leto v zahrade
Galéria (5)

Leto v záhrade

V ovocnom sade sa snažíme zabezpečiť úrodu kvalitných plodov. Niektoré odrody jabloní riedia nadmernú násadu plodov v takzvanom júnovom opade. Ak sa tak nestalo, môžeme násadu regulovať aj sami. Prednostne odstraňujeme plody deformované, drobné alebo napadnuté škodcami. Pre dosiahnutie kvalitnej úrody ponechávame po jednom plode v ružici.

Galéria

Ochrana ovocia
V júli možno jadroviny formovať letným rezom, čím brzdíme príliš silný rast. Odstraňujeme nové letorasty, ktoré zbytočne zahusťujú korunu a väčšinou sú napadnuté aj múčnatkou. Z kôstkovín odstraňujeme odumreté konáre a po zbere ovocia, najneskôr do konca augusta, urobíme letný rez, aby sa rany do príchodu zimy zacelili. Väčšie rany je potrebné zatrieť voskom. Višne skrátime o previsnuté letorasty. Dbáme na dobré vyzretie dreva, aby v zime nevymrzlo. Preto už koncom leta neprihnojujeme liadkom, aby sa zastavil rast letorastov a mali čas dozrieť.  

Pri viniči v júli odstránime strapce s napadnutými alebo nevyrovnanými bobuľami a v auguste skracujeme letorasty a vylamujeme zálistky v dolnej tretine.

Po zbere ríbezlí možno urobiť aj rez. Prestarnuté konáre odrežeme až pri zemi. Z mladých výhonkov ponecháme najsilnejšie a ostatné odstrihneme až pri zemi. Odrežeme aj výhonky napadnuté motýľom podobníkom tipuľovitým, ktoré pri dozrievaní ríbezlí vädnú až zasychajú v dôsledku vyžierania drene konárov húsenicami škodcu. Odstránime odrodené výhony z malín. Pri zistení hrdze ríbezľovej na čiernych ríbezliach  možno po zbere kríky ošetriť prípravkom Baycor 25 WP. Hrdzu nájdeme na spodnej strane listov v podobe nitkovitých výrastkov, kde sa nachádzajú ložiská zimných výtrusov. Listy žltnú a opadávajú. Výhonky zostávajú holé a zle vyzrievajú, preto sú citlivejšie na mrazy. Hrdza sa na jeseň prenáša na borovicu hladkú (vejmutovku) a blízke druhy, ktoré sú zimnými hostiteľmi. Treba ich na jar prehliadnuť a poškodené konáre vyrezať a spáliť.

August je mesiac presádzania jahôd, aby do zimy ešte dobre zakorenili. Pri výskyte bielej alebo fialovej škvrnitosti listov, ich možno ošetriť prípravkami Cuprocaffaro, Kuprikol 50, Dithane DGNeo-Tec a M 45 alebo Novozir MN 80. Stáleplodiace a mesačné odrody neošetrujeme.

Druhá generácia obaľovačov a choroby ovocnín
V južných oblastiach približne v polovici júla možno ošetriť slivkoviny proti červivosti zapríčinenej druhou generáciou obaľovača slivkového. Prvá generácia, ktorá sa rojí v máji, nebýva početná a ľahko uniká pozornosti. Významná je predovšetkým druhá generácia, ktorá spôsobuje červivosť dozrievajúcich plodov. Na napadnutom plode sa často objavuje kvapôčka gleja a napadnuté plody predčasne dozrievajú. Vo vnútri plodu sa nachádza červenkastá húsenička. Napadnuté plody môžu podľahnúť moníliovej hnilobe. Moníliové múmie často zostávajú visieť na strome až do jari. Druhá generácia škodcu je hospodársky významná a v teplejších oblastiach sa veľmi premnožuje. Motýle lietajú vo večerných hodinách. Škodca prezimuje ako dospelá húsenica v kokóne pod pôdou, v hrabanke a inde

Na chemické ošetrenie sú povolené prípravky Calypso 480 SC, Rimon 10 EC (na začiatku kladenia vajíčok), prípadne prípravky Decis EW 50 alebo Decis Protech.

Konce mladých výhonkov napáda a červivosť plodov broskýň zapríčiňuje obaľovač broskyňový (obr. 5). Má dve až tri generácie do roka. V júli sa ošetrujú neskoré odrody proti druhej generácii škodcu. Na chemické ošetrenie sa dá použiť Karate Zeon 5 CS alebo Decis Protech a Decis EW 50.

Strapce viniča, najmä v blízkosti lesa, poškodzujú obaľovače viniča. Kladú vajíčka do bobúľ. Vyliahnuté húseničky sa do nich zavŕtavajú. Poškodené hrozno môže často napadnúť pleseň sivá (botrytída). Proti nej zasahujeme prvý raz pred uzatváraním strapcov a druhý raz na začiatku mäknutia bobúľ prípravkami Cantus, Mythos 30 SC, Quadris, Rovral Flo, Teldor 500 SC a iné. Podľa priebehu počasia ošetrujeme aj proti múčnatke viniča prípravkami Bordeauxská zmiešanina + síra, Collis, Discus, Falcon 460 EC, Horizon a ďalšími.

V lokalitách výskytu obaľovačov možno vinič ošetriť prípravkami Calypso 480 SC, Decis EW 50, Decis Protech, Dursban 480 EC, Karate Zeon 5 CS a ďalšími.

Zvyčajne o niekoľko dní až týždeň po ošetrení slivkovín a viniča je aktuálne ošetriť jadroviny proti druhej generácii obaľovača jablčného – pôvodcu červivosti plodov. Na začiatku kladenia vajíčok možno použiť Rimon 10 EC. Na húsenice možno použiť prípravky Actellic 50 EC, Calypso 480 SC, Karate Zeon 5 CS, Nurelle D, Reldan 40 EC, Talstar 10 EC, Vaztak 10 EC a iné. Ošetrenie opakujeme 2 až 3-krát v 10 až 14-dňových intervaloch. Zároveň ošetríme stromy aj proti chrastavitosti a múčnatke. Citlivé odrody jabloní ošetríme aj proti pehovitosti plodov listovými hnojivami so zvýšeným obsahom vápnika.

V prípade chlorózy použijeme listové hnojivá so zvýšeným obsahom železa (Ferrovit, Fytovit). V niektorých rokoch pozorujeme v letnom období najmä na hruškách černenie listov. Je to slnečný úpal listov, ktorý sa vyskytuje najmä na suchších stanovištiach pri vysokých teplotách a silnom slnečnom svite. Stáva sa to najčastejšie, keď na orosené listy (nočná rosa alebo po daždi) zasvieti prudké slnko. Pri jabloniach sú na úpal citlivejšie plody, na ktorých vznikajú svetlohnedé popálené fliačky. V letnom období sa v niektorých rokoch môžeme na hruškách stretnúť s listovou drobnou ohraničenou škvrnitosťou. Je to septorióza hrušiek označovaná aj ako biela škvrnitosť listov. Huba prezimuje v opadanom lístí, preto je potrebné zlikvidovať ho. Špeciálna chemická ochrana sa nerobí. Postačia prípravky na ochranu proti chrastavitosti.

Text: RNDr. Hedviga Vlčková
Foto: autorka, archív vydavateľstva

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje