Viete, prečo pridávať do zeme k rajčiakom vaječné škrupiny?

Vaječné škrupiny v zemine
Zdroj: iStock

Chcete jednoduchý a efektívny trik, ako pomôcť rastlinám paradajok v zdraví a dobrej úrode? Vysaďte spolu s nimi do zeme rozdrvené vaječné škrupiny. Záhradkári, ktorí to vyskúšali, túto metódu používajú každý jeden rok a vedia prečo. Rozdrvené vaječné škrupiny sú plné živín, ktoré dodajú rajčiakom energiu a zároveň ich ochránia pred hnilobou kvetov a plodov.

Tento šikovný spôsob, ako dodať rajčiakom potrebné živiny a zvýšiť nielen ich úrodnosť, ale aj odolnosť voči chorobám a škodcom, je jednoduchý a úplne zadarmo. Vaječné škrupiny sú bežným odpadom v domácnostiach, pritom obsahujú uhličitan vápenatý, uhličitan horečnatý, ďalšie stopové prvky a organické látky. Práve vápnik zohráva dôležitú úlohu v zdraví rastlín paradajok – a tiež aj pri iných druhoch zeleniny. Nie je to však len vápnik a horčík. Ako všetky zeleninové rastliny, aj paradajky potrebujú dusík, draslík a fosfor, aby rástli zdravé a silné.

Ako zistíte nedostatok horčíka na rajčiakoch?

Ak sa vašim rastlinám rajčiakov skrútili listy a ich farba sa zmenila na žltkastý odtieň, s najväčšou pravdepodobnosťou to je spôsobené nedostatkom horčíka. Zdravé rastliny rajčiakov s dostatkom vápnika a horčíka v pôde nemajú problémy s vytváraním pevných bunkových stien. Bez týchto dvoch zložiek však budú chradnúť. Žiaľ, záhradkári si žltnutie mnohokrát mýlia s nedostatkom vody. To samozrejme vedie k nadmernému zalievaniu, čo môže ešte zvýrazniť nedostatok horčíka, pretože premočenými koreňmi rastlina nedokáže prijímať žiadne živiny. Výsledok? Slabý rast, menej kvetov a veľmi nízka úroda.

Vaječné škrupiny v zemine
Zdroj: iStock

Vápnik a rajčiaky

Vápnik hrá v zdraví a v pohode rastlín rajčiakov ešte dôležitejšiu úlohu. Pri raste rajčiaky využívajú vápnik z pôdy na budovanie pevných bunkových stien. Vďaka pevným bunkovým stenám majú silné, pevné stonky a konáre. Vápnik je tiež dôležitý pre produkciu úrody. Ak nie je v pôde dostatok vápnika, výsledkom je hniloba kvetov. A tá je pre rajčiaky „smrteľná“.

Vaječné škrupiny proti hnilobe kvetov a plodov

Hniloba kvetov a špičiek plodov rajčiaka je jednou z najškodlivejších, najničivejších a najdepresívnejších vecí, ktoré sa môžu stať záhradníkovi pestujúcemu paradajky. Na koncoch plodov sa objavujú malé, tmavé, drsné škvrny. Tieto tmavé škvrny, premenia celú paradajku na hnilú kašu. V závislosti od závažnosti nedostatku vápnika môžete prísť o veľkú časť úrody, dokonca o celú. Dobrou správou je, že rozdrvené vaječné škrupiny zasadené k rastlinám rajčiakov môžu pomôcť napraviť situáciu. Hniloba kvetov a plodov postihuje aj papriky, uhorky, tekvice a cukety.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteVaječné škrupiny v miske
Zdroj: iStock

Ako primiešať vaječné škrupiny do pôdy?

Keď pridáme rozdrvené vaječné škrupiny do pôdy v čase výsadby, začnú sa rozkladať a vyplavovať vápnik, horčík a ďalšie stopové živiny. Korene paradajok ich dokážu ľahko z pôdy absorbovať. Čím viac na jemno rozdrvíte vaječné škrupiny, tým lepšie. Niektorí záhradníci používajú starý mlynček na kávu alebo mažiar, v ktorom rozdrvia vaječné škrupiny na prášok. Do jednej výsadbovej jamky použite jemné častice z dvoch až troch vaječných škrupín. Všeobecným pravidlom je, že stačí k jednej rastline pridať tri polievkové lyžice rozdrvených škrupín. Vkladajú sa na dno výsadbovej jamky.

Nestihli ste pridať škrupiny do pôdy pri výsadbe?

Nevadí, stále ich môžete pridať k rastlinám. Umiestnite kúsky vaječných škrupín okolo hlavnej stonky, vo vzdialenosti zhruba 5 centimetrov. Zo škrupín sa pomaly uvoľňujú živiny do pôdy a zároveň takto ochránite rastlinu pred slimákmi. Nezabúdajte, že vaječné škrupiny skvele fungujú aj v komposte.

Sabína Zavarská
Zdroj: oldworldgardenfarms.com
Foto: istock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.