Choroby a škodce zelenín a ovocia počas leta (2. časť)
Galéria (8)

Choroby a škodce zelenín a ovocia počas leta (2. časť)

Prinášame Vám pokračovanie článku o chorobách a škodcoch zelenín a ovocia počas letných mesiacov. Nájdete tu užitočné rady ako sa zbaviť slimákov, ako bojovať proti voškám ale aj ako chrániť vaše stromy pred ochoreniami.

Galéria

choroby, škodcovia, ovocie, zelenina, záhrada, postreky
choroby, škodcovia, ovocie, zelenina, záhrada, postreky
choroby, škodcovia, ovocie, zelenina, záhrada, postreky
choroby, škodcovia, ovocie, zelenina, záhrada, postreky
choroby, škodcovia, ovocie, zelenina, záhrada, postreky
choroby, škodcovia, ovocie, zelenina, záhrada, postreky
choroby, škodcovia, ovocie, zelenina, záhrada, postreky
Molica skleníková, slimáky a slizniaky
Na hlúbovej zelenine môžeme nájsť molice skleníkove, veľmi podobné molici lastovičníkovej. Sú to biele drobné „ mušky“, veľké 1 až 1,5  mm. Kukly z ktorých vyletí dospelý hmyz, sú žlté a na jeseň až škoricovo hnedé. Hostiteľmi molice lastovičníkovej sú rastliny z čeľade kapustovitých. Cicajú na spodnej strane listov, kde sa nachádzajú aj ostatné vývinové štádiá. Prezimuje na kapustových rastlinách.

Daždivé počasie v ostatných rokoch podmienilo v záhradách premnoženie slimákov a slizniakov. Nebezpeční sú najmä slizniaci, ktorí nemajú ulitu. Majú silné hryzacie ústroje a poškodzujú všetku zeleninu. Prezimujú zvyčajne vajíčka alebo mladé jedince. Dôležitým ochranným opatrením je kyprenie pôdy, na jeseň rýľovanie a odstraňovanie buriny počas vegetácie. V skleníkoch sa odporúča aj vysadenie pažítky, ktorá má údajne odpudzujúci účinok. Z chemických prípravkov možno použiť na chodníky granulované návnady MESUROL ALIMAX a MESUROL SCHNECKENCORN.

Boj proti voškám
Proti voškám zasahujeme, len pri ich výskyte. Ak zistíme vošku vlnačku krvavú, ktorá vytvára na konárikoch jabloní voskové výpotky, odstraňujeme ich mechanicky alebo chemicky. Na jablone a slivky je povolené Calypso 480 SC. Jadroviny a kôstkoviny ošetríme prípravkami Actara 25 WG, Bi 58 EC-Nové; broskyne, jablone a slivky parafínovým olejom Vektafid A. Všetky ovocné  dreviny možno ošetriť prípravkami Dursban 480 EC, Nurelle D, Pirimor 50 WG alebo Reldan 40 EC.

Zo zelenín je najčastejšie potrebné proti voškám ošetriť hlúboviny a papriku. Proti voške kapustovej je povolené použiť prípravky Actara 25 WG, Bi 58-Nové, Karate Zeon 5 CS a Pirimor 50 WG. Papriku možno ošetriť prípravkami Actara 25 WG, Actellic 50 EC, Karate Zeon 5 CS, Mospilan 20 SP, Nurelle, Pirimor 50 WG a Vektafid A.

Kučeravosť listov stromov
V máji možno pozorovať na listoch broskýň následky infekcie hubou – grmaníkom broskyňovým – pôvodcom kučeravosti listov. Najmä pri chladnom a daždivom počasí v priebehu jari bývajú infekcie silné. Už na pučiacich listoch na začiatku vegetácie sa tvoria vypuklé škvrny, ktoré sa spájajú, až celý list skučeravie.
Kučeravosť oslabuje životnosť stromov, zvyšuje citlivosť stromov k mrazom, znižuje výnos a kvalitu plodov. Proti tomuto ochoreniu zasahujeme meďnatými prípravkami (Kuprikol 50) na jeseň alebo skoro na jar pri nalievaní púčikov. Neskoršie, ale najneskôr v štádiu ružového púčika, možno ešte zasiahnuť organickými fungicídmi (Delan 700 WDG, DITHANE M 45 a DG Neo-Tec, Novozir MN 80, Efuzin 500 SC, alebo Syllit 65).

Monilióza
V letnom období možno pozorovať aj následky infekcie broskýň, višní, čerešní a marhúľ moniliózou. Je to hubové ochorenie kvetov a výhonkov zapríčinené hubou Monilia laxa. Poškodenie kvetov pripomína popálenie mrazom a výhonky bývajú glejovité, vyholené a často odumierajú. Ochorenie podporuje chladné a vlhké počasie a preventívne sa ošetruje pred a po odkvitnutí stromov.

Dozrievajúce plody poškodené mechanicky, hmyzom alebo červivé plody napadnuté obaľovačmi často zahnívajú v dôsledku napadnutia iným druhom monílie. Je to Monilia fructigena, ktorá nie je špecifikovaná len na broskyne, ale napáda poškodené plody všetkých druhov ovocných drevín.

Múčnatka egreša
V ostatných rokoch sa stretávame so zvýšeným výskytom americkej múčnatky egreša. Zapríčiňuje biely múčnatý povlak na listoch, letorastoch a aj na plodoch, ktoré znehodnocuje. Je to jedno z najhorších ochorení egreša.

