Aké práce v záhrade vás čakajú v januári?

Aké práce v záhrade vás čakajú v januári?

Prvý mesiac roka sa dá nazvať časom, kedy záhradkári robia najmä mechanické práce. V prípade, že nie sú silné mrazy, môžete zmladiť stromčeky jadrovín, zregenerovať poškodené stromy, dôležité je tiež priebežne sa zbavovať škodcov na kmeňoch stromov. Aké ďalšie práce by ste mali začiatkom nového roka urobiť?

Presvetlite stromy a kríky, omlaďte ich

Ak je teplota okolo 0 stupňov a nepanujú silné mrazy, môžete urobiť zmladzovací rez jadrovín. Robí sa najmä na stromčekoch, ktoré ste v minulých rokoch nezrezávali a majú veľmi zahustené koruny. Výsledkom je prevzdušnenie, presvetlenie a tým aj lepšia úroda. Odstraňovať treba celé konáre, reznú ranu začistite, väčšiu zatrite. Týmto spôsobom môžete presvetliť aj liesku, dulu. Je to tiež vhodný čas na preriedenie konárov egrešových a ríbezľových kríkov, najmä vyrodených. V prípade ríbezlí by sa malo odstraňovať drevo staršie ako šesť rokov, v prípade egrešov osemročné a staršie.

Čo s poškodenými stromami?

Ak máte v záhrade poškodené stromy, ktoré tvoria len málo nových výhonkov alebo sú slabé, badáte odumieranie konárov alebo konáre poškodené mrazom, či krupobitím, ešte stále im môžete pomôcť. Ako? Zrežte všetky poškodené konáre až do zdravej časti. Kôstkoviny však takýmto spôsobom upravte až neskôr – po obratí plodov.

Koreňové výmladky odstráňte

Všimli ste si, že na niektorých stromoch začali vyrastať v spodnej časti kmeňa alebo priamo z koreňov nové výhonky? Týmto dlhým a tenkým výhonkom sa hovorí výmladky a treba ich odstrániť čo najbližšie k miestu, z ktorého vyrastajú, inak by vyrástli na rovnakom mieste znova. Možno budete musieť opatrne odhrnúť zeminu, aby ste sa k tomuto miestu dostali. Opatrne preto, aby ste nepoškodili korene.


Neprehliadnite:

Lunárny kalendár pre záhradu a domácnosť – január 2019


Zimné prihnojenie

Aj počas zimy je vhodné ovocné stromy a kry prihnojiť zapracovaním priemyselného hnojiva k ním. Najvhodnejšie v čase, keď pôda nie je premrznutá. V tomto období použite fosforečné (superfosfát) a draselné hnojivá (síran draselno-horečnatý, síran draselný). Z kombinovaných hnojív vyberajte tie, ktoré obsahujú viac fosforu a draslíka ako dusíka.

Nestihli ste bielenie?

Ak ste stále ešte nestihli natrieť kmene a hrubšie kostrové konáre vápenným mliekom, je najvyšší čas. Pripravíte si ho zmiešaním 2 kg haseného vápna s 10 l vody, použiť môžete aj vápenatú bielu farbu. Bielenie kmeňov a hlavných konárov je dôležité ako ochrana pred vznikom trhlín a puklín pri zmenách teploty počas dňa a noci. Biely náter odráža slnečné lúče, a tak chráni kôru stromu pred poškodením.

Sabína Zavarská

Zdroj: Ivan Hričovský – Lucia Harničárová – Boris Horák, OVOCNÁ ZÁHRADA: Práce podľa mesiacov

Foto: istockphoto.com

  1. Marian says:

    Prihnojovat priemyselnymi hnojivami v zime ?
    Ved je to v rozpore s ekologickymi normami a vy to odporucate?

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.