Pestovanie Aloe vera: Lekárka z vlastného kvetináča
Pomáha účinne liečiť ľudí už okolo 6 000 rokov. Starovekí lekári ju pre jej univerzálnu liečivosť nazvali rastlinou nesmrteľnosti.
Galéria
Aloa (Aloe vera) je rastlina, ktorá pôsobí liečivo a stimulačne prakticky na celý náš organizmus.
Keďže pochádza z vyslovene púštnych a polopúštnych horúcich oblastí, je to teplomilný sukulent, ktorý odoláva suchu. Aloa nie je mrazuvzdorná a u nás ju môžeme pestovať len ako izbovú rastlinu, ktorá je však vďačná za letnenie.
Aloe vera vytvára krátky výhonok, zvyčajne nerozkonárený, z ktorého vyrastá ružica vzpriamených sivozelených dužinatých listov, mečovitých, ostro špicatých, dlhých 30 – 60 cm. Ich okraje sú ostnato zubaté a sú potiahnuté ochrannou dužinatou vrstvou chrániacou ich pred suchom a vysychaním. Hroznovité súkvetie nahustených žltých rúrkovito-zvončekovitých kvetov sa objavuje začiatkom leta na asi 1 m dlhom stvole vyrastajúcom zo stredu listovej ružice. Plodom je trojpuzdrová tobolka.
Pestovanie
Hoci počas vegetácie potrebuje veľmi dobré osvetlenie, je vhodnejšie ju umiestniť na východné alebo juhozápadné okno. Keďže je púštnou rastlinou, teplo znáša dobre, ale v zime by ani v krajnom prípade teplota nemala klesnúť pod +5 °C. Ideálna zimná teplota je 18 °C, ale len v prípade, že jej zaistíme svetelnú intenzitu približujúcu sa letnej. Bežne však zimuje pri teplotách 8 – 10 °C. Tu si však musíme uvedomiť, že liečivé substancie rastlina vytvára najmä pod vplyvom dobrého osvetlenia za spolupôsobenia tepla. Pestovateľský substrát by mal mať pH 6,0 – 7,2, mal by byť vysokopriepustný a vzdušný, zvyčajne piesčito-hlinitý, najlepšie s prídavkom perlitu, veľmi vhodný je substrát na kaktusy. Ako prevenciu pred hnilobou stonky a listov substrát pokryjeme 2 – 3 cm vrstvou hrubozrnného piesku. Dôležitá je aj dobrá drenáž, lebo absolútne, ako každá sukulentná rastlina, neznáša zamokrenie. Preto aj v lete zavlažujeme veľmi striedmo podľa teploty, niekedy len raz za 1 – 2 týždne, v zime ešte menej, a to vždy odstátou vodou. Pred závlahou treba nechať substrát trochu preschnúť, prstom zistíme, či je v hĺbke 3 cm už suchý. Ideálne je, ak alou zavlažujeme ponorením kvetináča do vody na 10 minút, ale tak, aby sa voda nedostala medzi listové ružice.
Aloa aj v zime veľmi dobre znáša suchý vzduch, preto je vykurovaný, ale dobre osvetlený byt na jej zimovanie ideálny. Prihnojujeme len veľmi striedmo ekologickými hnojivami s nižším obsahom dusíka, a to najlepšie vo forme zálievky, výhodné je použiť hnojivo na kaktusy. Od novembra do februára pri zimovaní však nehnojíme.
Ozdravné recepty z Aloe vera
Aloa sa popri liečebných kúrach často využíva aj ako účinná rastlina prvej pomoci. V receptoch použijeme buď celý list (u citlivejších môže vyvolať hnačky), alebo radšej čistý gél.
Artróza
Na noc si proti bolesti urobíme napr. na koleno obklad z lyžice rozmixovaného listu aloy s trochou medu, pomarančovej šupky a ílu.
Esencia na upchatý nos
Zmiešame 3 kvapky levanduľovej esencie, 3 kvapky čajovníkového oleja, 3 kvapky esencie z archangeliky lekárskej, 10 ml esencie z Aloe vera, 20 ml jojobového oleja. V tekutine navlhčíme vatovú tyčinku a ňou zvnútra premasírujeme nosnú priehradku. Opakujeme niekoľkokrát denne, kým sa nos neuvoľní.
