Aké zemiaky patria do záhrady
Hlavným cieľom záhradkára je dopestovať čo najväčšiu úrodu veľmi skorých zemiakov, to znamená už začiatkom júna. Skoré zemiaky využívajú jarnú vlahu, menej ich napádajú choroby a škodcovia a na trhu sú ešte cenovo náročné.
Galéria
Podmienkou úspešného pestovania zemiakov v záhrade je vhodná odroda a kvalitné sadivo. Kvalitné sadivo si zabezpečíme od semenárskej firmy, ktorá sa zaoberá výrobou a distribúciou certifikovaného sadiva. V žiadnom prípade nesadíme sadivo z vlastnej úrody z predchádzajúceho roka, nesadíme ani sadivo neznámeho pôvodu, ani sadivo odrodovo nejednotné, pomiešané, nahnité, chrastavité a poškodené.Ak si jeden rok zakúpime certifikovanú sadbu a ponecháme si z nej na nasledujúci rok, v dôsledku zhoršeného zdravotného stavu – degenerácie sa úroda zníži o 30 až 50 %.
Predklíčenie a sadenie zemiakov
Zber skorých zemiakov môžeme urýchliť predklíčovaním. Začneme s ním vo februári a trvá 4 až 6 týždňov. Na predklíčenie sú vhodné hľuzy veľkosti slepačieho vajca. Sadbu na predklíčenie uložíme v jednej vrstve do debničky, prípadne na vrstvu rašeliny, ktorú občas navlhčíme. Priemerná teplota pri predklíčovaní je 9 až 11°C a vyžadujú dostatočnú vlhkosť vzduchu, čo dosiahneme tým, že hľuzy príležitostne postriekame alebo pokropíme. Predklíčovanie vyžaduje dostatok svetla, pri slabom osvetlení sú klíčky bledé a vytiahnuté. Klíčky musia byť silné, pevné, zdravé so zárodkami korienkov. Najlepšie je sadivo nakličovať v malých plytkých debničkách od ovocia alebo v zakoreňovačoch.
Zemiaky sadíme až vtedy, keď je pôda prehriata na 8 °C, a to aspoň do hĺbky 10 až 12 cm. Niekoľko dní pred výsadbou predklíčenú sadbu otužujeme.
Predklíčenú sadbu sadíme ručne do jamiek hlbokých 10 cm, vzdialených 25 až 30 cm. Hľuzy ukladáme klíčkami hore a zakryjeme ich zeminou tak, aby vznikol asi 10 až 15 cm kopček. Vrstva nahrnutej pôdy chráni mladé rastliny pred poškodením jarnými mrazíkmi. Na ochranu a prirýchlenie môžeme hriadku po výsadbe zakryť bielou alebo čiernou netkanou textíliou.
Výsadba pod čiernou netkanou textíliou
Pripravíme si záhon, ktorého šírku prispôsobíme šírke fólie – 80 až 100 cm. Okraje fixujeme prihrnutím zeminy, pretože fólia zostáva na záhone až do vyberania zemiakov. Pred sadením zemiakov do natiahnutej fólie urobíme otvory vo vzdialenosti výsadby. V každej dierke vyhĺbime jamku aspoň 10 cm a do nej zasadíme zemiak, ktorý prihrnieme zeminou.
Výhodou pestovania zemiakov pod čiernou netkanou textíliou je, že ich počas celej vegetácie nemusíme okopávať, prihŕňať k nim zeminu a že sa pod ňou vytvára priaznivá mikroklíma.
Použitím fólie dosiahneme bez použitia energie zber skorší o 10 až 14 dní a ochránime rastlinu pred neskoršími mrazmi.
Text: Ing. Katarína Kettmannová
Foto: Dušan Brindza, autorka a archív vydavateľstva
Kresby: Jozef Pobjecký a archív vydavateľstva
Dakujem,je to Velmi prakticky a poucny, clanok, po mohol mi pri sadeni Maria