Lisovanie jabĺk
Zdroj: shutterstock.com

Lisovanie ovocia – praktické tipy, ako získať veľa ovocnej šťavy bez zakalenia

Jedným zo spôsobov, ako spracovať bohatú úrodu ovocia, je výroba domácej ovocnej šťavy. Okrem dozretého ovocia budete potrebovať aj ovocný lis. Ako lisovanie ovocia prebieha a aké pravidlá sa oplatí dodržiavať?

Základný princíp lisovania

Domáce ovocné lisy netreba zvlášť predstavovať. Sú to šikovne zostavené zariadenia, ktoré dokážu k niekoľkých kilogramov dozretého ovocia lisovaním vytlačiť litre čerstvej a veľmi chutnej šťavy. Pri lisovaní pôsobí lis veľkým tlakom na ovocie. Ovocné bunky praskajú a uvoľňuje sa z nich šťava. Dôležité je, aby tlak pôsobil rovnomerne a plynulo. Iba to zabezpečí čo možno najvyššiu výťažnosť z danej dávky ovocia.

Lisovanie ovocia má v dejinách ľudstva dlhú tradíciu. Výsledkom je čerstvá ovocná šťava – mušt. Je vhodný na priamu konzumáciu alebo sa môže spracovávať ďalšími spôsobmi (napríklad na burčiak alebo víno).
Lisovanie jabĺk
Zdroj: shutterstock.com

Aké ovocie je vhodné na lisovanie?

Výroba domácich štiav sa najčastejšie spája s lisovaním jabĺk, hrušiek a hrozna, no nemusíte zostávať iba pri tejto jesennej klasike. Výborné sú i šťavy z drobného bobuľovitého ovocia ako sú černice, čučoriedky, ríbezle či maliny. Dokonca aj bohatú letnú úrodu čerešní a višní celkom ľahko premeníte na osviežujúce nápoje.

Pri výrobe ovocnej šťavy máte možnosť nakladať s prebytkom ovocia alebo zužitkovať ovocie „druhej triedy“, ktoré nie je kvalitatívne vhodné na dlhodobé uskladnenie.

Druhy domácich ovocných lisov

Lis na ovocie si šikovný domáci majster zhotoví za jeden deň, no zaujať môže aj bohatá ponuka hotových ovocných lisov rôznych konštrukcií.

Lis na ovocie môže byť závitový, vretenový, kľukový, hydraulický, rámový, elektrický aj plachetkový. Základ lisu tvorí všeobecne stabilná konštrukcia s „košom“ na ovocie, prítlačná lisovacia doska, mechanizmus na vytváranie tlaku (napríklad manuálne ovládaný otočný závit, vreteno, hever) a zberná nádoba.

Lisovanie jabĺk
Zdroj: shutterstock.com

Ako postupovať pri lisovaní ovocia?

Ak si raz vyskúšate lisovanie zozbieraného ovocia, zrejme nezostanete len pri jednom pokuse. Najmä, ak sa hotová šťava okamžite vypije a budete vidieť, aký má u členov rodiny úspech. Pri výrobe ovocnej šťavy ste to totiž práve vy, kto rozhoduje o konečnom výsledku. Nepoužívate konzervanty, doplnkové sladidlá ani ďalšie prídavné látky. Všetko môže byť pripravené iba zo 100 % dozretej ovocnej úrody. Ak si dáte záležať na precíznej príprave, máte príležitosť vytlačiť z ovocia šťavu chuťových aj vizuálnych kvalít.

Samotná predpríprava závisí od druhu ovocia. Kým pri drobných bobuľovinách nemusíte strácať čas, pri kôstkoviciach a malviciach už treba vykonať niekoľko krokov navyše. Pre názornosť si priblížime prácu s jablkami.

Výber jabĺk, čistenie a drvenie

Na ovocnú šťavu sú vhodné dozreté jablká. Jablká dôkladne očistite od nečistôt a podrvte na drviči. Na rozdiel od mäkkého ovocia, ktoré púšťa šťavu už pri miernom tlaku, tvrdšia dužina jabĺk (aj hrušiek) musí byť „rozbitá“, inak bude výťažnosť slabá. Na podrvenie sa používa drvič ovocia. Ide o samostatné zariadenie alebo je súčasťou lisu na ovocie. Pred drvením nie je potrebné odstraňovať jadrovníky ani šupky.

Nemáte drvič? Chcete jablká nakrájať? Plátkovanie nepatrí k osvedčeným metódam. Namiesto toho vyskúšajte niekoľko kilogramov jabĺk zamraziť, následne rozmraziť a v čistom vedre ich pomocou dreveného hranola rozdrvte „na kašu“.

Lisovanie jabĺk
Zdroj: shutterstock.com

Umiestnenie jabĺk do lisu

Skôr, ako ovocie naložíte do koša, presvedčte sa o tom, že je lis správne zostavený a pri manipulácii nehrozí jeho prevrátenie. Vopred si prichystajte čisté nádoby na zachytávanie šťavy, aby vás náhodou neprekvapil jej nadbytok.

Podrvené jablká sa do koša dávajú napriamo alebo uložené v jemnej textílii na lisovanie ovocia. Textília zadrží vlákna dužiny, jadrovníky, šupky, stopky či iné pevné kúsky. Hoci sa vo väčšine prípadov ovocná šťava ešte dodatočne prečisťuje cedením cez jemné sitko, použitím textílie sa výrazne obmedzí prvotné zakalenie šťavy.

Lisovanie jabĺk

Pri lisovaní sa snažte vytvárať rovnomerný, postupný a plynulý tlak, aby ste zaistili najvyššiu výťažnosť. Nelisujte dlho, no prácu s lisom ani zbytočne nesúrte. Počas lisovania tlak niekoľkokrát prerušte a nechajte šťavu voľne odtekať do zbernej nádoby. Pri dostatočnom podrvení a správnom lisovaní by vo finálne mala v koši zostať iba suchá jablčná drť. Tú môžete zužitkovať pri pečení, ako krmivo pre zvieratá alebo ju dať rovno do záhradného kompostu.

Hotová jablčná šťava

Jablčná šťava v zachytávajúcej nádobe je čerstvá, chuťovo intenzívnejšia ako tá z obchodu, nepasterizovaná a nefiltrovaná. Ak v nej vidíte pevné kúsky alebo chcete zlepšiť jej vizuálnu kvalitu, preceďte ju opakovane cez jemné sitko alebo gázu. V takejto čerstvej, neupravenej podobe je domáca jablčná šťava priamo vhodná na konzumáciu. V uzatvárateľnej nádobe vydrží v chladničke 2 – 3 dni.

Domáca jablková šťava
Zdroj: shutterstock.com

Starostlivosť o lis

Po každom lisovaní potrebuje ovocný lis údržbu v podobe očistenia od zvyškov ovocia – či už pevných alebo tekutých. Bez vyčistenia sa z lisu začne onedlho šíriť zápach, budú sa na jeho povrchoch množiť baktérie, stane sa lákadlom pre hmyz a ohrozovať ho bude aj riziko korózie. Vyčistený a vysušený ovocný lis uložte na bezpečné a suché miesto.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.