Následky krupobitia v záhrade - zničené jablká
Galéria (9) Zdroj: Lucia Gogová

Záhrada zničená krupobitím? 8 činností, ktoré by ste mali neodkladne urobiť

Mnohé regióny našej krajiny už pocítili silu prírodných živlov. Silné vetry, mohutné búrky a krupobitie napáchajú v priebehu niekoľkých minút veľké škody na majetkoch aj na úrode v záhrade. Tieto skúsenosti sú neprenositeľné a až keď im čelíme osobne, musíme nájsť riešenia, ako sa s danou situáciou popasovať.

Galéria

Následky krupobitia v záhrade - zničené jablká
Následky krupobitia v záhrade - zničené jablká
Následky krupobitia v záhrade - zničené jablká
Následky krupobitia v záhrade - zničené jablká
Mladá broskyňa po krupobití
Následky krupobitia v záhrade - zničené rajčiny
Následky krupobitia v záhrade - zničené jablká
Následky krupobitia v záhrade - zničené jablká

Augustové krupobitie a jeho následky

V druhej polovici augusta sa u nás prehnala silná búrka s krupobitím s nárazmi vetra okolo 90 km/h. Viditeľnosť bola sotva na dva metre. Od strechy sa šírili zvuky, ako by ju chcelo odtrhnúť a onedlho už dvor a záhradu pokrývala biela vrstva ľadu. Vysoké stromy lámalo a zostarnuté tuje rozčechlo. Táto smršť za sebou zanechala následky v podobe vytopených pivníc, povál, zatečených fasád, rozbitých prístreškov, dobitých žalúzií a zvalených plotov.

Pri pohľade do záhrady sa na chvíľu akoby zastavil čas. Po letničkách takmer ani stopy – polámané a miestami vytrhané. Hrušky, jablone, slivky, vinič, papriky, paradajky dobité – a to nielen dozrievajúce plody, ale aj samotné rastliny a stromy. Veľká časť úrody bola na zemi a v blate. Niektoré stromy dokonca prišli o tri štvrtiny listov a vyzerali, ako by si na nich zgustla tupá motorová píla. Presne bolo vidieť, kde smršti stála v ceste pevná prekážka a kde mohla nabrať plnú silu zobrať so sebou (takmer) všetko. Čo urobí záhradkár? Upustí slzu (zanadáva si), vezme hrable, metly, táčky, vyhrnie si rukávy a pustí sa do práce. Lebo aj teraz ho záhrada potrebuje!

Následky krupobitia v záhrade - zničené jablká
Niektorým stromom chýba veľká časť listov, zvyšok je potrhaný. | Zdroj: Lucia Gogová
Následky krupobitia v záhrade - zničené jablká
Takto vyzerajú následky krupobitia na jabloniach. | Zdroj: Lucia Gogová
Následky krupobitia v záhrade - zničené jablká
Jablká boli znehodnotené krátko pred zberom. | Zdroj: Lucia Gogová
Mladá broskyňa po krupobití
Mladá broskyňa ustála prvú veľkú výzvu. | Zdroj: Lucia Gogová
Následky krupobitia v záhrade - zničené rajčiny
Škoda, že chýba fotka „pred“. Lebo „po“ vyzerá veľmi zle. | Zdroj: Lucia Gogová

Krupobitie v záhrade – akým činnostiam sa venovať?

Nasledujúci „zoznam aktivít“ v stručnosti sumarizuje, akým prácam v záhrade sme sa pri odstraňovaní škôd po vyčíňaní počasia v nasledujúcich dňoch venovali.

  • Po vsiaknutí vody je najskôr potrebné odstrániť neporiadok, ktorý je priamo pod nohami. Hrozí totiž riziko potknutia alebo pošmyknutia na mokrých plodoch a listoch. To znamená pohrabať lístie, popadané ovocie, pozbierať zeleninu a polámané konáre.
  • Vizuálna kontrola stromov odhalí hroziace nebezpečenstvo. Nalomené a prasknuté konáre si vyžadujú neodkladné odstránenie.
  • Niektoré stromy budú mať po prerezaní inak vyváženú korunu, čo znamená aj nové pozície pre oporné koly.
  • Silne poškodené plody je lepšie čím skôr obrať a nečakať, že z nich bude ešte nejaký úžitok. Nasledujúce dni, kedy sa teploty opäť vrátili k letným horúčavám, totiž začali rýchlo zahnívať a stali sa baštou pre hmyz.
  • Cez potrhané listy a poškodenú kôru na konároch a kmeni stromov môžu prenikať hubové ochorenia. Aby sa zamedzilo prestupu chorôb do hlbších pletív, vyžadujú si stromy dôkladné ošetrenie vhodným fungicídom (po obratí konzumovateľných plodov).
  • Na mladých, ešte nevyzretých konároch sú viditeľné trhliny a zlúpaná mladá kôra. Tieto rany potrebujú vydezinfikovať a ošetriť stromovým balzamom na urýchlenie hojenia a ochranu pred vysychaním.
  • Zničené menšie ovocné kry tiež potrebujú oporu (vybrať z blata, očistiť listy) a prihnojenie, aby do zimy ešte zosilneli. Dávku živín a skyprenie ubitej pôdy si pýta aj zničené jahodovisko.
  • V okrasnej záhrade je takisto práce neúrekom – vystrihať zničené listy a polámané vetvičky na trvalkách v záhone, vykonať ošetrujúci rez na tujách, tisoch a ihličnanoch, rozčechnuté stromy sa pokúsiť stiahnuť a zviazať, opakovane kontrolovať dreviny na prítomnosť škodcov a chorôb.
Následky krupobitia v záhrade - zničené jablká
Väčšina plodov z ovocných stromov skončila na zemi. | Zdroj: Lucia Gogová
Rastliny potrebujú po silnom krupobití očistenie, ošetrenie, vhodnú oporu a prihnojenie, aby sa posilnila ich regeneračná schopnosť a stihli ešte do zimy zosilnieť.

Ako spracovať poškodené ovocie?

Najviac bolel pohľad na zničené ovocie, ktorému chýbalo pár dní/týždňov do zberu a uskladnenia v pivnici. Každý, kto sa stará hoci len o niekoľko ovocných stromov vo vlastnej záhrade vie, že aj za „obyčajným“ jablkom je veľa celoročnej starostlivosti. Ľadovec zanechal stopy na každej jabloni. Niekde veľké diery, inde menšie „modriny“, no takmer žiadne jablká, ktoré by kvalitatívne vyhovovali na dlhodobé uskladnenie v pivnici.

Následky krupobitia v záhrade - zničené jablká
Z niektorých jabĺk bol ešte osoh. | Zdroj: Lucia Gogová

Aké sú možnosti využitia poškodených jabĺk?

  • Do úvahy prichádza ovocný kvas. Na ten by sa mala používať dozretá úroda bez náznakov hniloby a plesní, čo takto poškodené ovocie nemusí v danej chvíli hromadne spĺňať.
  • Hnijúcich a popadaných plodov bude každým dňom pribúdať. Poputujú do kompostu a zvieratám.
  • Z menej poškodených a sladších jabĺk sa dajú vyrobiť zásoby jablkovej výživy a strúhaných zaváraných jabĺk, ktoré sa hodia do koláčov či žemľovky.
Máte podobnú skúsenosť aj vy? Napíšte nám v komentároch, ako ste si poradili s odstraňovaním škôd v záhrade po vyčíňaní nepriaznivého počasia.

Text a foto: Lucia Gogová

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.