sadenie bôbu v zime
Zdroj: istock.com

December neznamená prestávku v záhrade! Akú zeleninu môžeme ešte sadiť?

To, že sú Vianoce predo dvermi, ešte neznamená, že sa musíme úplne vzdať záhradkárčenia. Za vhodných podmienok môžeme aj v zime siať zeleninu a tešiť sa z priebežnej úrody. Niektorí pestovatelia sadia celú zimu do skleníkov s ohrievačom, ale niektoré druhy rastlín môžeme bez väčších obáv vysievať priamo von. Doma si zase bez problémov predpestujeme priesady alebo mikrošaláty.

Aké druhy zeleniny môžeme vysievať a sadiť v decembri?

Bôb

Vyskúšali ste už v decembri zasadiť odolnejšie odrody bôbu? Bôb sa stáva čoraz obľúbenejší medzi pestovateľmi, ale tiež zástancami zdravého stravovania – kvôli živinám (najmä rastlinným bielkovinám), ktoré obsahuje.

Sadením v decembri získate skorú úrodu chutného bôbu. Bôb môžete vysiať priamo von. Riadky prikryte netkanou textíliou alebo inak chráňte nielen pred nepriazňou počasia, ale predovšetkým pred hlodavcami a vtákmi, ktoré si na semiačkach najmä v chladných mesiacoch určite rady pochutnajú.

Viete o tom, že bôb pestovali staroveké národy v oblasti Stredozemného mora už pred 4 000 rokmi?

Cibuľa a cesnak

V tomto období môžete bez obáv sadiť do fóliovníka alebo skleníka niektoré odrody cibule, napríklad ‘Setton’. Chutnej úrody sa dočkáte už začiatkom leta. Skoršie sadenie má aj ďalší pozitívny efekt – narastú väčšie cibule. Cesnak môžeme sadiť aj von. V niektorých oblastiach je tradíciou sadiť cesnak v najkratší deň v roku, teda 21. decembra. Údajne bude najzdravší a najchutnejší.

sadenie cesnaku a cibule v zime
Zdroj: istock.com

Zimný šalát

Niektoré kultivary šalátu, ako napríklad ‘Winter Gem’, sú špeciálne vyšľachtené, aby dokázali rásť aj pri nízkych teplotách a poskytovať úrodu bohatú na cenné látky, ktorých nemáme v zime dostatok. Ak máte nevykurovaný fóliovník, zasejte semiačka zimného šalátu doň, bude tak chránený pred prudkými zmenami počasia. Môžete si ho predpestovať aj na parapete okna.

zimný šalát
Zdroj: istock.com

Valeriánka poľná

Poľníček, ako sa tomuto jemnému a chutnému šalátu hovorí, je skvelým základom studených šalátov, ale môžete ho použiť aj na ozdobu. Dobrou správou je, že sa dá pestovať po celý rok, ideálne na slnečnom mieste. V zime sa pestuje už po celé stáročia, kvôli cenným výživovým hodnotám. Možno neviete, že obsahuje veľa železa, draslíka, vápnika, kyseliny listovej a vitamínov (napríklad vitamínu C, a to dokonca viac, ako citrón). Ak máte záhradu v chladnejších oblastiach, vysejte valeriánku do fóliovníka. Vykurovanie nepotrebuje.

Valeriánka poľná
Zdroj: istock.com
príprava poľníčka
Zdroj: istock.com

Horčica Wasabina

Pod týmto zvláštnym názvom sa skrýva japonská listová horčica Brassica juncea. Jej lístky sa konzumujú ešte malé a sú obľúbené kvôli delikátnej ľahko ostrej chuti, ktorá pripomína Wasabi pastu z japonského zeleného chrenu. Šalátovú horčicu vysejte buď do skleníka alebo ju pestujte na parapete okna. Mladé lístočky pridajte do šalátu, využite na prípravu polievok, či na dochutenie mäsových i zemiakových jedál.

Horčica Wasabina
Zdroj: istock.com

Mikrobylinky a mikrošaláty

Novým trendom zimného zužitkovania listovej zeleniny a byliniek, je pestovanie týchto plodín len do malých rozmerov. Jednoducho, mikrobylinky a mikrošaláty sú sadenice listových bylín a rastlín, ktoré pred zberom zvyčajne nechávame dorásť do plnej veľkosti. Tentokrát ich však použijeme skôr ako dorastú. Takto majú vysoký obsah živín, sú svieže, šťavnaté, voňavé a tiež veľmi dekoratívne – na okne aj na tanieri. Optimálne je pestovať naraz viac odrôd a použiť ich kombinovane na spestrenie ľubovoľného jedla. Sú krásne aromatické a svieže. Lístky jednoducho strihajte podľa potreby.

pestovanie byliniek na parapete
Zdroj: istock.com

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje