcu. Áno, používa sa aj zemina zo záhrady aj kompostová zemina. No nie je to vhodné a na rastlinách sa to odzrkadlí. Skôr môže byť len súčasťou vlastnoručne namiešaného substrátu kde by mala byť zastúpená aj rašelina, perlit a prípadne aj kokosové vlákna.

Nie je dokonca vhodný ani substrát, ktorý je určený pre pestovanie izbových rastlín. Substrát musí byť kyprý, výživný, s pH pod 7. Vyplatí sa už keď budete presádzať pridať aj hnojivo s postupným uvoľňovaním živín.

Odpovedal: Daniel Košťál, záhradnícky špecialista

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.