Chcete vypestovať chutnú a sviežu kukuricu? Nezáleží len od odrody!
Skúsení pestovatelia vedia, že kukuričné klasy budú také dobré, ako sa o vysadené rastliny postaráte. Zďaleka neplatí teda to, čo sa tradovalo kedysi – že kukurica rastie prakticky sama a nepotrebuje žiadnu starostlivosť. Plné sladké klasy sú odmenou za to, že ste rastlinám dopriali dostatok času a všetkého, čo potrebujú.
Kukuricu pravidelne hnojte
Kukurica vyžaduje bohatú úrodnú pôdu, pretože má vysoké nároky na dusík. Už pred výsadbou ošetrite pôdu aspoň centimetrom kompostu. Po výsadbe, keď sa objavia prvé listy, kukuricu prihnojte rybou emulziou a potom pravidelne raz týždenne. Neskôr, keď uvidíte prvý kukuričný hodváb, použite listové hnojivo z chalúh a morských rias.
Vyberte vhodné miesto
Kukurici sa najlepšie darí na plnom slnku. Pri sadení myslite na jej výšku – vysaďte ju na miesto, kde nebude tieniť iné plodiny.
Semená kukurice sejte priamo von
Kukurica sa neteší presádzaniu. Semiačka zasejte priamo do záhrady, do hĺbky 2,5 centimetra. Mali by byť od seba vzdialené približne 20 centimetrov. Po výsadbe udržujte pôdu vlhkú a zakryte ju tylom alebo sieťovinou, aby ste chránili mladé sadenice pred vtákmi. Keď sú sadenice vysoké 10 až 15 centimetrov, kryt odstráňte.
Ak chcete pestovať kukuricu v nádobách, musia mať hĺbku aspoň 30 centimetrov. Rátajte však s tým, že si bude vyžadovať ručné opeľovanie.
Kedy je najlepší čas na siatie kukurice?
So siatím kukurice počkajte, kým teplota pôdy na jar nedosiahne 15,5 stupňa. Keď budete semená vysádzať naďalej každé 2 týždne, zabezpečíte si plynulú úrodu. Ak pestujete viac ako jeden druh kukurice, rozdiel medzi dátumami výsadby by mal byť najmenej 2 týždne, ale vzdialenosť väčšia ako 7,5 metra. Inak by sa mohli krížovo opeliť.
Ako zabezpečíte opelenie kukurice?
Najlepším pomocníkom pri opeľovaní kukurice je vietor. Aby ste zlepšili šance na opelenie, pestujte kukuricu skôr v blokoch ako v radoch. Teda, radšej sejte semená kukurice do tvaru 2 x 2 metre (a viac, samozrejme), nie do radu všetky vedľa seba.
Rastúcej kukurici doprajte dostatok vody
Kukurica má pomerne plytké korene a počas vegetačného obdobia potrebuje pravidelnú zálievku. Voda je najdôležitejšia, keď kukurica ukáže prvý hodváb.
Ako podporiť kukuricu, aby sa nevykorenila?
Vysoké stonky a plytké korene znamenajú, že kukurica sa môže vo vetre ľahko prevrátiť. Keď sa k tomu pridajú ťažké klasy, je to ešte pravdepodobnejšie. Zaťažte zeminu okolo stonky prírodným materiálom, alebo stonku vo vzdialenosti 10 – 15 centimetrov obkrúžte kolíkmi, ktoré pospájate motúzom.
Pozor na škodcov a choroby kukurice
Kukuricu má v láske mnoho škodcov. Najlepšou ochranou je prevencia. Vysádzajte odrody odolné voči chorobám, pritiahnite do záhrady prospešný hmyz a každý rok striedajte miesta, kde pestujete kukuricu. Taktiež sa oplatí už niekoľko týždňov pred výsadbou zalievať pôdu parazitickými hlísticami. Ak si všimnete červy, po zafarbení „vláskov“ kukurice naneste na špičku každého klásku niekoľko kvapiek minerálneho oleja.
Podporte opelenie ručne
Ak chcete mať istotu plných klasov, podporte opelenie kukurice ručne. A to špeciálne v okrajových radoch. Nie je to zložité. Zozbierajte peľ zo samčích kvetov a pokropte ním samičie. Samčí kvet je metlina na vrcholci rastliny, produkuje veľké množstvo peľových zŕn. Samičie súkvetie sa tvorí v pazuche listu. Najskôr vyzerá ako malý valec chránený puzdrom z 5 – 15 lístkov, z ktorého vyčnievajú blizny. Neskôr sa z neho vyvinú plody – zrná. Ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky, tento postup opakujte dvakrát, ale nie je to nevyhnutné.
Zberajte úrodu v pravý čas
Keď začnú hodvábne „vlásky“ kukurice meniť farbu a hnednúť, každý deň kontrolujte zrelosť klasov. Zamerajte sa na plné klasy. Zo zrelého zrna by po stlačení mala vytekať mliečna šťava. Ak je číra, kukurica ešte nie je úplne zrelá. Myslite tiež na to, že klasy po zbere rýchlo strácajú svoju typickú sladkú chuť. Ideálne je zberať úrodu kukurice skoro ráno, keď sú ešte teploty nízke. Ak ich nebudete variť hneď, uložte ich do chladničky aj v šupkách.
Galéria
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Komentáre