pór
Zdroj: istock.com

9 tipov, ktoré oceníte pri pestovaní póru

Pór vyzerá ako prerastená zelená cibuľka s dlhým bielym telom a hrubými prekrývajúcimi sa listami. Chuťovo je však jemnejší, delikátnejší a jeho hrubá biela stonka výborne dochutí polievky, omáčky i mäsové jedlá.

V závislosti od odrody, starostlivosti a lokality dokáže narásť až 90 centimetrov. Pór je mrazuvzdorný. Má však dlhé vegetačné obdobie (120 – 150 dní). Prinášame vám pár tipov, ktoré uľahčia pestovanie póru.

Pór vysaďte v správnom čase

Pór rastie najlepšie pri teplotách medzi 13 – 24 °C. Ak ste si ho predpestovali vo vnútri, presadiť von ho môžete hneď, ako sa dá pracovať s pôdou a denné teploty budú aspoň 7 °C. Keďže má dlhé vegetačné obdobie, je lepšie pestovať pór z priesad. Buď semiačka predpestujte v interiéri, alebo si kúpte hotovú sadenicu.

Ak pestujete pór zo semien:

  • Zasaďte semená póru do nádob zhruba 8 – 12 týždňov pred posledným mrazom.
  • Keď sú sadenice póru vysoké asi 5 centimetrov, prerieďte ich a presaďte ich do samostatných nádob.
  • Každé 2 týždne prihnojte sadeničky rybacou emulziou.
  • Pór je pripravený na vysadenie von, ak má priemer ceruzky a výšku 12 až 30 centimetrov.
  • Orežte korene sadeníc asi na 2,5 centimetra, aby ste si uľahčili presádzanie.
Sadenie póru
Zdroj: istock.com

Ako vysadiť sadenicu póru:

  • Kúpte si priesadu, alebo použite vypestovanú doma.
  • Vyhĺbte jamku približne rovnakú, ako je výška priesady.
  • Vložte do nej sadenicu tak, aby vyčnievala len tesne nad líniu pôdy.
  • Pór sadíme do vzdialenosti 10 až 15 centimetrov od seba, v radoch vzdialených asi 30 centimetrov.
Sadenie póru
Zdroj: istock.com

Vyberte najlepšie miesto na pestovanie póru

Póru sa najviac darí, keď je vysadený na mieste, kde je aspoň 8 hodín priameho slnečného žiarenia.   Vyberte miesto s bohatou, voľnou, dobre odvodnenou pôdou. Pred výsadbou obohaťte pôdu vyváženým organickým hnojivom alebo kompostom.

Nezabudnite každoročne striedať miesta, kde vysádzate cibuľoviny – nikdy ich nedávajte dvakrát za sebou na rovnaké miesto. Je to dobrý spôsob, ako predísť škodcom a chorobám.

V blízkosti póru môžete vysadiť repu, mrkvu, zeler a špenát. Nekamaráti sa však s fazuľou a hráškom.

Ako dosiahnuť čo najdlhšiu bielu časť

Pri pestovaní póru je cieľom mať čo najväčšiu bielu (jedlú) časť. To dosiahnete tým, že urobíte dve veci:

  1. sadenice vysadíte do potrebnej hĺbky
  2. stonku póru počas rastu pravidelne zahŕňate pôdou. Nezabudnite na mulč.
Zasadený pór
Zdroj: istock.com

Ako správne polievať pór

Pór má plytký koreňový systém a najlepšie si poradí s pravidelnou zálievkou. Medzi polievaním nechajte zeminu vyschnúť asi do hĺbky jedného palca. Listy so žltým nádychom sú znakom premokrenia; vtedy je potrebné obmedziť vodu.

Pór počas vegetačného obdobia pravidelne hnojte

Pór potrebuje veľa živín, prospieva mu pravidelné doplnkové hnojivo. Hneď po výsadbe mu doprajte organické hnojivo s vysokým obsahom fosforu. Tri týždne po výsadbe ho prihnojte organickým hnojivom s vysokým obsahom dusíka (krvná múčka, hnoj). Pokračujte v hnojení približne každé 3 týždne počas celého a po každom hnojení dobre zalejte.

Pór zberajte podľa potreby

Pri pestovaní póru zo sadeníc ho môžete zberať podľa potreby – kedykoľvek 30 dní po výsadbe. Jednoducho vykopte a vytiahnite rastlinu.

Pór uprednostňuje chladné počasie, môžete ho nechať v záhrade aj prezimovať. Ak sa očakávajú mrazivé teploty, použite hrubú vrstvu mulča.

Pri častých zmenách počasia, keď rastlina zažíva stres môže aj pór „ísť do kvetu“. Takéto rastliny treba čo najskôr zjesť, zle sa skladujú.

Pór v záhrade
Zdroj: istock.com

Ako pór čistiť pred spracovaním a skladovať?

Vo vrstvách póru sa často zachytávajú rôzne nečistoty a pôda. Preto je ho potrebné dôkladne očistiť. Ako? Rozkrojte ho pozdĺžne na polovicu, oddeľte vrstvy a opláchnite, aby ste odstránili všetky nečistoty.

Pór potrebuje na skladovanie nízke teploty (približne 0 °C) a uprednostňuje vysokú vlhkosť, aby nevyschol. Uchovávajte ho v plastových vreciach. V chladničke vydrží asi 1 týždeň. Môžete ho aj zmraziť. Pred varením ho nerozmrazujte, bude mať lepšiu chuť.

Nakrájaný pór
Zdroj: istock.com

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.