Strašiak menom bortrytída viniča
Galéria (6)

Strašiak menom bortrytída viniča

Celoročne chránime vinohrad proti peronospóre i múčnatke, no na pleseň sivú zabúdame. Príde jeseň a nám odhnije celá úroda, pleseň sivá nemá zľutovanie. Dá sa jej vôbec predísť?

Galéria

Neveselé smútivky - 00_Tamasek_uvodne-foto
Pleseň sivá - 01_Tamasek_Botrytída-nás-dokáže-pripraviť-o-celú-úrodu.
Pleseň sivá - 02_Tamasek_Vlhká-jeseň-vytvára-ideálne-podmienky-na-šírenie-infekcie.
Pleseň sivá - 03_Tamasek_Infekcia-začína-na-poškodených,-alebo-popukaných-najzrelších-bobuliach.
Pleseň sivá - 04_Tamasek_Prevenciou-je-aj-vzdušný-vinohrad-s-dostatkom-svetla-pre-strapce.

Huba pleseň sivá (Botrytis cinerea) môže mať vplyv na akúkoľvek časť rastlín, je jedným z najčastejších ochorení na jeseň, najmä pri dozrievaní hrozna. Tomuto ochoreniu najľahšie podľahnú strapce, ktoré boli poškodené, majú popraskané bobule, prípadne sú prezreté. Hneď ako sa spóry plesne dostanú do rastliny, rýchlo sa šíria a spôsobujú vážne poškodenie aj zdravým častiam rastlín.

Hlavným spúšťačom infekcie je vysoká vzdušná vlhkosť. Počas daždivej jesene sú teda rastliny viniča náchylnejšie na infekcie. Poškodené rastliny sú napadnuté skôr než zdravé, takže celoročná námaha udržať rastliny zdravé sa vyplatí. Ak na priebežnú celoročnú ochranu používame biologické prípravky, ktoré ochránia vinohrad pred peronospórou aj múčnatkou, podporíme imunitu rastlín aj na jeseň. Účinné látky totiž zostávajú v strapine a na jeseň ochránia strapce pred hnilobou. Ako na to? Existuje dokonca niekoľko tipov, ako identifikovať, kontrolovať a zabrániť šíreniu plesne sivej (Botrytis).

Botrytída nás dokáže pripraviť o celú úrodu. foto: Ing. Zoltán Tamašek

Ako určiť a spoznať pleseň sivú?

Prvým príznakom ochorenia je sivé podhubie na niekoľkých bobuliach. To sa postupne v dôsledku vlhka šíri na celý strapec. Sivé podhubie sa môže objaviť i na poškodených listoch, hlavne vo vlhkých podmienkach. Dozreté výtrusy sporulujú (odletia). Spóry sa stanú aktívnymi, vietor ich odnesie a tie infikujú ďalšie rastliny. Aká je prvá pomoc?

Ochrana

Predovšetkým ihneď odstránime napadnuté časti rastlín. Doslova ich pozberáme ručne! V ďalšom kroku postriekame rastliny vo výške zóny strapcov prípravkom Fielder v dažďovom období. Lokalizujeme nákazu a zabránime jej šíreniu na ďalšie rastliny. V treťom kroku následne priebežne niekoľko dní po sebe oberáme listy či strapce s prvými príznakmi infekcie na napadnutej rastline.

Prevencia

Je najúčinnejšou ochranou. Nezabúdajme predovšetkým na to, že „zelené práce“ v oblasti strapcov by sme mali zvládnuť ešte pred kvitnutím tak, aby mali strapce dostatok vzduchu a svetla. Pleseň sivá zvyčajne útočí cez rany spôsobené ľadovcom či pri neopatrnom ošetrovaní.

Vlhká jeseň vytvára ideálne podmienky na šírenie infekcie. foto: Ing. Zoltán Tamašek

Účinná alternatíva k chémii

Proti hubovým chorobám sa používajú aj nechemické prípravky. Napríklad proti múčnatke, ktorá sa u nás každoročne vyskytuje, môžeme použiť BorOi alebo FerumOil. Ich účinnou látkou sú terpény citrusov, hlavne citrónová tráva s kokosovým olejom, ktoré sa ukazujú byť spoľahlivým riešením.

Tieto nechemické prípravky sa oplatí miešať s prípravkom PowerOf-K, čo je látka zabraňujúca vývinu zárodku múčnatky počas vegetácie – po aplikácii zostáva v strapine, čo sa nám neskoršie hodí pri ochrane proti botrytíde. Takto miešané prípravky sú cenovo dostupné, dokážu konkurovať chemickým prípravkom a sú zdravotne úplne neškodné. Pri nezvyčajne silnom tlaku múčnatky, keď deň čo deň príde ďalšia a ďalšia infekcia, sa používa prípravok ProfiVital. Pri jeho pravidelnom používaní môžeme celkom vylúčiť klasickú chémiu.

Proti peronospóre môžeme použiť aj prípravok CuproTonic s účinnou látkou medi a zinku v cukre, s nižším pomerom medi ako v iných prípravkoch (len 10 % dávky), ktorý zmiešame s prípravkom Imunofol. Ten chráni pred peronospórou aj počas najväčšieho daždivého obdobia a dokáže naštartovať imunitný systém rastlín, aby sa samy efektívnejšie bránili. Účinkuje proti peronospóre, ale aj proti plesni sivej (Botrytis). Prednosťou tohto systému z ekologického a praktického hľadiska je zníženie zaťaženia pôdy vo vinohrade meďou.

Prevenciou je aj vzdušný vinohrad s dostatkom svetla pre strapce. foto: Ing. Zoltán Tamašek

Bežná prax vo svete

U nás vo vinohradoch je napadnutie plesňou sivou (botrytída) stále podceňovanou chorobou. V oblastiach s tradične vysokou kvalitou produkovaného vína, ako napr. Francúzsko, je botrytída považovaná z hľadiska vplyvu na kvalitu hrozna a vína za najvýznamnejšiu hubovú chorobu, proti ktorej sa treba chrániť. Najnovšie sa vo svete proti múčnatke aj proti botrytíde používa BorOil alebo FerumOil s PowerOf-K. Neskoršie sa aplikuje prípravok Fielder, čo je vlastne konkurenčná, ale neškodná huba.

Tá dokáže prerásť do strapiny podobne ako botrytída a vytesniť tam hýfy plesne sivej, ktoré sa ešte len začínajú rozrastať. Zaujímavé je, že na rozdiel od plesne sivej táto konkurenčná huba ne­ovplyvňuje kvalitu hrozna a vína. Dokonca ani neuniformizuje ako bežne používané ochranné chemické prípravky. Najväčšou prednosťou týchto bioprípravkov proti botrytíde pre vinohradníka však je to, že v období zamäkania hrozna a aj po tomto období sa môžu robiť postreky bez rizika.

Infekcia začína na poškodených alebo popukaných najzrelších bobuliach. foto: Ing. Zoltán Tamašek

Text a foto: Ing. Zoltán Tamašek

ZDROJ: PR článok spoločnosti bioTomal

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje