/ Recepty /

3 x domáca aviváž, ktorá je lepšia ako z obchodu

domáca aviváž
Zdroj: istock.com

Takmer každý z nás premýšľa nad tým, ako sa dá ušetriť pri nakupovaní. Najjednoduchšou cestou je nekupovať to, čo si viete pripraviť sami a lacnejšie. Veľkou záťažou pre naše životné prostredie a peňaženku, sú prípravky na pranie bielizne. Viete, ako si vyrobíte voňavú a zjemňujúcu domácu aviváž?

Existuje viacero receptov na prípravu doma vyrobenej aviváže, a to dokonca z prípravkov a prísad, ktoré nájdete bežne v kuchyni, prípadne v kúpeľni. Vôňu si upravíte podľa vlastných predstáv a vždy si môžete vyrobiť inú.

Domáca aviváž z kondicionéru na vlasy

Vďaka kondicionéru na vlasy bude vaše oblečenie super jemné. Ďalšie zložky pomáhajú odstrániť zápach a dodajú oblečeniu svieži vzhľad. Vyrobíte ho veľmi jednoducho a podľa toho, aký druh kondicionéru si vyberiete bude bielizeň aj voňať. Vyskúšajte citrusové vône, mandľové arómy či exotické korenia.

Potrebujete:

6 šálok horúcej, ale nie vriacej vody

2 šálky kondicionéru na vlasy – úplne stačia lacnejšie druhy

3 šálky bieleho octu

Najskôr vo veľkej nádobe zmiešajte vodu a kondicionér. Zmes vymiešajte dohladka. Nakoniec pridajte tri šálky octu, dobre ich premiešajte a potom prelejte do nádob, v ktorých ju budete skladovať – oplatí sa odkladať nádoby z kúpených prípravkov na pranie, ale postačí aj fľaša od octu. Ocot funguje ako zmäkčovadlo, kondicionér pridáva vôňu a zjemňuje tkaniny. Použite ako bežnú aviváž.

Náš tip: Kondicionér na vlasy môžete doplniť 10-15 kvapkami éterických olejov podľa vášho výberu.

domáca aviváž
Zdroj: istock.com

Aviváž na báze sódy bikarbóny

Tento recept obsahuje éterické oleje, takže si môžete zvoliť svoju obľúbenú vôňu. Okrem toho potrebujete Epsom soľ a sódu bikarbónu. Tie odstraňujú zápach a zanechávajú oblečenie svieže a čisté.

Potrebujete:

2 šálky Epsom soli alebo morskej soli

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste20-30 kvapiek vášho obľúbeného éterického oleja

1/2 šálky sódy bikarbóny

nádobu s tesne priliehajúcim vrchnákom

Zmiešajte spolu 2 šálky soli a éterický olej. Vyskúšajte, napríklad citrónový, ktorý má žiarivú osviežujúcu vôňu. Opatrne primiešajte sódu bikarbónu. Potom už len prelejte do nádoby s tesne priliehajúcim vrchnákom a označte si ju. Dávkujte 2 – 3 polievkové lyžice na jedno pranie, stačí pridať po základnom praní. Ak nemáte po ruke éterický olej, základnú službu urobí aj sóda bikarbóna alebo ocot osamote.

domáca aviváž
Zdroj: istock.com

Aviváž z octu aj sódy bikarbóny

Jemná aviváž, ktorej vôňu si upravíte výberom esenciálneho oleja a jeho množstva. Zmäkčenie je citeľnejšie, ako pri použití samotného octu alebo samotnej sódy bikarbóny. Vyskúšajte!

Potrebujete:

6 šálok octu

1 šálku sódy bikarbóny

15-20 kvapiek éterického oleja

Nalejte ocot do veľkej misy. Pridajte éterický olej, premiešajte a doplňte sódu bikarbónu. Keď sa šumenie ustáli, prelejte do skladovacej nádoby. Na jednu dávku prania použite 1 šálku zmesi.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.