Inhalácia pri nachladnutí
Zmiešame nadrobno nasekané listy aloy a eukalyptu asi v rovnakom pomere, vo vode ich uvedieme do varu a 10 minút inhalujeme z nich vychádzajúcu paru. Podľa potreby opakujeme.
Zápal prínosových dutín
Na noc nakvapkáme do nosa tinktúru z Aloe vera.
Bolesť zubov
Asi 10 minút žujeme list Aloe vera, priložíme ho na tvár ako obklad.
Drobné poranenia a škrabance
Ranu dôkladne umyjeme a spočiatku každých 20 minút na ňu nanášame gél z aloy, pričom pred novým nanesením ranu zasa umyjeme. Lepšie sa hojí nezakrytá.
Unavené oči
Do očí kvapneme pár kvapiek šťavy z aloy a chvíľu necháme pôsobiť. Oči vypláchneme rumančekovým nálevom.
Ústna voda
Šťavu alebo tinktúru z aloy zriedime vodou v rovnakom pomere a niekoľkokrát denne ňou vyplachujeme ústa či kloktáme pri zápale hrtana, zápale mandlí, bolesti zubov, pri zápale a krvácaní z ďasna.
Jačmenné zrno
Gélom z aloy si natierame postihnuté miesto, čo zmierni podráždenie a do 2 – 3 dní by „zrno“ malo zmiznúť.
Celulitída
Gél z aloy s trochou kozmetického oleja opakovane vmasírujeme do postihnutej pokožky.
Uštipnutie hmyzom
Pomáha pri podráždení pokožky v dôsledku uštipnutia hmyzom, popálenia medúzou či žihľavou. Postihnuté miesto potrieme gélom z aloy alebo priamo dužinou z rozkrojeného listu. Horká chuť šupky v trópoch slúži i ako repelent proti komárom a inému hmyzu.
Nespavosť
100 ml tinktúry z aloy zmiešame s 5 g nastrúhaného muškátového orieška. Užívame 3-krát denne po 10 kvapiek, ale dávky nezvyšujeme.
Rôzne kožné podráždenia
Zmiešame 100 g neparfémovaného hydratačného krému, 50 kvapiek tinktúry z aloy, 50 kvapiek tinktúry z hamamelisu. Zmes má tíšiace a sťahujúce účinky. Na pokožku nanášame niekoľkokrát denne.
Popáleniny
Postihnuté miesto musíme dôkladne umyť a potom priložíme obklad z gélu z Aloe vera a necháme i niekoľko hodín pôsobiť.
Krém na popáleniny
Zmiešame 100 g zvlhčujúceho základného krému s 50 kvapkami tinktúry z aloy a s 50 kvapkami tinktúry z nechtíka lekárskeho. Krém nanášame opakovane na popáleninu.
Tonikum proti akné
Zmiešame 125 ml vody (alebo zriedenej tinktúry z hamamelisu) s 1 lyžicou gélu z aloy a 10 kvapkami čajovníkového oleja. Tonikum nanášame na tvár ráno a večer navlhčenou vatou bez masírovania. Má antibakteriálne, protizápalové a tíšiace účinky.
Žalúdočné tonikum
Zmiešame 3 lyžice koňaku, 500 g melasy alebo ovocného sirupu, 2 veľké jemne rozmixované listy aloy. Užívame 1 lyžicu 3-krát denne pol hodiny pred jedlom 7 – 10 dní.
DOMÁCE PRÍPRAVKY
Dužina aloy – celý list rozdrvíme a necháme lúhovať a konzervovať v alkohole. Dužinu používame len zvonka, napr. pri liečbe bolestivého ďasna, zubného kazu a upchatého nosa.
Šťava z aloy – získava sa prefiltrovaním dužiny vydlabanej z listu. Používa sa pri inhaláciách.
