zber jesennej zeleniny
Zdroj: istock.com

Akú zeleninu ešte môžete vysadiť v septembri?

Hoci je tento mesiac najmä mesiacom zberu úrody, ešte stále môžeme niektoré druhy zeleniny aj sadiť. Viete aké?

Reďkovka s krátkym vegetačným obdobím

V tomto období určite zberáte fazuľu, tekvicu, zemiaky, paradajky, papriky, repu, zeler. To však neznamená, že je čas rozlúčiť sa so záhradnými prácami, ani so sadením. Ešte stále je čas na jesennú zeleninu a zasiať si môžete aj skorú jarnú úrodu. V teplejších lokalitách sejte reďkovku, ale vyberajte si odrody s krátkym vegetačným obdobím.

Šalát, kôpor, špenát

Je čas zasiať aj niektoré druhy listovej zeleniny, napríklad zimný šalát, kôpor a špenát pre jarný zber. Kôpor i zimný šalát pozberáte ešte do zimy. Myslite na to, že riadky by mali mať medzi sebou 25 až 30 centimetrov rozstup. Srdiečko šalátu vždy musí byť nad povrchom pôdy, tomuto spôsobu sadenia hovoríme plytké vysádzanie.

jesenná zelenina
Zdroj: istock.com

Pestovanie v pareniskách

Ku koncu septembra záhradkári už odporúčaj[ listový a hlávkový šalát siať do chránených záhonov alebo parenísk. Predpestované priesady vysadíme do polovice októbra von. Kým prídu mrazy, rastlinky sa stihnú zakoreniť a vytvoria niekoľko listov. Nebojte sa zimy, vtedy svoje vegetačné obdobie prerušia a už skoro na jar pokračujú v raste, prekvapia vás rýchlou úrodou. Napriek odolnosti šalátov je vhodné záhony v zime chrániť hrubšou netkanou textíliou.

Ako sadiť cesnak?

Ďalšou plodinou, ktorú sadíme v septembri – až do polovice októbra je cesnak. Desať dní pred sadením rozdeľte cibuľu cesnaku na strúčiky, na sadenie vyberte tie väčšie, pevné a zdravé. Strúčiky cesnaku sadíme do sponu 30 až 40 centimetrov x 10 až 15 centimetrov a do hĺbky 5 až 8 centimetrov tak. Po vysadení riadky povalcujte.

V okrasnej záhradke si nezabudnite zasadiť cibule narcisov, či ľalií.

Jesenná zelenina
Zdroj: istock.com

Náš tip: Viete, čo je zelené hnojenie? Je to spôsob hnojenia, ktorý sa oplatí na jeseň použiť na prázdne záhony po zbere úrody. Vysejete rastliny, ktoré majú hustý koreňový systém a viažu veľa dusíka. Rastú krátko, zato pomôžu pôde zregenerovať sa a zbavia ju buriny. V záhradkárskych predajniach zoženiete špeciálne zmesi vhodné na zelené hnojenie.

Sabína Zavarská

Foto: istockphoto.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje