image 32880 25 v1

Čo robiť, keď citrónovníku padajú listy

Mám problém s citrónovníkom. Má približne 2 roky a nerastú na ňom listy, resp. rastú, ale opadávajú. Aj som ho presadil, aj kontroloval, či ho niečo zospodu nežerie, ale všetko vyzerá v poriadku. Hnojím ho raz za 14 dní, listy som postriekal prípravkom Atonik, no nepomohlo to. Momentálne má 1 plod, ktorý dozrieva, ostatné opadali. Čo mám robiť? Vďaka za radu. (Tomáš V., e-mail)

Citrónovník pravý (Citrus limon) je z citrusov najmenej náročný na pestovanie, máva veľa kvetov a skoro prináša plody. V zimnom období je v našich zemepisných šírkach omnoho kratší deň ako v subtrópoch, vtedy rastliny trpia nedostatkom živín vznikajúcich pri fotosyntéze, takže vo februári až marci im opadávajú listy, ba môžu aj zahynúť.

Citrusy všeobecne veľmi zle reagujú na prekúrené priestory a na nesprávny režim. Často sa stáva, že v zime, keď potrebujú vegetačný pokoj a mierne zalievanie, ich ľudia umiestnia do tepla a doprajú im veľa vody. Rastlina potom neprospieva, zhodí listy aj nasadené plody. Podobne škodí kombinácia: teplo – sucho – suchý vzduch. Neznáša náhle zmeny teploty, veľké rozdiely teplôt koreňov a okolia, ako aj prievan. Najhoršie je umiestnenie pri okne a nad horúcim radiátorom.

Na jeseň a na zimu teda treba rastliny preniesť na svetlé a chladné miesto – ideálne s teplotou do 5 až 10 °C. Najvhodnejším zimoviskom je chladná chodba, zasklená lodžia, studený skleník či hala. Cez zimu rastlinu vôbec nehnojte, zalievajte len veľmi mierne. Postupne s predlžujúcimi sa dňami môžete teplotu zvyšovať, do začiatku apríla by však nemala byť vyššia ako 18 °C. V predjarí, koncom februára a v marci, sa rastlinky prebúdzajú, začína sa obdobie vegetácie a rastu. Ak v zime časť listov opadala, nahradia ich nové a postupne sa začnú tvoriť aj nové kvietky.

Od mája do októbra sa im najlepšie darí vonku v záhrade, na slnečnej terase či balkóne. Zvyšuje sa ich atraktívny vzhľad a zlepšuje sa aj ich kondícia. Pravidelne ich zalievajte a prihnojte raz za 14 dní hnojivom na citrusy.

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2016)

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/shutterstock.com

  1. jozef says:

    všade sa piše mierne zaľievanie…koľko to je?

  2. Martin says:

    Keď môžem poradiť kúp si vlhkomer pôdy stojí cca15 EUR je to prístroj ktorý ti na 100./‘pomoze

  3. Červenák Miroslav says:

    Dobrý deň mám rsp.som mal cca 40.rocny citronovnik ktorý zasadil môj otec z kôstky.Pred asi desiatimt rokmi prvý krát zakvitol paráda každý rok pekná úroda.Minuly rok začal chradnut padali listy odumierali konariky.Sem tam vyrasil nový s malými lístkami aj ten odumrel.Ostal už úplne holý neviem či ešte žije .Polievam ho je mi to veľmi ľúto mohol umrieť na starobu?Alebo choroba?Sem tam sombojoval s cervcom.Dakujem za odpoveď.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje