Škvrny od oleja na prístupovej ceste? Takto ich odstránite

Škvrny od oleja na prístupovej ceste
Zdroj: iStock

Olejové škvrny na asfaltových príjazdových cestách nie sú len nepekné. Okrem toho, že znehodnocujú prostredie, olej z nich ľahko prenesieme aj do auta alebo do domu. Samozrejme, odstránenie olejových škvŕn z asfaltovej cesty nie je také jednoduché, ako keď máme pozametať odrobinky z rozsypaného jedla na podlahe v kuchyni. Potrebujeme iné pomôcky, väčšiu silu a chemikálie, ktoré účinne štiepia olej.

Na celej nelichotivej situácii je jedno pozitívum: asfalt je nepriepustný povrch, menej pórovitý ako betón. To znamená, že olej doň neprenikne do hĺbky, ale zostane na povrchu. Staré olejové škvrny môžeme vyčistiť tlakovým čističom s pomocou nylonovej alebo drôtenej kefy. Pomôžu nám chemikálie na báze ropy, prípadne ekologické odmasťovače.

Nezabúdajte, že po vyčistení olejovej škvrny je potrebné zvyšky a nástroje, ktoré ste používali hneď odstrániť, pretože inak sa po zaschnutí opäť objavia škvrny.

Vysokotlakový čistiť

Najjednoduchším spôsobom, ako vyčistiť olej a mnohé iné nečistoty z asfaltu alebo dlažby, je stará dobrá „vapka“. Profesionálny vysokotlakový čistič je čistá sila, ktorá si dokáže poradiť aj s olejovými škvrnami, mal by mať však aspoň 3 000 PSI a špeciálnu čistiacu hlavicu, aby nepoškodil samotný asfalt.

Vysokotlakový čistiť
Source: iStock

Ekologické odmasťovače

Alternatívou k toxickým čistiacim prostriedkom olejových škvŕn sú „zelené“ odmasťovacie prostriedky, ktoré pôsobia na olejové škvrny bez drsných chemikálií a abrazív. Väčšina z nich používa ako účinné látky alkoholetoxyláty. Niektoré obsahujú aj citrusy na zlepšenie čistiacej schopnosti a kvôli príjemnej vôni.

Podľa potreby a koncentrácie ich môžete použiť buď v plnej sile (priamo z fľaše), alebo zriedené vodou. V prípade olejových škvŕn použite na čistenie nylonový štetec alebo kefu. Potom zvyšky umyte vodou. Na úplné odstránenie olejových škvŕn z asfaltu môže byť potreba niekoľko opakovaných aplikácií, preto nezúfajte, ak to hneď nezíde.

Škvrny od oleja na prístupovej ceste
Source: iStock

Čistič rúry

Aj s tou najťažšou mastnotou si vedia dobre poradiť sprejové čističe rúry. Aj keď čistiaci prostriedok na rúry jednoznačne patrí do „toxickej“ kategórie (obsahuje lúh, éter, etylénglykol a ďalšie jedovaté chemikálie), na olejové škvrny na asfalte funguje dobre.

Škvrnu nastriekajte čistiacim prostriedkom na rúry, nechajte ju speniť a pôsobiť asi 15 minút. Potom pomocou drôtenej alebo nylonovej kefy vydrhnite a umyte vodou.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteGranulovaný íl

Jemný zrnitý granulovaný íl je veľmi dobrým pomocníkom vždy, keď potrebujeme absorbovať olej a iné tekutiny z chodníka či cesty. Najúčinnejší je pri použití na čerstvé stojaté kaluže. Staré zaschnuté olejové škvrny sa spravidla nečistia nasiakavým materiálom.

Rozsypte íl na čerstvú škvrnu, rozotrite ho metličkou po celom mastnom povrchu tak, aby sa vytvorila asi 2-centimetrová vrstva. Nechajte nasiaknuť a potom íl pozametajte a zlikvidujte.

Granulovaný íl
Source: iStock

Náš tip: Máte doma mačky? Veľmi podobne ako íl funguje totiž aj podstielka do mačacích toaliet na hlinenej báze. Môžete ju použiť aj preventívne, ak viete, že niekde je riziko úniku oleja. Samozrejme, podstielka je drahšia ako íl.

Penetračné oleje

Aj nízko-viskózne penetračné oleje typu WD-40 dokážu vyčistiť olejové škvrny z asfaltových ciest, pretože sú na ropnej báze. Tieto výrobky sú toxické, preto pri ich používaní buďte opatrní. Navyše toto riešenie je dosť nákladné, pretože si vyžaduje väčšie množstvo produktu.

Sóda bikarbóna

Existuje niečo, čo by sóda bikarbóna nedokázala? S olejovou škvrnou je to ťažšie. Sóda bikarbóna nemá žiadne špeciálne chemické vlastnosti, ktoré štiepia olej. V kombinácii s vodou a čistiacou kefkou je pri odstraňovaní olejových škvŕn účinná len čiastočne. Zmiešajte ju s malým množstvom vody, aby vznikla pasta, alebo ju použite ako absorbent – podobne ako granulovaný íl. Avšak má jemnejšie zrná, ktoré sa z asfaltu ťažšie odstraňujú.

Sabína Zavarská
Foto: istock

Komentáre

  1. Tony Eielson says:

    Som šťastná, že som dnes dostala pôžičku od tejto legitímnej spoločnosti po mnohých rokoch finančného poklesu a bola som roztrhnutá, kým som nestretla túto skvelú pani, ktorá mi pomohla s pôžičkou vo výške 12 000,00 dolárov, a všetci žiadatelia o pôžičku by sa mali obrátiť na túto spoločnosť .

    E-mail: michellefundingservice@outlook.com
    WhatsApp: +3197010210869
    Pošlite jej správu alebo jej zavolajte: +12704183736

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.