Mikrogreens
Galéria (4) Zdroj: Sedos

Mikrogreeny – novinka pre vaše zdravie

Čoraz častejšie sa v knihách, časopisoch i v odbornej literatúre stretávame s novými výrazmi, ku ktorým neexistuje vhodný slovenský ekvivalent. Slovo „mikrogreeny“ patrí tiež do tejto skupiny. Čo si pod týmto pojmom predstaviť?

Galéria

Paulínka s chlebíkom s mikrogreens
Mikrogreens na chlebíku
Mikrogreens

Väčšina ľudí sa stretla s „klíčkami“ v súvislosti s moderným a zdravým spôsobom stravovania. Ide o vyklíčené semená, ktoré obsahujú prvotný korienok – radikulu a základ nadzemnej časti rastliny – hypokotyl. Konzumujú sa celé ako veľmi koncentrovaný zdroj dôležitých živín. Mikrogreeny, ktoré môžeme označiť za starších súrodencov klíčkov, sa pestujú v pôde alebo na inej vhodnej podložke, rastú o niekoľko dní dlhšie a konzumuje sa len nadzemná časť mladučkých rastlín s výškou 7 – 10 cm. Semená sa vysievajú veľmi husto v porovnaní s bežným pestovaním zeleniny. Často sa nazývajú superpotravina, pretože obsahujú oveľa viac vitamínov a živín ako dospelé rastliny. Sú skvelým doplnkom na sendviče, v šalátoch a v mnohých ďalších jedlách. 

Predstavujú ideálny spôsob na dodanie vitamínov a posilnenie imunity hlavne v zimnom období a ľahko ich vypestujeme aj v domácich podmienkach.

Paleta rastlín, ktoré môžeme pestovať ako mikrogreeny, je veľmi široká: žerucha, rukola, reďkovka, ľan, horčica, fenikel, brokolica, šošovica, hrach, niektoré druhy fazule, kapusta, zeler, slnečnica, pór, šalát, cvikla, koriander, ale aj pažítka, bazalka, medovka, mäta, kôpor, prípadne kapucínka, senovka a ďalšie. 

Vypestovať mikrogreeny nie je nijaká veľká veda, ale niečo predsa len musíme vedieť.

Paulínka s chlebíkom s mikrogreens
Zdroj: Sedos

Potrebujeme:

  • Semená (osivo) – zabezpečíme si len také, ktoré sú určené na tento účel – teda bioosivá pestované bez chemického ošetrovania a nemorené. Môžeme tiež využiť výrobky s modernou úpravou osiva, ktoré nám uľahčia prácu pri výseve a zabezpečia rovnomerné rozmiestnenie semien na ploche. Sú to výsevné disky – krúžky. Disk je tvorený veľmi tenkou vrstvou celulózy, na ktorej sú rovnomerne rozmiestnené semená fixované vodorozpustnou fóliou. Použité materiály nebránia dobrému klíčeniu semien, sú zdravotne neškodné, ekologické a kompostovateľné. Takéto výrobky ponúkajú spoločnosti SEDOS, s.r.o a Moravoseed SK. 
  • Nádoba – stačí plytká miska (výška 4 – 5 cm) alebo črepník s priemerom 9 cm, ideálne aj s krytom (môže byť aj plastové vrecko na prvé 2 – 3 dni, pretože klíčenie semien vyžaduje vyššiu vzdušnú vlhkosť.
  • Výsevný substrát – najlepšie profesionálne namiešaný, zložený z viacerých komponentov (jednoduchšie je zakúpiť si hotový, ako ho miešať doma). Namiesto výsevného substrátu môžeme použiť hydroponickú podložku – je to minerálna vata s certifikátom na pestovanie rastlín. 
  • Voda – bežná pitná voda z vodovodu, najlepšie odstáta.
  • Trpezlivosť a láska, s ktorou budeme sledovať klíčiace rastlinky a pomáhať im prežiť.
  • Veľmi jednoduchý postup pestovania:

Výsevný substrát nasypeme do kvetináča s priemerom cca 9 cm, do výšky 1 cm pod vrchný okraj. Substrát zatlačíme tak, aby klesol 2 cm pod vrchný okraj, polejeme vodou a po vsiaknutí položíme na povrch výsevný disk. Zasypeme preosiatym výsevným substrátom cca 3 mm a opäť mierne zatlačíme. Kvetináč po výseve zakryjeme na 3 dni priesvitným plastovým krytom. Nezabudneme denne opatrne polievať. Semienka po 7 – 10 dňoch vyrastú do výšky 7 – 10 cm. Vtedy môžeme ostrihať nadzemnú časť a konzumovať ju. 

Ak nám takéto vitamíny zachutia, hneď môžeme založiť nový výsev a spestriť si jedlá, kedykoľvek chceme.

Viac na www.sedos.sk

Zdroj: PR článok SEDOS, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.