V lokalitách výskytu je potrebné prvé chemické ošetrenie urobiť včas a to už 1 až 2 týždne pred pučaním širokospektrálnymi fungicídmi KARATHANE, DISCUS alebo RUBIGAN 12 EC. Ošetrenie je potrebné opakovať ihneď po odkvitnutí a o dva týždne neskôr.

Červivosť jadrovín
Pôvodcom známej červivosti plodov čerešní a višní je mucha vrtivka čerešňová. Má jednu generáciu do roka. Prezimuje v pôde v štádiu kukly. Prvé ošetrenie urobíme v štádiu rojenia múch, čo je približne v čase kvitnutia bazy čiernej alebo ružovenia plodov najskorších odrôd čerešní. Druhý postrek robíme o 7 až 10 dní neskôr. Na sledovanie rojenia múch a ich odchyt používame žlté lepové lapače. Ošetrujeme len neskoré a poloskoré odrody.

Na chemické ošetrenie možno použiť prípravky CALYPSO 480 SC, DECIS EW 50, DECIS PROTECH, MOSPILAN 20 SP. Prípravky volíme podľa termínu dozrievania, aby do konzumu vypršala čakacia lehota prípravkov.

Obaľovač jablčný
Známu červivosť jadrovín zapríčiňuje obaľovač jablčný. Je to nočný motýľ, ktorý je aktívny pri teplotách nad 17 °C okolo 21. hodiny. Rojenie motýľov sa sleduje feromónovým lapačom. Má dve generácie do roka. Koncom mája až začiatkom júna sa ošetruje proti prvej generácii škodcu.

Na chemické ošetrenie je na začiatku kladenia vajíčok povolený prípravok RIMON 10 EC. Na mladé húsenice možno použiť prípravky ACTELLIC 50 EC, RELDAN 40 EC, CALYPSO 480 SC, CYPRIN 10 EC, DECIS EW 50, DECIS PTOTECH, KARATE ZEON 5 CS, NURELLE D alebo NURELLE MAX, SPINTOR, STEWARD a ďalšie. Ošetrenie o 14 dní zopakujeme, pričom prípravky striedame.

Chrastavosť a pehovatosť
Jadroviny ošetríme aj proti chrastavitosti, múčnatke a najmä v teplejších oblastiach aj proti pehovitosti plodov. Primárne ružice listov napadnuté múčnatkou ( na listoch je biely múčnatý poprašok) môžeme odstraňovať aj mechanicky. Príznaky vidno niekedy už počas dozrievania priamo na stromoch, ale najmä v prvých mesiacoch uskladnenia. Na plodoch sa objavujú tmavozelené až hnedé vpadnuté korkovité škvrny. Pod pokožkou pehovitých škvŕn sa nachádzajú zahnednuté pletivá tvorené odumretými bunkami vodivého pletiva. Za hlavnú príčinu sa považuje nedostatok prijateľného vápnika v pôde v období dozrievania plodov pri vysokom výpare vody. Chorobu podmieňuje prehnojenie dusíkom, často tiež extrémne teploty a nedostatok zrážok počas leta, prípadne aj ďalší extrém – nadmerný príjem dusíka pri bohatých zrážkach. Plody sú nadmerne veľké a majú riedku dužinu. Pri týchto podmienkach môže byť blokovaný príjem vápnika z pôdy aj na pôdach bohato zásobených vápnikom. Je to ochorenie najmä teplejších stanovíšť južného Slovenska.
Kombinovaný účinok proti chrastavitosti aj múčnatke majú prípravky DISCUS, PUNCH 10 EW, RUBIGAN 12 EC, SYSTHANE 12 EC, TALENT, TRIFMINE 30 WP alebo ZATO 50 WG. Odrody jabloní citlivé na pehovitosť plodov začneme ošetrovať v 14 dňových intervaloch pridaním chloridu vápenatého do postreku proti chorobám a škodcom alebo listovými hnojivami so zvýšeným obsahom vápnika. Je to významné a časté ochorením jabĺk.

Ošetrovanie proti červivosti
Polovica júla je obdobím ošetrovania slivkovín proti červivosti zapríčinenej druhou generáciou obaľovača slivkového. Prvá jarná generácia nebýva početná a ľahko uniká pozornosti. Významná je predovšetkým druhá generácia, ktorá spôsobuje červivosť dozrievajúcich plodov. Na napadnutom plode sa často objavuje kvapôčka gleja a napadnuté plody predčasne dozrievajú. Vo vnútri plodu sa nachádza červenkastá húsenička. Napadnuté plody môžu podľahnúť moníliovej hnilobe (pozri obrázok monilióza sliviek).) Moníliové múmie často zostávajú visieť na strome až do jari. Motýľ lieta vo večerných hodinách.
Na chemické ošetrenie sú povolené prípravky CALYPSO 480 SC, RIMON 10 EC alebo MOSPILAN 20 SP a prípravky DECIS. V júli sa ošetrujú aj neskoré odrody broskýň proti červivosti zapríčinenej druhou generáciou obaľovača broskyňového prípravkami KARATE ZEON 5 CS a DECIS PROTECH alebo DECIS EW 50. V poslednom týždni júla zasahujeme proti druhej generácii obaľovača jablčného. Ošetrenie o 14 dní opakujeme. Podľa počasia pridáme aj prípravky proti múčnatke a chrastavitosti.

Text: RNDr. Hedviga Vlčková
Foto: autorka, archív redakcie
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje