image 51002 25 v1
Galéria (11)

Október v záhrade: Na čo by ste ešte nemali zabudnúť!

Praktické rady a tipy do záhrady na tento mesiac.

Galéria

Október v záhrade
Október v záhrade
Október v záhrade
Október v záhrade
Október v záhrade
Október v záhrade
Október v záhrade
Október v záhrade

CHRYZANTÉMOVÝ ZÁHON

Dôležité je vysádzať chryzantémy na záhony čo najskôr na jeseň, keď je ešte teplejšie a vlhko. Rýchlejšie sa totiž zakorenia a je predpoklad, že bez ujmy prežijú zimu. (Lepšie je však sadiť chryzantémy na jar.) Pri výsadbe treba týmto trvalkám dopriať výživný a priepustný substrát a dostatok svetla. Nevyhnutný je aj pravidelný prísun vlahy a živín. Približne raz za päť rokov ich treba rozsadiť a nájsť im nové stanovište. Nemožno ich totiž dlhodobo pestovať na jednom mieste.

LETNIČKY V PREDSTIHU

Mnohé druhy letničiek nám môžu v záhonoch rozkvitnúť ešte krajšie ako minulú sezónu – rastliny budú bohatšie olistené a rozkonárené. Stačí si ich vysiať v predstihu ešte tento rok, najlepšie už koncom septembra alebo začiatkom októbra. Ideálne sú lokality s miernymi zimami, kde nehrozí mladým rastlinkám vymrznutie. Vysievať týmto spôsobom môžeme nechtík, nevädzu, slncovku, rudbekie, stračonôžky, černušku, okrasný mak a ďalšie. Vyskúšať môžeme aj astrovky. Miesto výsevu musíme dôkladne odburiniť, dôkladne skypriť a urovnať. Vysievame naširoko, pokojne aj hustejšie. Výsevy udržiavame vo vlhku, podporíme tým rovnomerné vzchádzanie. Do zimy by mali rastlinky vyklíčiť. Počas mrazivých dní ich budeme musieť ochrániť čečinou, samozrejme, najmä vtedy, ak nebude snehová prikrývka. Ideálne je nechať potom na jar rastliny rozrasť sa na mieste, kde vyrástli.

VYSÁDZAME CESNAK A CIBUĽU

S výsadbou cesnaku a cibule je ideálne začať v druhej polovici až koncom októbra. Jesenná výsadba je omnoho vhodnejšia než jarná, cesnak tak budeme mať k dispozícii už v predstihu. Zároveň získame kvalitnejšiu úrodu. Záhon pred výsadbou odburiníme, skypríme a vyrovnáme. Jednotlivé strúčiky, ktoré sme predtým namorili, vysádzame do riadkov v dostatočných rozstupoch od seba. Optimálna hĺbka výsadby je 5 cm. Pomôcť si môžeme natiahnutým motúzom. Po výsadbe hriadku jemne utlačíme, aby strúčiky nevytiahol na povrch mráz. Zavlažovať nemusíme, koniec jesene je už obvykle bohatší na zrážky. Ak obľubujeme cibuľu šalotku, tú si na jeseň môžeme vysadiť tiež, ale treba sa poponáhľať, ideálne je stihnúť to ešte začiatkom miesiaca.

TRÁVNIK NA JESEŇ

Ešte aj v tomto období môžeme opraviť v trávniku poškodené miesta, ktoré spôsobilo letné sucho. Poškodené miesta vyrežeme alebo odstránime burinu, doplníme kvalitný substrát a vysejeme trávne osivo určené na regeneráciu trávnikov alebo položíme vhodný kúsok trávnej mačiny. Pri ostatných trávnikoch zvážime kosenie – ak trávnik rastie, môžeme ho kosiť, ale už nie veľmi nízko. Hrozilo by vymrznutie. Trávnik pravidelne čistíme a predovšetkým ho zbavujeme napadaného lístia a machu. Použiť môžeme aj vertikulátor. Nezabudnime na jesenné prihnojenie, vďaka čomu trávnik lepšie prezimuje a odolá obávanej plesni snežnej. Na tento účel môžeme použiť len hnojivá určené na jesenné hnojenie s vyšším obsahom draslíka. Ak je priaznivé počasie, môžeme ešte zakladať aj nové trávniky.

DELENIE TRVALIEK

Ak nám v záhone niektoré trvalky po rokoch poľavili v kvitnutí, je zrejme čas na ich rozsadenie a zmladenie. Ak ide o druhy, ktoré kvitnú na jar, je na to teraz ideálne obdobie. Rastliny podporíme v bohatšom kvitnutí, predĺžime ich životnosť a zvýšime odolnosť proti chorobám a škodcom. Predtým je však dobré overiť si, či zmladenie trvalky vôbec potrebujú. Je veľa takých, ktorým to neprospieva. Väčšine však áno, pričom rozdeliť by sme ich mali aspoň raz za 4 – 5 rokov. Pomocou rýľa vykopeme starý trs, ten opatrne rozdelíme na viacero častí. Nové rastlinky vysadíme (ideálne) na nové miesta, prípadne podarujeme. Výsadbu po rozdelení neodkladáme, šanca na rýchle zakorenenie sa v prípade rastlín skladovaných vo vedrách s vodou môže znížiť. Vysadené rastliny zalejme, najmä ak je slnečná a suchšia jeseň.

ZBER ZELENINY

Častou otázkou záhradkárov je, kedy je vhodný čas na zber zeleniny. Teplomilnú zeleninu, napríklad papriky, rajčiny, tekvice a baklažány, musíme pozberať prv, než prídu prvé mrazíky. Podobne aj cviklu, nezabudnime ani na strukoviny. Veľa zelenín však môže bez problémov dozrievať aj počas jesene, preto sa so zberom netreba ponáhľať. Na hriadkach môžeme nechať pór, brokolicu, kučeravý aj ružičkový kel, za suchého počasia koncom mesiaca môžeme pozberať mrkvu a časť petržlenu. Ak bude pár dní chladnejšie a pod bodom mrazu, vopred pozberajme aj buľvový zeler. Stačí mu odkrútiť pri zbere vňať, nesmieme však odrezať korene. Mangold môžeme nechať na hriadke, potrebné však bude prihrnúť ho pôdou tak, aby nebolo vidno listové stopky.

ZAMESTNAJTE DÁŽĎOVKY

Dážďovky kalifornské premieňajú prijatú potravu na organickú hmotu bohatú na výživné látky. Neznášajú slnko, sucho, optimálna teplota je 18 až 25 °C. Treba ich chrániť pred predátormi (jež). Najlepšie je kompostovať v nádobe. Nádoba na kompostovanie musí byť z pevného priehľadného materiálu. Na stenách treba vyvŕtať prevzdušňujúce otvory, na dne drenážne. Na podstielku sú vhodné materiály, ktoré dobre držia vlhkosť. Dážďovky si pochutia na ovocí, zelenine aj chlebe.

REZ RUŽÍ

Kry ruží treba pravidelne strihať. Inak pôsobia neusporiadaným dojmom, napádajú ich choroby i škodce a málo kvitnú. Ideálna príležitosť je teraz. Rast dreva je ukončený a končí sa aj kvitnutie. Odstraňujeme vrchnú časť krov na úrovni kvetov. Hlbší rez by drevine ublížil. Najlepšie je vytvarovať ich do mierneho oblúka, teda rezať nielen zvrchu, ale aj mierne zo strán. Popínavým ružiam stačí na jeseň odstrániť len odkvitnuté kvety. Jesenný rez môžeme urobiť aj v novembri.

Text Daniel Košťál
Foto isifa/Shutterstock
Zdroj časopis Urob si sám 10/2018

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje