image 44722 25 v1

Ako bojovať proti chorobám egrešov

Prosím o radu v súvislosti s opakovanou chorobou egrešov. Choroba sa objavuje posledné 3 roky, napriek tomu, že sme opakovali postreky a pred rokom vykonali úplný rez krov. (Vladimír L., Nevidzany)

Podľa fotiek bol egreš infikovaný pomerne rozšírenou hubovou chorobou – americkou múčnatkou egreša. Vyskytuje sa všade, kde sa pestujú egreše. Ochorenie spôsobuje huba Sphaerotheca mors uvae. Na egrešoch infikuje konce výhonkov. Objavuje sa na nich okrúhle, najprv belavé, neskôr tmavohnedé husté podhubie. Huba časom napáda aj tvoriace sa mladé plody. Tie sú drobné, tvrdé, pokryté mycéliom, zle vyzrievajú. Sú absolútne nevhodné na konzum.

Múčnatka napáda aj drevo letorastov, čepele listov. Letorasty zakrpatievajú, listy sa deformujú. Huba prezimuje ako podhubie vytvorené na dreve letorastov alebo ukryté v zime v púčikoch. Ochrana spočíva predovšetkým v pestovaní odolných odrôd ,Invicta‘, ,Hinnonmaki Gelb‘, ,Hinnonmaki Green‘, ,Captivator‘, ,Pax‘ a v preventívnom ošetrení citlivých odrôd. Vhodný prípravok je Discus. V mieste pravidelného výskytu ochorenia treba rastliny postriekať prípravkom tesne pred kvitnutím, ihneď po odkvitnutí a o 2 týždne neskôr. Použiť možno aj ekologické prípravky Aqua Vitrin K či HF – Mycol.

Prípravky – zdroj: Ing. Juraj Matlák: Celoročná ochrana záhradných plodín 2017

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky

  1. Velič says:

    Treba obmedziť hnojenie dusíkom. Prehnojenie dusíkom môže chorobu vyvolať aj na odolných odrodách.

  2. Jaro says:

    Mne pomohol drevný popol.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.