Akú zeleninu a ovocie môžete pestovať aj v malej záhradke?
Galéria (5)

Akú zeleninu a ovocie môžete pestovať aj v malej záhradke?

Malá záhradka nemusí zákonite znamenať malú úrodu. Vyberte si ovocie a zeleninu, ktoré rastú na malom priestore bez ujmy. Skvelým tipom sú plodiny rastúce vertikálne.

Galéria

Čo pestovať v malej záhrade
Čo pestovať v malej záhrade
Čo pestovať v malej záhrade
Čo pestovať v malej záhrade

Úspech = 2 x P (priestor a plodiny)

Kľúčom k úspechu pri pestovaní zeleniny a ovocia v malých záhradkách je čo najlepšie využitie priestoru a výber správnych plodín. Pomôcť si môžete rôznymi technikami výsadby, stolčekmi, vertikálnymi oporami, pergolami. Viacerí výrobcovia osív dnes ponúkajú nové odrody zeleniny, ktoré sa dajú pestovať ako trpasličie rastliny, dokonca aj v kvetináčoch alebo zvisle.

Vertikálne pestovanie ušetrí priestor

Vertikálne pestovanie je čoraz populárnejšie, a to nielen kvôli úspore priestoru, ale aj preto, že takto sa listy neplazia po zemi, nepodliehajú toľkým ochoreniam, sú prevzdušnené a majú dostatok slnka. Samozrejme, netreba zabudnúť na pravidelnú a dostatočnú zálievku – podľa aktuálneho počasia a druhu plodiny. Pred vysádzaním si dôkladne premyslite, čo chcete pestovať. Nevenujte priestor plodinám, ktoré nemienite konzumovať alebo iným spôsobom spotrebovať.

Vyhýbajte sa druhom zeleniny, ktoré si vyžadujú veľký priestor. Ktoré to sú?

* špargľa,
* ružičkový kel,
* zeler,
* tekvica,
* klasické zemiaky.

Foto: istock.com

Akým rastlinám sa darí v malých priestoroch a môžete ich nechať rásť vertikálne?

* rôzne druhy fazule,
* hrach,
* baklažán,
* paradajky,
* uhorky,
* cukinu,
* patizóny,
* jahody,
* vinič,
* niektoré druhy jabloní (stačí ich umiestniť na vhodné miesto k plotu alebo k múru domu a udržiavať ich korunu, aby tvorila vertikálny plochý objem).

Foto: istock.com

Šikovné triky

Využiť môžete aj moduly na vertikálne pestovanie (poradia vám v špecializovaných predajniach), alebo si niečo podobné môžete vyrobiť z prepraviek. Zistite si, aké rastliny sa dajú pestovať v tesnej blízkosti iných, tým ušetríte veľa priestoru. Najčastejšie ide o bylinky a listovú zeleninu. Nepestujte plodiny, ktoré na úrodu potrebujú dlhý čas (paštrnák, tekvica). Okolo väčších rastlín, napríklad zemiakov a paradajok sa oplatí pestovať rýchlo rastúce plodiny: šalát, reďkev, repa. Vždy pri uvoľnení priestoru zberom niektorej z plodín majte pripravenú ďalšiu na vysádzanie.

Foto: istock.com

Pomôžte si aplikáciou

Šikovnou pomôckou sú aj moderné aplikácie, ktoré vám pomôžu orientovať sa povinnostiach záhradkára. Môžete si nastaviť pripomienky jednotlivých prác, dozvedieť sa potrebné informácie o pestovaní jednotlivých druhov plodín, prípadne spojiť sa s inými záhradkármi, ktorí možno majú rovnaký problém ako vy. Niektoré obsahujú aj cenné informácie o výskyte škodcov a prípravkoch, akými môžete rastliny ochrániť.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Zdroj: growveg.com, greensideup.ie

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje