Ako sa zbaviť povlaku na egreši

image 27487 25 v1

Už druhý rok sa na plodoch egreša objavil biely povlak, ktorý sa dá zotrieť. Plod nie je napadnutý celý, len časť. Ako sa choroby zbaviť? (Jozef H., Lužianky pri Nitre)

Americká múčnatka egrešov je už klasika. Ochorenie spôsobuje huba (Sphaerotheca morsuvae). Infikuje konce výhonkov, odtiaľ podhubie (mycélium) prerastá do kvetov a napokon do zelených plodov. Na povrchu sa objavuje belavé, neskôr tmavohnedé podhubie. Plody sú tvrdé, tuhé, opadávajú, nedozrievajú. Huba môže napádať aj ríbezle, najmä čierne odrody. Pri napadnutí plodov je už akákoľvek chemická ochrana zbytočná. Plody je najlepšie obrať ručne a spáliť či hlboko zakopať. Napadnuté výhonky treba ostrihať a zlikvidovať. Chemická ochrana spočíva v preventívnom postreku prípravkom Discus skoro na jar. Prvýkrát tesne pred kvitnutím, druhý ihneď po odkvitnutí a tretí 2 týždne po odkvitnutí. Z biologických prípravkov je vhodný HF – Mycol (feniklový olej). Vďaka šľachtiteľom si však môžete zaobstarať odrody odolné proti múčnatke, napríklad ’Hinnomaki Red‘, ’Spinefree‘, ’Rolonda‘, ’Pax‘. Tak sa vyhnete používaniu chemikálií a napadnutiu egrešov múčnatkou.

Odpovedali: Ing. Hana Szabóová
Foto: thinkstock.com

Komentáre

  1. dobrá rada nad zlato. tak naj istejšie, bude vykopať celý koreň a spáliť ? alebo vyličiť postrekmi ?

  2. Chcela by som sa opýtať, či je zdraviu škodlivé konzumovať marhule, ak strom máme priamo pod susedovým komínom . Pec používajú na varenie, čiže dym ide skoro každý deň priamo na marhulu.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.