Sirup z aloy – pripravuje sa z celého listu i so šupkou a tŕňmi. Užíva sa zvonka na obklady pri liečbe popálenín a poranení. Listy pokrájame a roztlačíme v mažiari alebo rozmixujeme, čím získame homogénnu pastu.
Čaj z aloy – pripravuje sa z celých najmä sušených listov, ktoré v mažiari rozdrvíme. Je účinný proti nevoľnosti a bolesti žalúdka.
Tinktúra z aloy – používa sa na prípravu viacerých prípravkov, ako krémov na popáleniny a podráždenú pokožku, ale i tonika tíšiaceho bolesť ďasna aj sirupov na liečbu hnačky či na povzbudenie chuti do jedla.
Príprava: V mažiari rozdrvíme 350 g celých listov. Vzniknutú pastu dáme do nádoby, prilejeme 550 ml najlepšie 96 % lekárenského liehu a 450 ml destilovanej vody, zmiešame a v chladničke necháme 20 dní lúhovať za každodenného premiešania. Hotovú tinktúru scedíme cez bavlnenú látku a potom cez filtračný papier, uložíme v uzavretej fľaši v tme a chlade.
Prášok z aloy – vyrába sa z pevných zvyškov rastliny, ktoré sa odstraňujú pri príprave jej dužiny, nechajú sa usušiť na slnku alebo opatrne v rúre a potom sa rozomelú na jemný prášok. Ten si uchová svoje vlastnosti niekoľko mesiacov, ak sa uskladní v uzavretej nádobe v tme a suchu. Z prášku sa robia odvary potláčajúce nevoľnosť z cestovania loďou alebo autom (1 lyžička rozpustená v horúcej vode). Môžeme ho zmiešať s ďalšími bylinami na bylinkový čaj.
Sabur – je to šťava z listov Aloe vera usušená na slnku a čiastočne rozpustná vo vode. Čerstvá šťava je takmer nerozpustná.
Gél z aloy
Je to číra sliznatá tekutina bez pachu a chuti, ktorá sa získava priamo z listov bez použitia rozpúšťadiel a akéhokoľvek spracovania. Je to najúčinnejšia forma aloy, používa sa do ďalších liečebných i skrášľovacích prípravkov. Niekedy sa nakrájané kúsočky listov pridávajú do šalátov, ale keďže majú horkú chuť, musia sa miešať s ovocnými šťavami alebo s medom.
Príprava: Odrezaný list nakloníme, aby z neho vytiekla žltá miazga obsahujúca horký aloín. List vodou dôkladne umyjeme, tŕne odrežeme. List pozdĺžne rozrežeme a gél zvnútra vydlabeme lyžičkou, dávame pozor, aby sme neporušili šupku obsahujúcu ešte zostatok horkej miazgy. Gél okamžite v uzavretej nádobke uložíme do chladničky, ale maximálne na mesiac. Pár kvapiek liehu trochu predĺži jeho skladovateľnosť. Ak po čase gél stmavne, je už nepoužiteľný.
VIETE, ŽE…
… názov „aloe, aloa“ pochádza z arabského slova „alloeh“, čo znamená „lesklá horká látka“? Arabi ovládali umenie výroby výťažkov z tejto rastliny a ako lekári i dobrí obchodníci ju šírili v antickom svete i do ázijských krajín.
Prípravky z aloy vnútorne užívame vždy pred jedlom a bezprostredne po použití by sme nemali piť kávu ani čínsky čaj. Zvyčajne sa aloa užíva denne asi 2 – 3 týždne s týždennou prestávkou. Dôležité je nezvyšovať odporúčané dávky. V domácich podmienkach je výhodné zvonka používať čerstvý gél priamo z rastliny. Pri získavaní gélu na vnútorné použitie treba dávať pozor pri jeho vyškrabávaní z rozrezaného listu, aby sme nezoškrabli aj latexovú vrstvu, ktorá je tesne nad gélom, lebo tá je silno „preháňavá“. Také sú aj nápoje z rozmixovaných celých listov aloy.
Text Ing. Jaroslav Pížl
Foto isifa/Shutterstock, istock.com
Zdroj časopis Urob si sám 3/2019
Aloe je vynikajúca ! 🙂