Čo robiť, keď citrónovník nemá plody?

Čo robiť, keď citrónovník nemá plody?

Dobrý deň, mohli by ste mi, prosím, poradiť, ako postupovať s naším citrónovníkom? Má vyše 6 či 7 rokov, zasadil som ho zo semienka. Už je dosť veľký, ale zatiaľ nemal žiadne plody. Dopočul som sa, že ho treba nejako zaštepiť, ale vôbec neviem ako. (e-mail, David P.)

Dopočuli ste sa správne. Citrónovník a vôbec citrusy dopestované zo semienka prinášajú úrodu často až po 10 – 15 rokoch pestovania, pričom nie je isté, že úroda bude taká kvalitná, ako bola rastlina, z ktorej semienko pochádza. Semenáčiky takto dopestované sa používajú ako podpníky pod ušľachtilé odrody. Na ne sa naočkuje alebo navrúbľuje ušľachtilá odroda, ktorá dáva kvalitné a isté úrody.

Získanie vrúbľov z kvalitnej materskej rastliny je celkom problém. Treba sa nasmerovať na pestovateľov – citrusárov na výstavách, prípadne osloviť botanickú záhradu, kde sa pestujú vhodné materské rastliny, alebo si kúpiť už hotovú rastlinu v záhradníctve. Vrúbľuje sa na jar pred pučaním i v lete. Teplota priestoru by mala byť +25 °C. Mladé rastliny sa dobre zakorenia, sú citlivé na slnečné lúče a ľahko sa spália. Od februára do septembra je vhodný odber vrcholových odrezkov s 3 až 5 vrcholovými listami a ich zakoreňovanie.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky

Komentáre

  1. Takýto citrus nie je problém zaštepiť, spôsobov je viac a sú prakticky rovnaké ako u ovocných drevín, najčastejšie „pod kôru“, „na spojku“, „na koziu nôžku“ – podľa priemeru podpníka. Majte však na mysli prezimovanie citrónovníka, pomerne rýchle rastie, na druhej strane sa dá bez problémov upraviť rezom

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.