Ako pestovať ríbezle

Ako pestovať ríbezle

Mám k dispozícii trávnatý pozemok. Chcel by som na ňom pestovať ríbezle vo väčšom množstve. Pôda je hlinitopiesočnatá. Aké sú agrotechnické požiadavky na pestovanie. Ktoré odrody sú vhodné? e-mail, Matúš G.

Neuvádzate presne lokalitu, kde sa pozemok nachádza, preto je možné odpovedať len všeobecne. V prípade pestovania ríbezle pri súčasnom zachovaní trávnatého porastu treba počítať so zvýšenými nárokmi na spotrebu vody a živín, s nákladmi na údržbu trávnika.

Ríbezle možno pestovať vo veľmi rozdielnych ekologických podmienkach, v rámci SR aj v najsevernejších oblastiach. Priemerná ročná teplota na pestovanie je 7 až 8 °C, sú odolné aj proti nízkym teplotám v zime a neskorým jarným mrazom; zrážky 600 – 800 mm ročne. Pôdy vyhovujú humózne, výživné, priepustné, stredne ťažké, piesočnatohlinité, hlinitopiesočnaté, primerane vlhké, nie však trvalo premokrené. V suchých pôdach slabo rastú, opŕchajú, zhadzujú listy. Hladina spodnej vody by nemala byť vyššia než 1,5 m. Pôdna reakcia môže byť neutrálna až slabo kyslá. V záhradníctvach, ovocných škôlkach je v ponuke bohatý sortiment klasických odrôd i noviniek. Skoré odrody prinášajú úrodu už koncom júna, neskoršie koncom júla. Cena jednej rastliny je cca 4,30 – 9 €. Odrody červená ríbezľa: Jonkheer van Tets, Detvan, Hron, Lubawa, Rekord, Tatran; biela ríbezľa: Blanka, Gerlach, Weisse Versailler; čierna ríbezľa: Ben Adler, Ben Hope, Big Ben, Jubilejnaja Kopanja, Noiroma, Titania, Zuzka.

Text Ing. Hana Szabóová, Daniel Košťál Foto čitatelia, isifa/Shutterstock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.