Ako si v záhrade vytvoriť pohodovú atmosféru pomocou najnovších trendov
Modrá sa niekomu spája s morom, diaľkami, letnou oblohou, atmosférou Grécka alebo inej krajiny okolo Stredozemného mora. Vytvoriť si takúto pohodovú atmosféru však môžeme aj doma. Zohnať k tomu všetko potrebné ani nie je zložité.
Galéria
Vyvýšený záhon
Aj tento prvok je teraz trendy. Prečo by nemohol byť vyvýšený záhon modrý? Môžete si ho vysadiť množstvom rastlín. Odporúčame zvoliť tie, ktorých kvety nádherne voňajú – floxy, pupaľky, bylinky; nezabudnite ani na okrasné trávy – dodajú kompozícii ľahkosť. Na takomto malom priestore sa však snažte nekombinovať príliš veľa farieb. Stačí jedna alebo dve, kombináciou modrej a bielej určite nič nepokazíte. V pozadí vyvýšeného záhona sa tak môžete potešiť pohľadom na bielo kvitnúcu hortenziu.
Čaj uprostred lúky
Dať si šálku kávy, čaju či iného obľúbeného nápoja uprostred harmonickej záhrady a aspoň na chvíľku „vypnúť“, to je na nezaplatenie. Vytvorte si pod stromom, uprostred trávnika či pri jazierku miestečko, kde sa budete tomuto rituálu s radosťou oddávať. Zaujímavou voľbou je decentný kovový záhradný nábytok – je ako stvorený pre romantikov. A neobávajte sa jeho výraznej farebnosti. K pohode prispeje aj kytica kvetov zo záhrady alebo z neďalekej lúky.
Nielen pre rojkov
Petúnie, minipetúnie a surfínie ponúkajú ohromné možnosti výberu, čo umožňuje vytvoriť kombinované výsadby. Myslite však na to už na jar – vtedy je ponuka priesad najširšia. K najkrajším patria kultivary s modrými alebo fialovými kvetmi. Nezabudnite na modré črepníky a zaexperimentujte aj s trendovým minijazierkom v nádobe. Zaručene sa do tohto kútika budete utiekať počas celého leta.
Malý zázrak
Tak možno nazvať nechtík lekársky – nádhernú a vďačnú letničku nenáročnú na pestovanie, ktorá vytrvalo kvitne celé leto. Sýtooranžové súkvetia vyniknú práve v črepníkoch s modrou glazúrou. Aby bol efekt dokonalejší, vysaďte si nechtíkom hneď niekoľko nádob. Kvety nechtíka zároveň môžete využiť pri príprave čajov, tinktúr, obkladov a liečivých mastí. Odstraňovaním odkvitnutých kvetov znásobíte tvorbu nových.
Miesto pre kráľovnú
Ak nemáte dostatok miesta v záhrade, skúste pestovať ľaliu vo veľkej vegetačnej nádobe. Zadovážte si kvalitné cibule alebo vysaďte predpestované rastliny, ktoré bežne dostanete kúpiť. Po odkvitnutí sú však rastliny nevzhľadné, preto nádobu so zasychajúcou nadzemnou časťou premiestnite niekam bokom.
S atmosférou Stredomoria
Aj tradičná slovenská vidiecka záhrada sa odrazu môže zmeniť. Natrite staré stoličky a stôl na modro a do záhonov vysaďte rastliny s červenými kvetmi. Vytvoríte dynamické a zaujímavé spojenie. Ruže vysaďte s koreňovým balom aj v kvitnúcom stave. Atraktívnou bodkou za takouto zmenou (zvládnete ju aj cez víkend) bude situovanie zaujímavej exotickej rastliny v nádobe (napríklad štetkovca) priamo do kvetinového záhona. Účinok takejto kompozície je pozoruhodný.
Sladké ničnerobenie
Kde sa vám bude lepšie oddychovať než uprostred kvitnúcich letničiek? Pokojne ich pestujte v nádobách, krásne sú napríklad zakrpatené cínie, osteospermum, nízke georgíny či muškáty. Umiestnite všetku túto nádheru na vyvýšené miesto v ústraní, na akési pódium, ktoré takisto môžete natrieť na modro. Namiesto záhradných stoličiek a kresiel zvoľte ležadlo – bude vám v ňom pohodlnejšie. Foto: isifa/Shutterstock
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 8/2017
Komentáre