Zber kanadskej čučoriedky
Zdroj: shutterstock.com

Čučoriedky z vlastnej záhrady: Spoznajte tajomstvá úspechu pestovania chutných kanadských čučoriedok

Čučoriedky patria jednoznačne medzi najobľúbenejšie drobné ovocie. Už dávno sa však nemusíte spoliehať len na čučoriedky zbierané v lese, bohatej úrody modrých plodov s akoby povoskovanou šupkou sa pri troche starostlivosti dočkáte aj vo vlastnej záhrade.

Práve v nej môžete pestovať čučoriedku kanadskú (Vaccinium corymbosum). Pestovanie tejto severoamerickej čučoriedky sa neraz považuje za náročné. Pravda je, že pri dodržaní niekoľkých základných pravidiel si na mnoho rokov zaistíte bohatý zber zdravých plodov.

Aj keď si kanadské čučoriedky poradia aj s polotieňom, oveľa lepšie plodia na slnečnom stanovišti. Patria do širokej skupiny kyslomilných drevín.

KROK ZA KROKOM: Výsadba čučoriedky do kvetináča

Pripravte si kvetináč s priemerom minimálne 45 cm. Naplňte ho kyslým substrátom určeným pre čučoriedky. Rastlinu vyberte z nádoby, v ktorej ste ju zakúpili.

Výsadba čučoriedok do kvetináča
Zdroj: Časopis Urob si sám

Výsadbu z kvetináča do kvetináča môžete uskutočniť prakticky celú sezónu, ideálna je však jar. Rastlinu zalejte hneď po výsadbe. Ak substrát trochu uľahne, doplňte ho.

Výsadba čučoriedok do kvetináča
Zdroj: Časopis Urob si sám

Pridlhý výhonok na rastline skráťte. Podporíte tak rozvetvenie rastliny odspodu. Vďaka tomu udržíte pravidelný a kompaktný kríkovitý tvar.

Výsadba čučoriedok do kvetináča
Zdroj: Časopis Urob si sám

Plody zbierajte priebežne, hneď ako sa pekne vyfarbia. Dozrievajú postupne niekoľko týždňov, podľa odrody od júla až do septembra.

Čučoriedky z kvetináča
Zdroj: Časopis Urob si sám

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Daniel Košťál
Foto: shutterstock.com, časopis Urob si sám
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.