Čo robiť, keď citrónovníku padajú listy

image 32880 25 v1

Mám problém s citrónovníkom. Má približne 2 roky a nerastú na ňom listy, resp. rastú, ale opadávajú. Aj som ho presadil, aj kontroloval, či ho niečo zospodu nežerie, ale všetko vyzerá v poriadku. Hnojím ho raz za 14 dní, listy som postriekal prípravkom Atonik, no nepomohlo to. Momentálne má 1 plod, ktorý dozrieva, ostatné opadali. Čo mám robiť? Vďaka za radu. (Tomáš V., e-mail)

Citrónovník pravý (Citrus limon) je z citrusov najmenej náročný na pestovanie, máva veľa kvetov a skoro prináša plody. V zimnom období je v našich zemepisných šírkach omnoho kratší deň ako v subtrópoch, vtedy rastliny trpia nedostatkom živín vznikajúcich pri fotosyntéze, takže vo februári až marci im opadávajú listy, ba môžu aj zahynúť.

Citrusy všeobecne veľmi zle reagujú na prekúrené priestory a na nesprávny režim. Často sa stáva, že v zime, keď potrebujú vegetačný pokoj a mierne zalievanie, ich ľudia umiestnia do tepla a doprajú im veľa vody. Rastlina potom neprospieva, zhodí listy aj nasadené plody. Podobne škodí kombinácia: teplo – sucho – suchý vzduch. Neznáša náhle zmeny teploty, veľké rozdiely teplôt koreňov a okolia, ako aj prievan. Najhoršie je umiestnenie pri okne a nad horúcim radiátorom.

Na jeseň a na zimu teda treba rastliny preniesť na svetlé a chladné miesto – ideálne s teplotou do 5 až 10 °C. Najvhodnejším zimoviskom je chladná chodba, zasklená lodžia, studený skleník či hala. Cez zimu rastlinu vôbec nehnojte, zalievajte len veľmi mierne. Postupne s predlžujúcimi sa dňami môžete teplotu zvyšovať, do začiatku apríla by však nemala byť vyššia ako 18 °C. V predjarí, koncom februára a v marci, sa rastlinky prebúdzajú, začína sa obdobie vegetácie a rastu. Ak v zime časť listov opadala, nahradia ich nové a postupne sa začnú tvoriť aj nové kvietky.

Od mája do októbra sa im najlepšie darí vonku v záhrade, na slnečnej terase či balkóne. Zvyšuje sa ich atraktívny vzhľad a zlepšuje sa aj ich kondícia. Pravidelne ich zalievajte a prihnojte raz za 14 dní hnojivom na citrusy.

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2016)

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/shutterstock.com

Komentáre

  1. všade sa piše mierne zaľievanie…koľko to je?

  2. Keď môžem poradiť kúp si vlhkomer pôdy stojí cca15 EUR je to prístroj ktorý ti na 100./‘pomoze

  3. Červenák Miroslav says:

    Dobrý deň mám rsp.som mal cca 40.rocny citronovnik ktorý zasadil môj otec z kôstky.Pred asi desiatimt rokmi prvý krát zakvitol paráda každý rok pekná úroda.Minuly rok začal chradnut padali listy odumierali konariky.Sem tam vyrasil nový s malými lístkami aj ten odumrel.Ostal už úplne holý neviem či ešte žije .Polievam ho je mi to veľmi ľúto mohol umrieť na starobu?Alebo choroba?Sem tam sombojoval s cervcom.Dakujem za odpoveď.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.