Zber lístia v záhrade
Zdroj: Monkey Business Images / Shutterstock.com

Ako vytvoriť ovocnej záhrade ideálne podmienky pre bezpečné a pohodlné zazimovanie

Rovnako ako naše telo, aj dokonalý vzhľad záhrady si vyžaduje adekvátnu starostlivosť. Ak si preto chcete po celý rok užívať jej nevídanú krásu a zdravie, mali by ste sa jej venovať. A teraz, pred príchodom zimy, to platí dvojnásobne. V našich klimatických podmienkach je pre celoročne ideálny stav záhrady predsa najdôležitejšie, pomôcť jej prežiť blížiacu sa zimu. V čom a ktorých krokoch takáto príprava spočíva?

Všetko dôležité si povieme v nasledujúcom článku. Hlavným cieľom prípravy záhrady na zimu je poskytnúť jej potrebné podmienky pre pohodlné a bezpečné prezimovanie rastlín, ako aj vytvoriť všetky predpoklady pre dobrú úrodu na ďalší rok.

Dajte do poriadku stromy

Ide o priebežné orezávanie ovocných stromov, ktoré sa v tomto prípade vykonáva z dôvodu sanitárnych účelov. Pri prerezávaní ovocných stromov by ste sa mali riadiť podľa určitých krokov, založených na odborných skúsenostiach a radách, pretože bezmyšlienkový rez koruny stromov alebo kríkov môže mať opačný efekt. Rastliny prestanú rásť a vyvíjať sa a počet kvetov a plodov sa výrazne zníži.

Jesenné postreky
Zdroj: vladdon / Shutterstock.com

Ako postupovať?

Ako prvé by sa mali odstrániť choré, infikované a slabé konáre. Rezy sa čistia záhradným nožom a na dezinfekciu sa ošetria roztokom síranu meďnatého.

Starostlivú kontrolu si zaslúži aj kôra stromov, v ktorej si pred zimou môžu nájsť svoj nový domov škodcovia. Ak nepomohlo mechanické odstránenie, na silno postihnuté a napadnuté miesta škodcami môžete ešte stále aj v tomto období použiť rôzne efektívne insekticídy, ktoré môžu zachrániť veľkú časť vašej úrody a záhrady.

Včasná príprava vašej záhrady na náročnú zimu je predsa ten najlepší prísľub prevencie smerujúcej k dobrej budúcej úrode.

Nepodceňujte popadané lístie

Pri príprave záhrady na zimu je potrebné z miesta odstrániť aj opadané lístie. V prípade, že lístie vyzerá zdravo a je už úplne suché, nie mokré, môže sa použiť na zimovanie rastlín, ktoré milujú teplo. V opačnom prípade je potrebné pozbierať a spáliť všetky listy, pretože aj v nich sa môže na zimu usadiť množstvo záhradných škodcov a vytvoriť sa ideálne podmienky na množenie rastlín, ktorých vás na jar zbavia len tie najlepšie prípravky proti burinám.

Zber listov sa najlepšie vykonáva teraz – v suchom, jasnom a jesennom počasí. Uložiť ho a vytvoriť si z neho na živiny bohaté hnojivo, môžete v komposte. Dôvodom je fakt, že stromy absorbujú nielen cez kmeň a konáre, ale aj cez listy množstvo dôležitých živín z pôdy. A tie sa v komposte môžu premeniť na zdroj najväčšej sily vašej záhrady.

Dajte si však pozor na typ stromov, z ktorých kompost a hnojivo vytvárate. Napríklad lístie z orechov sa rozkladá pomalšie, takže aj na vytvorenie kvalitného hnojiva z tohto lístia a iných zvyškov na záhrade budete potrebovať viac vlhkosti a času. Nezabudnite tiež, aby ste proces kompostovania urýchlili, tento typ lístia poriadne rozdrviť.

Zber lístia v záhrade
Zdroj: Elena Sherengovskaya / Shutterstock.com

Nezabudnite na ochranu proti hlodavcom

Bežný človek si dnes v obchode a s pomocou dobrej zľavy kúpi už naozaj všetko a bez ohľadu na ročné obdobie. Divo žijúca zver to má už ťažšie. Najmä v zime, keď nie je v prírode veľa potravy, sa preto zajace a myši živia kôrou ovocných stromov a kríkov. Takíto „škodcovia“ obľubujú najmä jablone, orech, slivku, marhuľu, hrušku, čerešňu a iné kôstkové ovocie. Zajace navyše môžu poškodiť nielen kmeň stromu, ale aj výhonky s hrúbkou až 7 mm.

Aby ste preto svoju záhradu ochránili pred útokmi nepozvaných hlodavcov, musíte rastliny starostlivo pripraviť na zimovanie. V prvom rade treba kmene stromov a kríkov natrieť vápnom s prídavkom rôznych pachových látok. Táto metóda ochrany je však účinná iba chvíľu, pretože bližšie k jari odpudzujúce látky z náteru vyprchajú.

Za spoľahlivejšiu ochranu proti škodcom sa preto považuje viazanie a obalenie kmeňa stromu agrovláknom alebo iným odolným materiálom.

Uvidíte, že bohatá úroda na budúci rok bude pre vás, za takúto starostlivosť, tou najväčšou odmenou.

Zdroj: PR článok lacnepostreky.sk, futuriko.sk
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje