Výber vhodných odrôd jabloní

Výber vhodných odrôd jabloní

Keď vysádzame stromčeky, často nevieme odhadnúť, aké podmienky budú potrebovať počas rastu a rodivosti. Plocha záhradky je obyčajne malá, preto treba vybrať pestovateľské tvary vhodné nielen na pestovanie jabloní, ale aj ostatných ovocných druhov. Okrem priestoru vplývajú na vzrast ovocného stromu podpník, odroda, hĺbka a hustota výsadby.

Odroda Discovery – letnáPri výbere odrôd nesmieme zabúdať na:
•    vhodnosť pestovateľskej oblasti,
•    termín dozrievania,
•    odolnosť proti chorobám z hľadiska tolerancie alebo rezistencie s minimalizáciou chemických vstupov,
•    vhodnosť na priamu konzumáciu alebo spracovanie.
          
Jablone
Jablone sú tradičnou súčasťou každej ovocnej záhrady. Ich plody sú obľúbené pre ich vynikajúcu chuť, vysoký obsah nutričných látok, atraktívny vzhľad a dlhú skladovateľnosť. Vďaka tomu tvoria u nás najväčšie percentuálne zastúpenie medzi ovocninami. V Listine registrovaných odrôd na Slovensku je celá škála odrôd jabloní od letných až po neskoré zimné odrody. Tradičné odrody, napríklad Golden Delicious, Idared, Ontario, Jonathan či Šampion, pozná každý skúsený záhradkár. Nie je potrebné ich predstavovať. Preto budeme hovoriť o pomerne nových a perspektívnych odrodách, ktoré majú šancu stať sa vhodnými pre naše záhradky v súčasnej sezóne, ako aj v najbližších rokoch.

Zo zimných odrôd sú to najmä odrody Angold, Florina, Jolana, Karmína, Melodie, Pinova, Rosana, Rubinola, Selena, Topaz čiVanda, z jesenných odrôd Prima a z letných Júlia. Spomenuté odrody jabloní sú bežne množené v známych slovenských ovocinárskych podnikoch a na predaj je pripravené dostatočné množstvo výpestkov na uspokojenie širokej záhradkárskej verejnosti.

Odrody
Golden Delicious ReindersBraeburn – zimná odroda výbornej chuti. Dosahuje pravidelné vysoké úrody. Zberá sa v druhej polovici októbra, jej hlavnou výhodou je dlhé skladovanie. V domácich podmienkach sa skladuje do mája.

Fuji – japonská odroda vyznačujúca sa najmä delikátnou chuťou a veľmi dlhým skladovaním. Tvorí stredne veľké atraktívne červené plody. Na dosiahnutie vysokej kvality plodov, vyfarbenia a veľkosti je potrebná dokonalá prebierka. Skladuje sa do mája až júna.

Gala – jesenná odroda kužeľovitého tvaru. Je jednou z najrozšírenejších odrôd. Má množstvo klonov a mutácií (Must, Galaxy, Schinga, Royal atď.). Aby plody boli kvalitné, je potrebná silná prebierka. Zberá sa v septembri, skladuje sa do Vianoc. Jej hlavnými výhodami je atraktívny vzhľad a výborná chuť plodov.

Granny Smith – neskorá zimná odroda. Plody sú stredne veľké, šupka je intenzívne zelená. Dužina je pevná, šťavnatá. Vhodná do najteplejších polôh. Vyžaduje prebierku plodov. 

Jonagold – klasická, mimoriadne úrodná zimná odroda. Vyniká atraktívnym vzhľadom plodov a výbornou chuťou. Každoročne dosahuje vysoké úrody. Zberá sa v októbri, skladuje sa do marca. Červená púčiková mutácia sa volá Jonagored.

Pinova – zimná odroda rozširujúca sa najmä v západnej Európe. Vyniká lahodnou chuťou, vysokými úrodami a atraktívnym oranžovočerveným sfarbením. Tvar plodov je kužeľovitý, dužina je pevná. Zberá sa začiatkom októbra, skladuje sa do marca až apríla. Je odolná proti chrastavitosti a múčnatke.
Staršie letné odrody

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteOdroda Eva – letnáZo starších letných odrôd sa pestujú najmä tieto: Discovery, Eva, James Grieve Red, Mio, Red Melba, Stark Earliest, Vista Bella, Quinte, ale hlavne Priesvitné letné (Sklenené žlté, ľudovo Jakubka). Najžiadanejšia je letná odroda Júlia, rezistentná na hubové ochorenia. Perspektívne a na obohatenie záhradiek vhodné sú nové odrody Dima, Miodar, Mivibe, Zita a Zlaťák.

Medzi záhradkármi sú zo starších jesenných odrôd v obľube odrody Matkino (Nonetit), Oldenburgovo červené, Wealthy, ale aj veľmi chutné jablko odrody Lord Lambourne. Z novších sú to odrody Prima, Šampion, Gala. Trh obohatili aj novinky Lipno, Florijam, Tolar a Vysočina.

Záhradkári sa väčšinou zameriavajú na pestovanie zimných odrôd. Zo starších je obľúbená odroda Ontario, Melrose Idared, Jonathan, Golden Delicious a podobne. Najžiadanejšie sú ale rezistentné odrody jabloní (rezistencia na chrastavitosť a múčnatku), a to Goldstar, Melodie, Rubinola, Rosana, Rajka, Svatava, Selena, Topaz. Novšie a perspektívne odrody sú Clijo, Heliodor, Kordona, Luna, Opal, Orion, Rozela, Rondo, Rucla, Red Topaz, Sirius a Sonet.

Najviac pestované odrody v európskej časti sú Golden Delicious Reinders, Braeburn, Fuji, Gala, Granny Smith, Jonagold, Jonagored a Pinova.

V ostatných rokoch najmä medzi záhradkármi zažíva nevšedný boom pestovanie jabloní stĺpovitého rastu, ktoré sa tiež označujú ako baleríny. Prvá vznikla krížením s mutáciou odrody Mc Intosh a dostala názov Mc Intosh Wijcik. Potom vznikli ďalšie odrody, ktoré sa množia – Trajan (Polka), Telamon (Waltz), Tuscan (Bolero), ktoré vytvorili základnú skupinu odrôd stĺpovitého rastu. Neskôr nasledovali odrody Charlotte a Obelisk. Veľmi často však pri nich dochádza k striedavej rodivosti. Tieto odrody majú menšie plody s podpriemernou chuťou. Ďalšie odrody sú Maypole, Flamenco, Suncats, Starcats, Redcats, Greencats, Goldcats a Pomfital. Veľmi perspektívne sa javia najmä české odrody – Pidi a Kordona. Ďalšie zaujímavé, licenčne chránené, odrody sú Sonate, Rhapsodie, Sonet, Rondo a Cactus. Medzi najnovšie odrody patria rezistentné a chuťove výborné Redlane, Goldlane a Moonlight. Na osobné skúsenosti a praktické vedomosti si však ešte niekoľko rokov počkáme.     

Autor:  Ing. Eva Šidová, PhD.
Foto: archív autorky a vydavateľstva JAGA   

Komentáre

  1. Všetky trpia chrastavitosťou.Treba striekať.Doporučujem pestovať rezistentné odrody.

  2. Dobrý deň. Veľmi kvalitnou odrodou jabĺk je tiež jablko Belmac.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.