ochorenia jabloni mucnatka a chrastavitost
Galéria (4)

Ochorenia jabloní – múčnatka a chrastavitosť

Pri pestovaní jabloní dochádza k najväčším stratám v dôsledku hubových ochorení, ako je chrastavitosť a múčnatka. Veľkosť výskytu a miera škodlivosti závisí od agrotechnických podmienok stanovišťa, pričom nie sú zanedbateľné vlastnosti jednotlivých odrôd, najmä ich rezistencia či náchylnosť k týmto fytopatogénom.

Galéria

ochorenia jabloní
ochorenia jabloní
ochorenia jabloní
Výskyt ochorenia

Prvotná infekcia vedúca k chrastavitosti pri jabloniach vzniká v čase otvárania a pučania púčikov a v daždivých dňoch. Druhá silná vlna infekcie nastáva ku koncu leta alebo na jeseň, pri častejších a dlhšie trvajúcich zrážkach. Chrastavitosť jabloní

Jedným z fytopatogénov je huba Venturia inaequalis, pôvodca chrastavitosti. Táto choroba sa vyskytuje predovšetkým vo vlhších pestovateľských oblastiach alebo v rokoch bohatých na zrážky striedajúcich sa s vysokými teplotami. Ide o celovegetačné poškodzovanie jednotlivých častí stromov.Chrastavitosť na listoch (plod je bez poškodenia)

Vzhľad a príznaky poškodenia

Infekciu pozorujeme najskôr na spodnej časti listov v podobe tmavých škvŕn. Obyčajne zaregistrujeme napadnutie až na vrchnej strane listov (zamatovohnedý povlak), ktoré je dobre viditeľné pri šikmom pohľade na list proti svetlu. Napadnuté listy v dôsledku poškodenia kutikuly vysychajú a predčasne opadávajú.
Na postihnutých plodoch sa objavujú tiež okrúhle alebo nepravidelné hnedozelené škvrny, pokryté konídiami (spórami húb). Postupne sa menia na chrasty, ktoré ostávajú na šupke a neprenikajú do dužiny. Rastúci plod často v mieste rany praskne a pri silnejšej nákaze môže aj odpadnúť. Na vyvinutých jablkách už nastáva praskanie plodov v dôsledku chrastavitosti, ale aj tak sú škvrny na jablkách nežiaduce, lebo zhoršujú ich kvalitu a trvácnosť.
Ak je teplé počasie a bez zrážok, počet infekcií výrazne klesá. Z nastupujúcim rastom plodov a listov sa ich odolnosť proti chorobe mierne zvyšuje.

Múčnatka jabloní

Popri chrastavitosti je múčnatka ďalšou nebezpečnou  chorobou jabloní. Spôsobuje ju patogén Podosphaera leucotricha, je to múčnatý povlak tvorený hustou spleťou povrchového mycélia s konídiami.Múčnatka na mladom výhonku

Vzhľad a príznaky poškodenia

Na jar, krátko po vypučaní sa objavia prvé príznaky po primárnej infekcii z púčikov, kde prezimuje patogén vo forme mycélia. Napadnuté listy sú potiahnuté múčnatým povlakom, deformujú sa a stáčajú sa smerom hore, potom vädnú a zasychajú. Múčnaté povlaky sú aj na mladých letorastoch, ktoré zaostávajú v raste, sú deformované, sfarbia sa do bielostrieborna a sú dobre viditeľné. Konce výhonkov začnú vädnúť a nakoniec odumierajú.–>

OCHRANNÉ OPATRENIA

Proti chrastavitosti     
pálenie starého lístia
na jeseň (prezimujúce askospóry); pohrabať, nie kompostovať
• udržiavanie vzdušnej koruny rezom
• chemické
(odporúčame menej chémie, lebo tej dostávame do tela aj tak dosť)
rezistentné jablone
najlepším riešením je vysádzanie rezistentných jabloní

Proti múčnatke     
• pálenie starého lístia
na jeseň (prezimujúce askospóry);pohrabať, nie kompostovať
• odstrániť a zlikvidovať
ochorenie viditeľné už počas zimy na šupinatých pukoch spätným rezom
• mechanické odstraňovanie
napadnutých výhonkov alebo aj výhonkov s napadnutými kvetnými púčikmi (tieto opatrenia redukujú, ale úplne neodstraňujú zdroje infekcie)
• na chemickú ochranu
sa používajú fungicídne prípravky s rôznymi účinnými látkami
• pri silnom výskyte
používame prípravky na báze lecitínu
• treba striedať prípravky
vzhľadom na možný vznik rezistencie patogénu s rôznymi účinnými látkami a so systémovým a kontaktným účinkom

Chemické prípravky 

   
► Proti chrastavitosti
Baycor, Delan, Efuzin, Euparen Multi, Folpan, Mancosan, Merpan, Mythos, Polyram, Punch, Shavit, Tercel
Proti múčnatke
Domark, Karathane, Kumulus, Punch, Sulikol, Thiovit
► Proti chrastavitosti a múčnatke
Anvil, Captan, Clarinet, Discus, Dithane, Chorus, Novozir, Trifmine, Vectra, Syllit, Systhane, Talent, Topas, Zato

Rezistentné odrody jabloní     
► Julia, Prima, Angold, Florina, Flordika, Fragrance, Karneval, Melodie, Otava, Rosana, Rubinola, Selena, Tábor, Topaz a iné.
► Cactus, Moonlight (stĺpové odrody)

  1. Ján Blizniak says:

    Aké nebezpečenstvo hrozí hydine / sliepky / pri nepatrnom vetrom zaviateho postreku na trávu ?
    Prípravkom fugicídnym.
    Ďakujem.

  2. Zeocem says:

    Prírodný prostriedok na ochranu jabloní a podporu prirodzenej imunity – KlinoGrow. https://www.youtube.com/watch?v=szubFCZJFD0

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje