image 25753 25 v1

Odborník radí: Povlak na jabloni

Na kmeni jablone som spozoroval čudný bublinatý sivozelený povlak, je drsný, tvrdý a hrubý asi 0,5 cm. Môže to byť nejaká hubová choroba? Dá sa jabloň zachrániť (má asi 30 rokov)? Ďakujem.
(Stanislav H., Rimavská Sobota)

Nie je to hubová choroba. Na jabloni sa usídlil neškodný lišajník – diskovka bublinatá. Jabloň pravdepodobne pestujete na tienistom a vlhkom mieste. Skúste lišajník opatrne oškrabať drôtenou kefou alebo škrabkou, aby ste odstránili aj prípadných prezimujúcich škodcov. Kmeň môžete natrieť vápenným mliekom – zabráni prehrievaniu a vzniku drobných trhliniek a aj čiastočne dezinfikuje. Môžete použiť aj zelenú skalicu (síran železnatý). Na jar treba jabloň poriadne presvetliť rezom, aby svetlo a vzduch mali prístup do koruny – rast lišajníka sa obmedzí. Pozitívna správa je, že výskyt lišajníka je ukazovateľom čistoty ovzdušia. Vzhľadom na vek a stav jablone však odporúčam vysadiť niektorú odrodu rezistentnú proti chrastavitosti, napr. ’Prima‘, ’Rajka‘, ’Rosana‘, ’Rozela‘, ’Rubinola‘, ’Rubín‘ či ’Selena‘, najlepšie na podpníku M9. Cena je 5,50 €/ks.

Odpovedal a foto: Ing. Hana Szabóová

 1. Beke says:

  M9 nie. Určite nie. Je to taký malý paškvil. Tiež som dal na radu. Vtedy som o stromkoch veľa nevedel. Sadil som ich 3x, vždy po 8-10 rokoch. cca 25 ks. Nikdy to poriadne nerodilo. Stromky sú malé, úrodu oberiete zo zeme. Dlho potrebujú oporu. Postupne prechádzam na A2. Záhradu na to mám, vlani som začal s postupnou obmenou. Toho roku pokračujem. Už si viem korunu tvarovať. Chcem stromy nie stromčuľky. Chcem úrodu nie 5-10kg ovocia zo stromu.

 2. Peter says:

  Ja osobne preferujem MM 106 mám na takýchto podpníkoch jablone a nebyť tohoročného jarného mrazu ktorý mi obral úrodu tak neviem čo s ovocím, vlani som mal na takomto strome 10 bední jabĺk to značí zhruba jedna bedňa takých 15kg. Strom oberiem a spravím rez z dvojitého rebríka ktorý má 8 priečok.

 3. Milan says:

  Obidva predchadzajuce prispevky Beke, Peter, maju uplnu pravdu.
  Teraz som po 30 rokoch kupoval nove jablonky, no na A2 podpniku nemali, tak som kupil MM106. Predchadzajuce jablonky na MM106 vydrzali az do minuleho roku, rodivost dobra, teda asi 30 rokov.
  Jablone na A2 Idaredy mam dva kusy nie su moc velke, take akurat na maly rebrik a rodia ako dive, vyzeraju v pohode a sviezo, tento podpnik vrelo doporucujem, aj ked nemate velku zahradu. Kazdorocny rez, tri postreky do roka.. mysie usko, po kvete, a ked je hlaseny obalovac. Tot vsio.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje