ríbezle
Zdroj: istock.com

Ako postupovať pri zimnom reze stromčekových ríbezlí

Štandardne sa ríbezle pestujú v tvare kra, ktorý je pre ne prirodzený. Na dosiahnutie lepšej kvality a čistoty ovocia, estetického efektu a jednoduchšieho ošetrovania sa ríbezle začali pestovať aj v tvare stromčeka.

Ríbezle veľmi dobre reagujú na rez, ktorý je v ich prípade viac ako potrebný. Kvety sa totiž vytvárajú na vlaňajších letorastoch, vďaka čomu výhony pomerne rýchlo starnú. Preto je potrebná ich pravidelná obmena rezom. Ten sa musí vykonávať ihneď po výsadbe a potom každý rok. Jeho zanedbanie vedie k zníženiu vitality a dôsledkom je rýchle starnutie a skrátená životnosť stromčeka.

Nasledujúce obrázky v krátkosti demonštrujú základné zásahy počas života stromčeka ríbezle, ktorým sa počas rezu nemožno vyhnúť a ktoré zabezpečia potrebnú vitalitu a súčasne rovnováhu medzi rastom a rodivosťou.
zimný rez ríbezlí
Zdroj: Ing. Marián Komžík

Korunka stromčekovej ríbezle má po výsadbe nepomer medzi podzemnou a nadzemnou časťou. Ten treba rezom upraviť. Ak ste tak neurobili pri vysádzaní, teraz je správny čas.

zimný rez ríbezlí
Zdroj: Ing. Marián Komžík

Zanedbanie rezu po vysadení môže viesť k okamžitej rodivosti na úkor rastu a potrebného budovania korunky. Preto všetky výhony skráťte na dvoj- až trojpúčikové čapíky.

zimný rez ríbezlí
Zdroj: Ing. Marián Komžík

Z čapíkov nám v tejto sezóne vyrastú pevné mladé a vitálne letorasty, ktoré sú základ budúcej korunky. Krátke rodivé výhonky s niekoľkými púčikmi nechávate bez rezu.

Text a foto: Ing. Marián Komžík, istock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.