Nevylievajte vodu, v ktorej ste varili zemiaky, ale využite ju v záhrade!
Každý pestovateľ vie, že rastliny na to, aby sa im dobre darilo, potrebujú živiny. Viete však o tom, že kvety i zelenina obľubujú zemiakový škrob? Jednoduchým spôsobom, ako im ho dodať je použitie vody, v ktorej sme varili zemiaky ako zálievku.
Tento ekologický i ekonomický spôsob doplnenia škrobu rastlinám si môže dovoliť každý. Je to jednoduché. Vždy, keď varíme zemiaky, odložíme si vodu, v ktorej sa varili. Tú neskôr použijeme ako zálievku. Mali by sme však poznať pár pravidiel.
Ako škrobová voda zo zemiakov podporuje rast plodín?
Viacerými spôsobmi. Škrobová voda v prvom rade urýchľuje uvoľňovanie rastlinných živín z pôdy, tým pádom ich plodiny lepšie absorbujú. Navyše, obsahuje minerály a vitamíny, ktoré pri varení zeleniny prirodzene unikajú z rastlinných buniek. Podobne funguje aj recyklovaná a nesolená cestovinová voda, až na to, že okrem škrobu neobsahuje iné významné živiny.
Zberajte, aby ste mali na zálievku
Zvyčajne z jedného varenia nemáme toľko vody, že by sme poliali viac rastlín, a tak je sa oplatí vodu zberať postupne. Vždy, keď uvaríte zemiaky zlejte vodu, v ktorej sa varili do krhly alebo vedra. Môžete ju kombinovať aj s vodou z varených cestovín alebo vajec. Pri pridávaní ďalšej vody vždy všetko poriadne premiešajte, podobne aj pred polievaním. Ak máte zemiakovej vody menej – jednoducho ju pridajte do odstátej vody na polievanie. Nikdy zároveň s dopĺňaním škrobu rastliny neprihnojujte. Zemiaková voda alebo voda z varenia iných druhov zeleniny je skvelá aj na kompost. Nezabudnite pridať aj zemiakovú šupku.
Náš tip: Nikdy nepoužívajte slanú zemiakovú vodu, pretože môže poškodiť rastliny. Používajte len nesolenú zemiakovú vodu, ktorú necháte vychladnúť na izbovú teplotu. Potom ňou zalejte rastliny. Samozrejme, rastliny potrebujú aj iné druhy živín, ktoré zemiaková voda neobsahuje, nenahrádzajte ňou bežné prihnojovanie. Je však výborným doplnkom starostlivosti o plodiny doma či v záhradke.
Ako použiť slanú vodu zo zemiakov?
Ak ste pri varení zemiakov vodu osolili a až potom ste si uvedomili, že ju nemôžete použiť na polievanie rastlín, nevylievajte ju. Sú možnosti, ako využijete aj slanú vodu z varenia zemiakov. Soľ v kombinácii s horúcou vodou je skvelým zabijakom buriny. Keď uvaríte zemiaky v osolenej vode, ihneď použite vodu z nich na nežiaduce buriny, napríklad na záhradnej cestičke, či medzi záhonmi. Tento likvidátor buriny funguje najlepšie pri burinách so širokými listami.
Ďalšie využitie zemiakovej vody
- Použite ju ako základ pre omáčku – nemusíte pridať toľko zahusťovadiel.
- Nechajte v nej pred varením odstáť sušenú zeleninu, strukoviny, riasy a huby, aby ste ich hydratovali.
- Zvlhčite ňou krmivo pre psov alebo mačky.
Ako dlho vydrží zemiaková voda?
Plánujete vodu zo zemiakov použiť ako surovinu do ďalších receptov? V tom prípade v chlade vydrží približne týždeň. Ak ju chcete použiť do jedál neskôr, radšej si ju zamrazte. Ak chcete ňou polievať, netreba ju chladiť, ale mali by ste ju spotrebovať do týždňa, najlepšie po dvoch-troch dňoch.
Sabína Zavarská
Foto: istock
Kto vari zemiaky v neosolenej vode?