Domáce rajčiny chutia najlepšie! Ako podporiť ich úrodu?
Domáce paradajky chutia najlepšie a konečne prichádza ich čas. Či ich pestujete vo veľkom, alebo len pre vlastné účely, v tomto období ste pravdepodobne chutnali prvé plody (okrem raných odrôd).
Galéria
Ako podporíte ďalšiu úrodu a ochránite ju pred ochoreniami či škodcami? Ako sa postarať o to, aby boli plody čo najchutnejšie?
Ani pri kvitnutí nie je neskoro
Mnohí amatérski pestovatelia si myslia, keď už paradajky naplno kvitnú a rodia, nemôžeme nič na ich budúcej kvalite zmeniť. Nie je to úplná pravda. Veľmi dôležitá je pôda, do ktorej semiačka alebo priesady vysievame, a pravidelná starostlivosť o paradajky + časté zalievanie. Tým to však nekončí.
Pri dobrej starostlivosti sa môžete tešiť z úrody ešte aj v októbri. Každá jedna paradajka, ktorá sa vám podarí vypestovať bez použitia škodlivých chemikálií, je dnes malým zázrakom a dôkazom úspechu.
Kontrolujte rastliny
Mať zdravé paradajky znamená pravidelne kontrolovať rastliny, ich zdravie, zamerať sa na hmyz a príznaky ochorení. Buďte pripravení ich riešiť. Dnes už mnohé problémy a ich riešenie nájdete na internet – riaďte sa pomocou fotografií. Chorú, suchú časť rastliny ihneď zlikvidujte a nedávajte ju ani do kompostu.
Za problémami paradajok často stojí hmyz. Ten však nemusí byť vždy zlý. Rastlina, ktorá má na sebe škodcov automaticky priťahuje hmyz, ktorý ich likviduje. Dôležité je teda odlíšiť votrelca od ochrancu.
Najčastejší škodcovia paradajok
* Vošky – ak ich nájdete na listoch, odtrhnite ich a zlikvidujte. Ak je problém už nezvládnuteľný, privolajte na pomoc lienky alebo insekticídne prípravky na báze prírodných tukov a olejov.
* Malé húsenice, ktoré sa živia stonkami mladých rastlín a tiež semiačkami, najmä v noci – cutworms.
* Blší chrobák (Alticini) – útočí na paradajky z viacerých smerov. Dospelí jedinci obľubujú lístie, na ktorom nechávajú početné malé diery, larvy sa živia koreňmi. Okrem paradajok ich môžete nájsť na kukurici, kapuste, šaláte, paprikách, baklažánoch a zemiakoch.
V akej pôde rastú paradajky najlepšie ?
Najlepšie rastú, keď sú vysadené v pôde s pH medzi 6 a 7. Oplatí sa do nej každých pár rokov pridávať vápno, špeciálne v oblastiach s kyslou pôdou. Keď sa začínajú objavovať prvé plody, podporíte ich hnojením rybou múčkou, slepačím hnojom alebo vopred namiešaným hnojivom s vysokým obsahom fosforu a nízkym obsahom dusíka. Vápnik je dôležití aj proti hnilobe. V prípade podozrenia, že vám úrodu ničí škodca, ihneď použite lepové pásiky alebo tabule.
Paradajky sa oplatí pravidelne prihnojiť hnojivom učeným špeciálne pre tieto rastliny. V záhradkárskych predajniach ich nájdete niekoľko druhov. Neuveríte, ale niektorí pestovatelia paradajok k sadeniciam pridávajú aj rybie hlavy a výsledok si nevedia vynachváliť! Ďalší dopĺňajú namiesto hnojiva aspirín, či rozdrvené vaječné škrupiny.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Väčšinou netreba žiadne špeciálne hnojivá. Bohato stačí aj obyčajný Cererit a po úrode zasiať repku alebo horčicu a na jeseň dôkladne zarýľovať ako zelené hnojivo.