Ako pestovať ríbezle

Ako pestovať ríbezle

Mám k dispozícii trávnatý pozemok. Chcel by som na ňom pestovať ríbezle vo väčšom množstve. Pôda je hlinitopiesočnatá. Aké sú agrotechnické požiadavky na pestovanie. Ktoré odrody sú vhodné? e-mail, Matúš G.

Neuvádzate presne lokalitu, kde sa pozemok nachádza, preto je možné odpovedať len všeobecne. V prípade pestovania ríbezle pri súčasnom zachovaní trávnatého porastu treba počítať so zvýšenými nárokmi na spotrebu vody a živín, s nákladmi na údržbu trávnika.

Ríbezle možno pestovať vo veľmi rozdielnych ekologických podmienkach, v rámci SR aj v najsevernejších oblastiach. Priemerná ročná teplota na pestovanie je 7 až 8 °C, sú odolné aj proti nízkym teplotám v zime a neskorým jarným mrazom; zrážky 600 – 800 mm ročne. Pôdy vyhovujú humózne, výživné, priepustné, stredne ťažké, piesočnatohlinité, hlinitopiesočnaté, primerane vlhké, nie však trvalo premokrené. V suchých pôdach slabo rastú, opŕchajú, zhadzujú listy. Hladina spodnej vody by nemala byť vyššia než 1,5 m. Pôdna reakcia môže byť neutrálna až slabo kyslá. V záhradníctvach, ovocných škôlkach je v ponuke bohatý sortiment klasických odrôd i noviniek. Skoré odrody prinášajú úrodu už koncom júna, neskoršie koncom júla. Cena jednej rastliny je cca 4,30 – 9 €. Odrody červená ríbezľa: Jonkheer van Tets, Detvan, Hron, Lubawa, Rekord, Tatran; biela ríbezľa: Blanka, Gerlach, Weisse Versailler; čierna ríbezľa: Ben Adler, Ben Hope, Big Ben, Jubilejnaja Kopanja, Noiroma, Titania, Zuzka.

Text Ing. Hana Szabóová, Daniel Košťál Foto čitatelia, isifa/Shutterstock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.